آلودگی زیست محیطی کارخانه کاغذ اترک اصفهان ادامه دارد

آلودگی زیست محیطی کارخانه کاغذ اترک اصفهان ادامه دارد

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار داشت: کارخانه خمیر کاغذ اترک باید ساماندهی پساب های آلوده را با راه اندازی تصفیه خانه تکمیلی در اسرع وقت انجام دهد.منصور شیشه فروش در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: یکی از مخاطرات زیست محیطی فعالیت کارخانه خمیر کاغذ اترک، رهاسازی پسماندهای پلاستیکی در محوطه آن بود که با پیگیری های زیاد ادارات محیط زیست و مرکز بهداشت شهرستان حالا به سایت بازیافت لنجان منتقل و تخلیه می شود.
وی با اشاره به این که لجن تصفیه خانه اترک باید دفع بهداشتی شود، افزود: در این مورد نیز پیگیری های لازم شده که محلی را مشخص کنند و پروسه تبدیل لجن ها به کود با رعایت الزامات زیست محیطی صورت گیرد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: لاگنی که لجن ها حالا در آن تخلیه و نگهداری می شود باید ایزوله شده و لجن تصفیه خانه طبق الزامات زیست محیطی به کود تبدیل کنند. این مساله در دستور کار است.
شیشه فروش با اعلان اینکه ضرورت اصلاح سیستم پساب کارخانه یکی دیگر از موارد آلایندگی آن بشمار می رود، اظهار داشت: اترک در قالب طرح مپسا با کمک محیط زیست با دانشگاه شریف قرداد منعقد نمودند، فاز مطالعاتی بهسازی سیستم پساب کارخانه به پایان رسیده و از اردیبهشت ماه سال جاری باید وارد فاز اجرائی می شد که تا حالا نشده است.
وی با اعلان اینکه اترک همچنان پساب های آلوده را در لاگنی در بیرون از محوطه کارخانه تخلیه و نگهداری می کند، اظهار داشت: به فرمانداری شهرستان ابلاغ کردیم که با همکاری محیط زسست و مرکز بهداشت فاز اجرائی ساماندهی تصفیه پساب را انجام دهند برای اینکه اترک از اردیبهشت ماه برای اصلاح سیستم تصفیه پساب و راه اندازی تصفیه خانه تکمیلی باید اقدام می کرده است.
کارخانه خمیر و کاغذ اصفهان از اواخر سال ۱۳۸۸ با سرمایه گذاری شرکت نورکم آلمان در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار در شهرک صنعتی فولاد زرین شهر بهره برداری شد. این کارخانه اولین تولید کننده مقوای پشت خاکستری در خاورمیانه و تنها تولید کننده داخلی این محصول به حساب می آید با توجه به این بعد از گذشت ۱۲ سال به سبب نداشتن سیستم دفع فاضلاب کارآمد، رهاسازی و تخلیه پساب در محیط زیست و آلوده کردن منابع آب و خاک در فهرست صنایع آلاینده سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

فاضلاب های بسیار آلوده این کارخانه حدود ۱۰ سال است که در محیط و آن هم بالادست چاه های فلمن، تصفیه خانه باباشیخعلی و رودخانه زاینده رود رهاسازی و در حوضچه های غیر استاندارد جمع اوری می شود. از طرف دیگر کارخانه خمیر و کاغذ اترک یکی از صنایع آب بر محسوب می شود؛ حق آبه مجاز این کارخانه ۴۵ لیتر در ثانیه است اما بررسی ها نشان میدهد به رغم نصب کنتور هوشمند میزان برداشت آب در بعضی موارد به ۶۰ لیتر در ثانیه نیز می رسد. این در حالیست که دبی فاضلاب این صنعت نیز به میزان ۴۵ لیتر بر ثانیه بوسیله منهول های مختلف به چهار حوضچه خاکی منتقل می شود.
شهریور سال ۱۳۹۸ بود که طرح مپسا سازمان حفاظت محیط زیست در اصفهان کلید خورد؛ مپسا یا (مدیریت و پایش سیستمی آلاینده ها) طرحی برای کاهش صنایع آلاینده و تبدیل آنها به صنایع سبز است. به بیان دیگر مشکل صنایع آلاینده در قالب این طرح به معاونت علمی و فناوری و دانشگاه های معتبر کشور اعلام می شود و سازمان حفاظت محیط زیست نیز به این صنایع برای انتخاب مجموعه علمی و توانمند مشاوره می دهد.
بر این اساس واحد علمی و فناوری برگزیده، یک برنامه مدیریت زیست محیطی و اجرائی به نام( EMP) برای واحد آلاینده صنعتی تهیه می کند که در قالب آن به مرور واحد صنعتی آلاینده به صنعت سبز تبدیل می شود.
با شروع اجرای این طرح برای واحدهای صنعتی اصفهان، مدیران اترک نیز بعد از یک دهه بلاخره از این طرح استقبال کردند.
بهمن ماه سال ۱۳۹۸ مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در مصاحبه ای اعلام نمود کارخانه خمیرکاغذ اترک به استاندارد سازی سیستم دفع فاضلاب تا سه ماهه نخست سال ۱۳۹۹ مکلف شده است. این درحالی است که کارخانه اترک با گذشت هفت ماه از سال ۱۴۰۰ نیز همچنان به تخلیه فاضلاب آلوده در محیط ادامه می دهد.
منبع:

1400/07/17
20:04:27
5.0 / 5
458
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است