سازمان هواشناسی هشدار داد

بارش باران و برف در نقاط مختلف کشور

بارش باران و برف در نقاط مختلف کشور

سازمان هواشناسی با اشاره به بارش باران و برف در نقاط مختلف کشور تا یکشنبه (9 آبان ) نسبت به احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی هشدار داد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف جمعه (۷ آبان ماه) برای استانهای ایلام، لرستان، کرمانشاه، کردستان، قزوین، همدان، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و شمال خوزستان، شنبه (۸ آبان ماه) برای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان، قزوین، البرز، لرستان، مرکزی، همدان، غرب مازندران، شمال خوزستان، شمال چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، قم و تهران و یکشنبه (۹ آبان ماه) برای استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، قزوین، البرز و تهران پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها خصوصاً در گذرگاه های کوهستانی، کاهش دید و احتمال تاخیر در پروازها وجود دارد بدین سبب احتیاط در تردد و توقف حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در کارهای کوهنوردی، احتیاط در عبور از جاده های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی سفارش می شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری ضمن اشاره به وقوع رگبار و رعد و برق در بعضی استانها نسبت به وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی و دام ها هشدار می دهد. در این شرایط جوی صاحبان مزارع و باغات رعایت اصول فنی و بسته بندی مناسب در برداشت و حمل مزارع پیاز و سیب زمینی در استان آذربایجان شرقی، آماده سازی زمین و کشت کلزا باتوجه به فرصت محدود باقیمانده در منطقه طارم، خودداری از آبیاری مزارع ذرت استان خوزستان، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع باتوجه به بارش ها، خودداری از انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی باتوجه به وقوع بارش ها، استواری سازه های باغی در مقابل وزش باد شدید، انجام آبیاری در خاک های شور پس از وقوع باران بمنظور آبشویی شوری از محیط ریشه و تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف را در دستور کار قرار دهند.

استحکام و ترمیم سقف گلخانه ها در مقابل وزش باد، کنترل دما و رطوبت انبارها باتوجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماریهای قارچی و بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام بارش و باد از سفارش های ارائه شده به سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار است. صاحبان سالن های مرغداری و دامداری خودداری از استفاده از آب باران برای دام ها، جلوگیری از نفوذ هوای سرد و روان آب به داخل سالن ها، صاحبان استخرهای پرورش ماهی پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها باتوجه به روان آب و احتمال سیلابی شدن رودخانه ها، خودداری از کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی، کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به سبب ابرناکی و تنظیم دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها باتوجه به رخداد بارندگی را مد نظر قرار دهند.

سازمان هواشناسی نسبت به خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏ ها و مسیل‏ ها باتوجه به وقوع بارش ها‏، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش و وزش باد و خودداری از چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش سفارش می کند.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1400/08/05
19:52:42
5.0 / 5
476
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است