از بزرگترین گروه مهره داران چه می دانید؟

از بزرگترین گروه مهره داران چه می دانید؟

ماهی ها از ابتدایی ترین مهره دارانی هستند که پا به عرصه وجود گذاشتند و امروزه با حدود 30 هزار گونه، بزرگترین گروه مهره دارهستند اما حیات آنها با تهدیداتی مواجه است؛ از صید ترال گرفته تا آلودگی های دریایی.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا ماهی ها اندکی بیش از نصف تعداد مهره داران زنده را می سازند. در ادامه به تعدادی از خاصیت ها و خطراتی که آنها را تهدید می کند، می پردازیم.

* بعضی گروه های ماهیان با توصیف گونه های جدید درحال توسعه هستند و بعضی دیگر به خاطر همنامی گونه ها یا انقراض درحال کاهش هستند. با توجه به این بنا بر اعلام سازمان حفاظت محیط زیست هر ساله تعداد گونه های ماهیان درحال افزایش است.

* تنوع ماهی های زنده بیش از آرایه های سنگوارهای شناخته شده است و اطلاعات غنی ازسنگواره ماهیان وجود دارد.

* از حدود ۵۱۵ خانواده ماهیان امروزی گردک ماهیان، گاوماهیان، کپورماهیان و لوچ ماهیان - که اغلب ماهی های آب شیرین هستند - بزرگترین خانواده ها را می سازند و جالب اینکه حدود ۴۳ درصد تمام ماهی ها، ماهی های آب شیرین هستند.

* برمبنای رده بندی تبارشناختی، بیشتر پرتوبالگان به پستانداران نزدیکتر هستند تا به کوسه ماهی ها. با توجه به این ترکیب ناهمگون، پیوستگی تباری نشان می دهند.

* مصادیق گوناگونی برای «ماهی» ذکر می شود به شکلی که بعضی اصطلاح «ماهی» را به ماهیان آرواره دار استخوانی محدود می کنند. بسیاری کوسه ماهی ها، سپرماهی ها و خویشاوندانشان را نیز بر این می افزایند. بعضی نیز جمجمه داران بی آرواره را نیز به جمع «ماهیان» اضافه می کنند.

* برمبنای آخرین آمار اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت هم اکنون ۳۷ درصد از کوسه ها و پرتوماهی ها با خطر انقراض روبرو هستند

*ماهیان آبهای داخلی ایران شامل ۱۶۰ گونه است.

*در گروه ماهیان آب های داخلی خانواده کپور ماهیان فون غالب ماهیان را تشکیل می دهد و ماهی کورغار، قزل آلای خال قرمز، ماهی آفینیوس همچون گونه های منحصربه ایران بشمار می روند و دارای ارزش زیستی بالایی هستند.

* بنا بر اعلام سازمان حفاظت محیط زیست متاسفانه به سبب کم توجهی به حفظ و مدیریت آبزیان آب های داخلی طی دو دهه اخیر مطالعات جامعی بارای شناخت ماهیان در اکوسیستم های آبی مختلف صورت نگرفته و از فراوانی و پراکنش خیلی از گونه ها اطلاعات و آمار دقیقی در دسترس نیست و یا جمعیت برخی گونه ها نظیر ماهی کورغار در معرض تهدید است.

* آلودگی نفتی، میکروپلاستیک ها در آب ها، گرم شدن اقیانوس ها و صید ترال همچون مشکلاتی است که حیات ماهیان را در ایران و جهان با تهدید روبرو کرده است.
1400/07/09
12:24:27
5.0 / 5
490
تگهای خبر: آب , آلودگی , بارش , پستانداران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است