گزارش لوازم حیوان خانگی؛

سلاخی کروکودیل ها به بهانه اشتغالزایی!

سلاخی کروکودیل ها به بهانه اشتغالزایی!

خبر واردات 80 کروکودیل بمنظور ایجاد یک مزرعه پرورش کروکودیل با اعتراض فعالان حقوق حیوانات روبه رو شده و خواهان ورود دستگاه قضایی و برخورد با این نوع تجارت در کشور شدند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، هفته گذشته صدا و سیما در چند بخش خبری از ورود ۸۰ کروکودیل به کشور آگاهی داد. جمال ارونقی معاون گمرک در این مصاحبه با اشاره به این که این ۸۰ کروکودیل از کشور مالزی و با موافقت سازمان شیلات وارد کشور شده اند، ورود این کروکودیل ها به کشور را بمنظور پرورش و تکثیر با توجیه اقتصادی توسعه گردشگری، صادرات و پزشکی عنوان نمود. مؤسسان این مزرعه پرورش کروکودیل می گویند بصورت مستقیم و غیرمستقیم برای ۷۵ نفر اشتغالزایی کرده اند.
این خبر با واکنش فعالان حقوق حیوانات در ایران مواجه گردید و ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران به نمایندگی از چندین تشکل مردم نهاد و بیش از ۲۰۰۰ نفر از فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات، وکلای سبز و مردم نسبت به این تجارت جدید و ضد محیط زیستی در کشور واکنش نشان داده و خواهان برخورد دستگاه قضائی با این نوع تجارت جدید در کشور شدند. این گروه در بیانیه خود عنوان کرده اند: «طی روزهای گذشته، اخبار و تصاویری منتسب به مزرعه کروکودیل بمنظور پرورش، نگهداری و در نهایت سلاخی جهت صادرات گوشت و پوست این حیوانات در مشهد، شهر امام مهربانی ها که به شهر ضامن آهو شهره و زبانزد خاص و عام است، انتشار یافته که احساسات و افکار عمومی را به شدت جریحه دار کرده است. لازم به ذکر است که طی سالهای متمادی فعالان حقوق حیوانات در سراسر جهان درحال مبارزه با این صنعت بی رحم و غیراخلاقی هستند و در خیلی از کشورهای جهان تقبیح شده؛ چونکه پروسه‌ی کشتار کروکدیل ها بسیار وحشیانه بوده و بعضاً زنده زنده پوست آنها کنده می شود، به گونه ای که تا ساعت ها بعد از سلاخی نیز زنده هستند و درد و رنج طاقت فرسایی را متحمل می شوند. هرچند دین مبین اسلام بسیار بر مهربانی و همزیستی مسالمت آمیز با حیوانات تاکید و آنرا سفارش کرده است، سازمان بهداشت جهانی حیوانات(OIE) نیز که بیش از ۱۸۰ کشور همچون ایران در آن عضویت دارند، پنج آزادی برای حیوانات را به رسمیت شناخته است که کشورهای عضو متعهد به رعایت این حقوق می باشند؛ این حقوق عبارتند از: (آزادی [رهایی] از گرسنگی، تشنگی و سوءتغذیه؛ آزادی از ترس و اضطراب؛ آزادی از ناراحتی فیزیکی یا دمایی؛ آزادی از درد، جراحت و بیماری؛ و آزادی برای ابراز الگوهای نرمال رفتاری) " ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران به نمایندگی از چندین تشکل مردم نهاد و بیش از ۲۰۰۰ نفر از فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات، وکلای سبز و مردم شریف ایران، بدین وسیله ضمن محکوم کردن این اقدام غیرانسانی از آن مقام محترم قضائی در خواست می کند در موضوع مزرعه پرورش کروکودیل مشهد ورود و اقدامات مقتضی را امر به رسیدگی بفرمائید. پیشاپیش از حسن نظر جنابعالی به موضوع حقوق حیوانات و مهربانی با آنها که در دین مبین اسلام نیز بسیار بدان سفارش شده است، تشکر و قدردانی می نماییم.»
اینگونه یکی از پنج گونه با ارزش کروکودیل در دنیا شمرده می شود که طول آن ۷ متر می رسد و بعد از حدود ۳ سال، پوستش قابلیت دباغی (چرم) و صادرات می یابد. سالانه ۲ میلیون طاقه پوست کروکودیل در دنیا تجارت می شود که هر طاقه آن ارزشی معادل ۱۰ هزار دلار دارد. ارزش هر کیلوگرم از گوشت این حیوان حرام گوشت نیز به ۱۷ دلار می رسد. اما آنچه سبب شده تا شیلات ایران موافقت اصولی ایجاد مزرعه پرورش تمساح را در ایران صادر کند، استفاده پزشکی است که از خون، استخوان و حتی گوشت این حیوان دوزیست می شود؛ هرچند در این میان سود اقتصادی ناشی از صادرات پوست و گوشت کروکودیل بی تأثیر نبوده است. با وجود مخالفت های شدید دوستداران محیط زیست جهان، برای پرورش تمساح توجیه های علمی و البته اقتصادی فراوانی همچون تولید کیف و کفش از پوست کروکودیل، مصارف پزشکی از خون و گوشت آن و استفاده خوراکی از گوشت این حیوان حرام گوشت در کشورهای شرق آسیا، پرورش این خزنده را در ۵۰ کشور برای بهره برداری از پوست، گوشت و خون آن رایج کرده است. اما بنظر می رسد رواج چنین تجارت سیاهی در ایران نمی تواند قابل توجیه باشد.

1400/07/18
23:17:43
5.0 / 5
874
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است