چگونه جنگل های کشور را حفظ کنیم؟

چگونه جنگل های کشور را حفظ کنیم؟

لوازم حیوان خانگی: حفاظت از جنگلها همیشه یکی از مهم ترین موضوعات و مباحث زیست محیطی در دنیا به ویژه در ایران است که تنها 7 درصد از مساحت کل آنرا پوشش جنگلی تشکیل می دهد. با این وجود راهکارهای مختلف و متعددی از سوی کارشناسان بمنظور حفظ این منابع با ارزش که نقش مهمی نیز در مقابله با تغییرات اقلیمی دارند، ارائه می شود که طرح تنفس یکی از آنهاست.



به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، طرح «تنفس جنگل های» شمال کشور یکی از بزرگترین طرح های حفاظتی از جنگل هایی است که بیش از اندازه ظرفیت، مورد بهره برداری قرار می گرفتند. این طرح که از سال ۹۶ درحال اجراست به هیچ بهره برداری اجازه قطع درختان جنگلی را نمی دهد.
طرح «تنفس جنگل» مانع از تشدید دست اندازی ها شد
هادی کیادلیری - رییس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه آزاد با اشاره به این که طرح «تنفس جنگل ها» مانع از تشدید دست اندازی به جنگل های شمال کشور شده است، معتقد است: عوامل طبیعی بیشتر شروع کننده تخریب جنگلها هستند و عوامل انسانی تهدیدات مربوط به تخریب جنگلها را مستعد می کنند، تغییر الگو و شدت و حدت آتش سوزی ها ناشی از دخالت های بی مورد انسان در طبیعت است که حضور دام چندین برابر جمعیت، تغییر کاربری اراضی، توسعه بی قاعده و معضل زباله ها همچون این دخالت ها و عوامل تخریب جنگلها به شمار می روند.

به گفته وی، مسیری که ما برای توسعه انتخاب نموده ایم اشتباه است و همین سبب تخریب جنگلها شده است. جنگل های زاگرسی سال هاست رها و اکوسیستم آن گرفتار فروپاشی شده و از آنجا که این جنگلها تجاری نبودند و برای دولت صرفه اقتصادی نداشتند، دولت اهمیتی به این جنگلها نداده اما جنگل های شمال کشور که از نظر تولید چوب پتانسیل خوبی داشت مورد توجه دولت قرار گرفت.

او اضافه کرد: هم اکنون که ظرفیت تولید چوب جنگل های شمال کشور رو به پایان است باز هم درحال رها شدن است. با این وجود حداقل نتیجه ای که طرح تنفس جنگلها داشت این بود که مانع از تشدید دست اندازی به جنگل های شمال کشور شد.

کیادلیری ضمن تاکید بر این که باید جلوی گردشگری بی قاعده را گرفت، تعیین مسیر صحیح توسعه را نیز بعنوان گام نخست برای رفع مشکلات جنگلها مطرح و اظهار نمود: ما نباید کشاورزی عقب افتاده را همچنان ادامه دهیم تا بابت آن منابع آبی را هدر ندهیم و اراضی را هم واگذار نکنیم.
حفظ جنگل های خارج از شمال کشور را نیازمند برنامه و طرح های جنگلداری حفاظتی و فنی است
وحید اعتماد - دانشیار گروه جنگلداری و اقتصاد جنگل دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران و نایب رئیس انجمن علمی جنگلبانی حفظ جنگل های خارج از شمال کشور را نیازمند برنامه و طرح های جنگلداری حفاظتی و فنی دانست و اظهار داشت: سازمان جنگلها در گذشته وزارتخانه ای بود که منحل و ساختار این سازمان نیز به سبب قرار گرفتن زیر فشار وزارت جهاد کشاورزی هر روز ضعیف تر شد، بدین سبب تغییر رویکرد سازمان جنگلها و افراد در رابطه با جنگلها امری لازم است و حفظ جنگل های خارج از شمال کشور نیازمند برنامه ریزی و طرح های فنی است.

او نیز خیلی از معضلات محیط زیستی را ناشی از دخالت عمدی و غیرعمدی انسان ها دانست و اضافه کرد: هر نوع پروژه عمرانی و توسعه ای در کشور باید با ملاحظات محیط زیستی کامل همراه باشد اما متاسفانه در خیلی موارد این ملاحظات رعایت نمی گردد و بیشتر رنگ و بوی سیاسی به خودش می گیرد. تغییر اقلیم جهانی نتیجه افزایش میزان کربن در طبیعت و زیاده خواهی انسان و عدم بهره برداری از دانش روز است. جنگی که بین سرمایه داری جهانی و انسانیت شکل گرفته به ضرر محیط زیست و جنگلها تمام می شود.

اعتماد با اعلان اینکه نسبت دست اندازی به طبیعت از جمعیت بیشتر شده اظهار داشت: با وجود این که دخالت در طبیعت روز به روز درحال افزایش است اما علم و دانش و دانایی ما هم نسبت به طبیعت خیلی بیشتر شده است.

نایب رئیس انجمن علمی جنگلبانی با اشاره به این که خیلی از طرح های جنگلداری و ساخت آزادراه شمال جنگل های کشور را تخریب می کند اظهار داشت: طرح جنگلداری در بسیاری از نقاط نباید اجرا می شد و اگر هم اجرا شد به بدترین شکل ممکن بوده است. ازدیاد جمعیت، توسعه کشور و افزایش شهرها و رویکرد حاکمیت به این قضیه و بطور خلاصه عوامل انسانی منجر به تخریب جنگلها شده و بدین سبب برای میزان استفاده از طبیعت لازم است که طرح های مناسبی ارائه شود.

اعتماد همین طور پشتیبانی از تولید گیاهی در طبیعت و زیستگاه پرندگان را یکی از کارکردهای جنگلها برشمرد و اشاره کرد: داشتن برنامه و طرح جنگلداری یک رویکرد چندمنظوره و نگاه سیستمی است.
حفاظت از جنگلها به یک فرهنگ تبدیل شود

محمدحسین بازگیر- کارشناس محیط زیست- نیز درصد بالایی از تخریب جنگلها را ناشی از عوامل و دخالت های انسانی دانست و تاکید کرد: حفاظت از محیط زیست خصوصاً جنگلها باید در پروژه ها تعریف و به یک فرهنگ تبدیل گردد.

او افزود: جنگل های کشور از حدود ۱۸ میلیارد هکتار در گذشته، اکنون به ۱۲ تا ۱۴ میلیون هکتار کاهش یافته است. عبور دادن خط انتقال نفت و آب و برق و جاده از درون جنگل آن هم به بدترین شکل ممکن و تصرف عرصه های جنگلی و آتش سوزی ها و آلودگی ها متاسفانه جنگلها را نابود کرده است. همین طور سایر دخالت های انسانی همچون گردشگری های غیرمسئولانه و برخی عوامل طبیعی و بیماریها و فرسایش خاک نیز در تهدید و نابودی جنگل های کشور موثر هستند.

این کارشناس محیط زیست با اعلان اینکه ظرفیت جنگل های کشور برای تولید چوب یک میلیون متر مربع است اظهار داشت: استفاده بیش از اندازه از این ظرفیت و بهره برداری های غیراصولی و بی رویه در امتداد نابودی جنگل هاست. بهره برداری اصولی و مناسب از جنگلها نیازمند شناخت جایگاه و ظرفیت آنها، ارائه آموزش به جامعه، برنامه های مدیریتی و سیاست های شفاف است و لازم است یک فرهنگ حمایتی از جنگلها را ایجاد نماییم و بهره برداران و حاشیه نشینان جنگل را با خود همراه نماییم و مشارکت دهیم.

او با تاکید بر فرهنگ سازی و آموزش جدی در این مورد اشاره کرد: ما در مورد جنگل ها و محیط زیست باید به اندازه ای فرهنگ سازی نماییم که تبدیل به یک باور شود برای اینکه فقط در این صورت است که می توان به تغییر رفتارها امیدوار بود.

این کارشناس محیط زیست حفاظت خاک و تولید آب و تلطیف هوا را از مهم ترین کارکردهای جنگل هابرشمردو اشاره کرد: جنگل های زاگرس ۴۰ درصد منابع آب شیرین را برای کشور تولید می کند و اگر این کارکرد را از دست دهد ما با کمبود آب و مشکلات بسیار زیاد دیگری مواجه خواهیم شد.

بازگیر بر لزوم هماهنگی بیشتر بین دستگاهها و وزارت خانه های ذی ربط دراین زمینه تاکید کرد و اظهار داشت: سازمان های متولی نیزبایدتقویت و برنامه های آنها اجرائی شوند.





منبع:

1400/05/28
13:27:44
5.0 / 5
469
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است