مدیركل حفاظت محیط زیست استان كرمان اعلام كرد

اجرای طرح مدیریت تالاب جازموریان در انتظار تصویب شورای برنامه ریزی سیستان و بلوچستان

اجرای طرح مدیریت تالاب جازموریان در انتظار تصویب شورای برنامه ریزی سیستان و بلوچستان

به گزارش لوازم حیوان خانگی کرمان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان اظهار داشت: طرح مدیریت جامع تالاب جازموریان در استانهای کرمان و سیستان بلوچستان برنامه ریزی و در شورای برنامه ریزی استان کرمان تصویب شده و در صورت تصویب در شورای برنامه ریزی استان سیستان و بلوچستان اجرائی می شود.


"مرجان شاکری" امروز هفتم مهرماه با بیان این خبر اظهار نمود: طرح مدیریت یکپارچه حوزه آبریز تالاب جازموریان از سال ۱۳۹۵ با هدف استقرار رویکرد مدیریت زیست بومی در تالاب جازموریان در دستور کار سازمان محیط زیست قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: این طرح با همکاری اداره کل محیط زیست، جهاد دانشگاهی کرمان و تمام ذی نفعان در استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان تدوین شده بود که باید در نشست شورای برنامه ریزی این استانها تصویب می شد.
شاکری با اعلان اینکه دبیرخانه طرح احیای تالاب جازموریان در استان کرمان است، اضافه کرد: کارهای بخش در رابطه با این استان انجام شده و منتظر مصوبه استان سیستان و بلوچستان هستیم تا این برنامه را اجرائی نماییم.
مدیرکل محیط زیست استان کرمان طرح مدیریت جامع تالاب جازموریان را شامل مطالعات زیست محیطی، مدیریت منابع آب، هواشناسی، ریزگردها، موضوعات معیشتی و اقتصادی منطقه و میراث فرهنگی عنوان نمود.
وی هدف از اجرای طرح مدیریت جامع تالاب جازموریان را احیای این تالاب در سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان اعلام نمود و اظهار داشت: این تالاب یک فرصت اکولوژیک بزرگ برای استان کرمان، کشور و منطقه است.
شاکری با اعلان اینکه جازموریان بعنوان تالاب فصلی در مرز استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان قرار گرفته، اظهار داشت: طی سالهای قبل خشک شدن این تالاب به اکولوژی منطقه لطمه جدی وارد کرده و منشا گرد و غبار و ریزگردهای بسیاری شده است.
وی اضافه کرد: طرح مدیریت جامع تالاب جازموریان در یک برنامه پنج تا ۲۰ ساله با حضور ذی نفعان و سایرین برنامه ریزی شده که در صورت تصویب در شورای برنامه ریزی استان سیستان و بلوچستان اجرائی می شود.
شاکری افزود: این طرح بعد از تایید استان سیستان و بلوچستان، قابلیت اجرائی شدن و پیگیری در سطح کشور برای جذب اعتبارات و برنامه های گام به گام تا احیای تالاب جارموریان را دارد.
وی اشاره کرد: ان شاالله با گام های مثبت پرسنل محیط زیست و دستگاه های دولتی در استان سیستان و بلوچستان این مصوبه صادر شود تا سایر موارد بوسیله سازمان محیط زیست برای جذب اعتبارات پیگیری شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان، کمک مسئولان ارشد این استان برای تصویب طرح مدیریت تالاب جارموریان را در مراحل قانونی بسیار دلگرم کننده برشمرد و اظهار داشت: این حمایت مسئولان نشان میدهد که اتفاق زیست محیطی بزرگی در کرمان رخ خواهد داد و امیدواریم با حرکت های صورت گرفته شاهد بهتر شدن حال تالاب جازموریان باشیم.
وی با اعلان اینکه راهکارهای تدوین تالاب جازموریان با حضور ذی نفعان دولتی و غیردولتی بررسی و منافع مردم در این طرح دیده شده است، از اجرای دو طرح جانبی در کنار طرح احیای تالاب جازموریان آگاهی داد.
شاکری افزود: این طرح ها شامل تعیین میزان حق آبه و طرح معیشت پایدار برای مردم منطقه جازموریان اس که در کنار طرح اصلی مدیریت تالاب جارموریان چشم انداز خوبی برای تالاب جازموریان دارند.
منبع:

1400/07/07
23:05:29
5.0 / 5
201
تگهای خبر: آب , تالاب , حفاظت , حمایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است