بست نشینی كشاورزان دربستر زاینده رود؛

آب از اصفهان به بیراهه می رود

آب از اصفهان به بیراهه می رود

به گزارش لوازم حیوان خانگی کشاورزان استان اصفهان که حقابه داران زاینده رود هستند اعتقاد دارند آب از اصفهان به بیراهه صنعت می رود و مسؤلان تأمین آب آشامیدنی را سپر اهدافشان کرده اند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: صورت های سوخته ها و دست های پینه بسته شان نشان از عمری می دهد که زیر آفتاب سپری شده، عمری که از هنر دستانشان نان خوردند و آب نان آورشان بوده. اتفاقاً بیشتر آنها گندم می کاشتند و نان مردمان این سرزمین را، سرزمینی که علیرغم تاخت و تاز دشمنان هنوز نفس می کشد را محیا می کردند.
در همه شرایطی کاشتند و داشتند و برداشتند تا روزی بگیرند و یک ملت را روزی دهند. کشاورزانی که حالا با چادر نارنجی در بستر رودی که زاینده می گویندش حضور بهم رساندند کرده اند تا حق شان را بگیرند. مردمانی که خون دادند تا کشورشان را حفظ کنند، ولی اکنون درگیر بازی نان هستند.
افزایش افسارگسیخته جمعیت، توسعه صنعت، پروژه های انتقال آب و همه اتفاقات ایران در دهه ۱۳۷۰ پایه ریز نابودی مهم ترین قشر ایران، یعنی تولید کنندگان محصولات غذایی شد. کشاورزان شرق اصفهان چند روزی است که روبه روی پل خواجو بست نشینی کرده اند و حق شأن را داد می زنند تا دادخواهی به فریادشان رسد.
خودشان می گویند: «بیش از ۲۰ سال است که درگیر گرفتن حق آبه خودمان هستیم. بعنوان آب آشامیدنی، آب کشاورزی و حق آبه کشاورزان اصفهانی را به صنعت یزد می دهند». این صحبت های علی اظهری، یک کشاورز حق آبه دار ورزنه ای است. او روایت خویش را از داستان کشاورزان شرق اصفهان و حق آبه شان این گونه آغاز می کند: «حدود ۲۲ سال پیش یعنی زمانی که آب زاینده رود به یزد انتقال پیدا کرد، بنا بود که آب از تونل سوم کوهرنگ به حوزه زاینده رود آب اضافه شود و بعد آب به یزد منتقل شود. در واقع آب یزد در همان سال ۱۳۷۸ منتقل شد، اما هنوز خبری از تکمیل تونل سوم کوهرنگ نیست».

او می گوید که کشاورزان چیزی جز اجرای قانون نمی خواهند: «بر اساس مصوبات ۹ ماده ای سال ۱۳۹۲ و مواد ۱۵۸ و ۱۵۹ قانون مدنی باید به کشاورزان حق آبه دار، آب بدهند. تونل اول کوهرنگ و چشمه دیمه برپایه حق آبه متعلق به کشاورزان اصفهانی است. قبل از انقلاب اسلامی از کشاورزان شرق اصفهان برای حفر تونل کوهرنگ پول گرفتند، یعنی همین کشاورزانی که امروزه درخواست آب خویش را دارند، بانی ساخت تونل بودند و این آب متعلق به آنها است».
در این جای بحث، حاج حسن که از کشاورزان قدیمی شرق، درباره حق آبه دولت و حق آبه کشاورزان توضیح می دهد: «تونل شماره یک به همراه چشمه دیمه و رودخانه زاینده رود در سالهای نرمال یک میلیارد و ۲۸۰ متر مکعب آورد آب دارد، همینطور تونل دوم کوهرنگ و چشمه لنگان و خدنگستان که متعلق به دولت می باشد، در سال عادی ۳۸۰ میلیون آب می آورد. تونل سوم هم که هنوز به بهره برداری نرسیده است. با این حساب حدود ۷۵ درصد حجم سد زاینده رود متعلق به کشاورزان حق آبه دار است. دولت اختیار آب خویش را دارد، اما حقی این که از حق آبه کشاورزان استفاده نماید و آب را انتقال دهد ندارد. دولت شش برابر آبی که نداشته را پیش فروش کرده، از دولت فقط می خواهیم که قانون را اجرا نماید. طبق قرارداد آبی که یزد گرفته، آبی است که باید از تونل سوم کوهرنگ بیاید، اما تابحال این تونل به بهره برداری نرسیده و هیچ آورده ای نداشته! ۲۲ سال است حق آبه ما را گرفتند. هیچ کسی از دولت تا مجلس حریف این باند مافیایی که آب را به صنعت می برند، نیست.».


آب شرب را سپر کردند
کشاورزان در کنار دغدغه ای که برای خود دارند، برای هم وطنانش هم نگرانند و به خوبی می دانند، سوء استفاده از نام مردم و قوم ها و شهرها که برخی مسؤلان به آن متوصل شدند، چیزی جز سست شدن فرهنگ و تمدن ایران زمین به ارمغان ندارند. آنها می گویند: «این آب به اسم شرب به یزد منتقل می شود، جمعیت یزد و متوسط آب آشامیدنی این مردم مشخص است. این آب به صنایع کاشی، کندله و فولاد یزد می رسد و تنها اسم شرب را برای سوء استفاده از احساسات مردمی یدک می کشند».
این کشاورزان همان جانبازها و خانواده های شهدایی هستند که پا به پای انقلاب ایستاده اند، اظهری تاکید دارد که «ما کشورمان را دوست داریم و خط قرمز ما انقلاب اسلامی است، اگر کسی نگاه چپ به کشور بکند ما به دهنش می زنیم و جلویش می ایستیم. اما متأسفانه مسؤلان از دیانت، صبر و نجابت ما کشاورزان سوء استفاده می کنند».

اما همین قشر از شرع و اسلام هم می دانند: «در شرع اسلامی هیچ فردی نمی تواند به فروش مال غیر اقدام نماید، اما دولت آبی که صاحب آن نیست را برایش تصمیم می گیرد. دولت موظف است که آب آشامیدنی را برای همه هم وطنان محیا سازد، اما از سهم خودش می تواند این کار را بکند نه این که آب کشاورز را به جاهای دیگر منتقل کند. کشاورزان هیچ راهی جز اعتراض ندارند، در این چند ساله هر موقع می خواستیم مطالبه نماییم به ما انگ ضد انقلاب و اختلال گر می زننداستاندار جدید اصفهان روز اولی که منصوب شدند آمدند ورزنه و گفتند همه تخم مرغ هاتان را توی یک سبد نگذارید، منظور ایشان این بود که به شغل های دیگر بروید، اما ما همه سرمایه زندگی مان را بردیم به کشاورزی. اصلاً فرصت شغلی دیگری در شرق درست نشده ضمن این که همه کشاورزی سنی و سالی ازشان گذشته و کار نمی توانند پیدا کنند.».
در سالهای پیش کشاورزان حتی به قم و به دفتر مراجع تقلید هم رفته اند که حاصل آن یک حکم از جانب آیت الله نوری همدانی است که ایشان در نامه ای تاکید نمودند که «در حکومت اسلامی باید عدالت برقرار باشد و حق آبه ای که صدها سال برای کشاورزان بوده جاری شود».
اظهری از کشاورزان اصفهانی که در جمع حضور دارد برای حسن ختام صحبت هایش می گوید: خداوند در قرآن می فرماید «خدا دوست ندارد کسی به گفتار زشت به خلق صدا بلند کند، مگر آنکه ظلمی به او رسیده باشد». و چه پایانی زیباتر از کلام قرآن مجید....


منبع:

1400/08/20
13:46:52
5.0 / 5
361
تگهای خبر: آب , زندگی , گونه , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است