طرح زیست محیطی بیابان زدایی از نانو تا میکرون

طرح زیست محیطی بیابان زدایی از نانو تا میکرون

لوازم حیوان خانگی: طرح مالچ زیستی دانشگاه آزاد اصفهان طرح فناورانه ای است که به قول آنها اعمال آن در منطقه فوق بحرانی ˮسگزیˮ اصفهان باعث تثبیت خاک و توسعه پوشش گیاهی شده است.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، شروع کار با یک رساله دکتری از سال۹۰ آغاز شد، در آن سال ها محققان دانشگاه آزاد خوراسگان اصفهان با استفاده از نانو رس، مالچ زیستی را در مقیاس آزمایشگاهی تولید کردند که نتیجه خوبی به دست آمد.
اما فرایند نانو رس گران بود؛ ازاین رو این گروه تحقیقاتی در طول سالهای ۹۲ تا ۹۴ تحقیقات خویش را بر روی تهیه مالچ رسی از "رس بنتونیت" ۱۰ و ۲۰ میکرون متمرکز کردند و در چارچوب رساله های ارشد و دکتری در آزمایشگاه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان به غلظت بهینه برای رس رسیدند.
حمایت مالی یکی از حمایت های مهم در ادامه پروژه های تحقیقاتی است که به محصول نایل آید. ازاین رو این گروه در اواخر سال ۹۴ پروپوزالی برای دریافت حمایت مالی به ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری ارسال کردند که در کمیته آب و خشکسالی و فرسایش محیط زیست این ستاد به تصویب رسید.
با حمایت هایی که این تیم از این طریق دریافت کرد، توانست در اردیبهشت ماه سال ۹۵ مالچ رسی ساخته شده را در عرصه ۵۰ هکتاری پاشش کند و اواخر همان سال با ارسال یک پروپوزال دیگر، حدود ۱۵ هکتار دیگر برای پاشش در عرصه به این مساحت افزوده شد. بدین سان با حمایت های مالی معاونت علمی، بررسی مالچ زیستی مبتنی بر رس بنتونیت در مساحتی به میزان ۶۵ هکتار اجرایی شد.
این محصول در منطقه سگزی اصفهان اعمال شده است که به قول احمد جلالیان، استاد گروه خاک شناسی دانشگاه آزاداسلامی اصفهان بر مبنای نتایج تحقیقات انجام شده در منطقه "سگزی" هر ۶ روز و در ورزنه (تالاب گاوخونی) هر ۷ روز یک پدیده گرد و غبار رخ می دهد.
جلالیان اضافه می کند که بررسی ها همینطور نشان داده است روند تولید گرد وغبار در منطقه "سگزی" و تالاب گاوخونی افزایشی بوده است، به صورتی که بر مبنای مقایسه بین سال ۲۰۰۶ که هنوز وارد خشکسالی نشده بودیم، با چهار ماه ابتدای سال ۲۰۲۱، تولید گرد و غبار از دو مورد در سال ۲۰۰۶ به ۱۳ مورد(یعنی 6 برابر) در چهار ماه ابتدای سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرده است.
محصول زیست محیطی که مانع از گسترش بیابان می شود
مهندس یونس لیث صفار یکی از محققان این طرح در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تمرکز تحقیقاتی ما بر روی تثبیت خاک، ریزگرد، تثبیت شن های روان و مقابله با بیابان زایی بوده است، اضافه کرد: با تحقیقات گسترده تیم تحقیقاتی ما به مالچ رس بنتونیت فرآوری شده رسید و موفق شدیم مالچ مبتنی بر رس بنتونیت را فرآوری نماییم و در عرصه، از آن برای تثبیت خاک و پیشگیری از گردو غبار بهره ببریم.
وی با اشاره به اینکه مالچ رسی ساخته شده مانند یک سوپر جاذب عمل می کند، توضیح داد: این مالچ رطوبت هوا را دریافت کرده و آنرا در خاک ذخیره می کند و همین عامل منجر به بازگشت، استقرار و افزایش پوشش گیاهی بومی شده است، بگونه ای که در مناطق اجرای طرح و در تپه های شنی تثبیت شده، بعد از یک سال، گیاهان بومی توانسته اند برویند.
لیث صفار، نداشتن مشکلات زیست محیطی را از مزایای این محصول نام برد و خاطرنشان کرد: تولید این محصول زیستی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است، ضمن آنکه از نظر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی، هیچ آلایندگی برای محیط زیست به دنبال ندارد و به سرعت قابل دسترس است.
این محقق از دیگر مزایای آن این محصول را تقویت پوشش گیاهی در منطقه دانست و خاطرنشان کرد: این طرح تابحال در ۶۵ هکتار در منطقه شرق اصفهان در ناحیه فوق بحرانی به نام "سگزی" اجرایی شده که پس از ۵ سال، تثبیت خاک رخ داده است. این امر سبب پیشگیری از ریزگردها می شود.1400/08/16
13:26:25
5.0 / 5
262
تگهای خبر: آب , تالاب , حمایت , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است