رییس سازمان محیط زیست:

برای ادای دین به خانواده مهشاد وریحانه تلاش می کنم

برای ادای دین به خانواده مهشاد وریحانه تلاش می کنم

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اجازه نمی دهیم شرایط تالاب انزلی مثل دریاچه ارومیه شود.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا علی سلاجقه در نشست خبری که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اضافه کرد: در دولت سیزدهم محیط زیست وضعیت خاصی دارد و هدف ما در دولت جدید، دوری از سیاست زدگی و اجرای وظایف دوش سازمان است. برای رسیدن به این هدف تغییر و دگردیسی در ساختار سازمان حفاظت محیط زیست لازم است. سازمان محیط زیست با ساختار فعلی نمی تواند قدرتی که باید را داشته باشد و اعمال حاکمیت و نظارت بر همه دستگاهها منطبق بر اهداف و اسناد بالادستی، نیازمند تحول ساختاری است. رویکرد جدید ما برمبنای تکلیف قانونی می باشد و با ظرفیت های مردمی، رسانه ای و قانونی اجرا خواهد شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بیان این که توان محیط زیست به آستانه خود رسیده و از تحمل خارج شده است، اظهار داشت: مقررات زدایی به مفهوم قانون زدایی نیست و محیط زیست هم از این قاعده مستثنی نیست. نظارت و ارزیابی سازمان به شکل مطلوب بر کارهای صنعتی اتفاق خواهد افتاد. در سفرهای استانی رئیس جمهوری نیز استمرار پروژه های قبلی در دستور کار قرار گرفته و درباره پروژه ای جدید حتما ارزیابی های زیست محیطی انجام می شود و صدور مجوزها برمبنای آنها صورت خواهد گرفت.

سلاجقه درباره مواضع سازمان محیط زیست درباره تامین حق آبه تالاب ها اظهارکرد: ما به وزارت نیرو اعلام کردیم که اولویت حق آبه ابتدا با آب آشامیدنی و پس از آن حق آبه محیط زیست و کشاورزی و بعد صنعت است. ۳.۴ میلیارد متر مکعب حق آبه دریاچه ارومیه است که ۱.۴ از رودخانه ایی که سد ندارند، ۴۰ درصد هم از سدها و مصارف کشاورزی و یک میلیارد متر مکعب از زاب و سیلوه تامین می شود. ما در سه شرایط کم آبی، میان آبی و پرآبی باید حق آبه محیط زیست را رعایت نماییم.

وی درباره برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: ستاد احیا بعنوان مجموعه ای که با دید جامع به این مساله نگاه می کند در قالب طرح های احیا اقدامات سخت افزاری را انجام داده است. هزینه زیادی هم انجام شده و بیشتر پروژه ها تا ۷۰ درصد پیشرفت داشته است. کارهای ستاد دردولت جدید نیز ادامه دارد و اعتبار کافی هم به آن تعلق گرفته است. در بحث نرم افزاری نیز مجموعه معاونت انسانی و ستاد طرح بسیار جامعی ارایه داده که می تواند الگوی مناسبی برای همه تالاب های کشور باشد. این رویکرد باتوجه به گونه های زنده منطقه برخورد نرمی با محیط زیست خواهد داشت. ما همین الان هم درحال پیگیری تامین حق آبه ۳.۴ میلیارد متر مکعبی تالاب ها هستیم البته تحقق این مهم به شرایط اقلیمی نیز وابسته است.

سلاجقه با رد شایعه صدور مجوز شکار چهارپایان در مناطق چهارگانه اظهارکرد: سازمان مجوزی برای شکارچهارپایان صادر نکرده و فقط بحث احصا و سرشماری است. ادارات در مراکز استانها باید سرشماری را انجام و به سازمان عرضه کنند. باتوجه به تنش آبی به وجود آمده برای گونه های گیاهی و جانوری شرایط مناسبی برای صدور مجوز شکار فراهم نیست.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا چه اقداماتی برای دلجویی از خانواده مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی انجام داده اید، اشاره کرد: وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست کوشش برای ادای دین به خانواده این عزیزان است و تا حالا ما به درستی نتوانسته ایم از خانواده های این دو عزیز قدردانی نماییم. در هر مرحله از پرونده نیز خودرا موظف می دانیم که مسئولیتمان را در قبال خانواده این دو عزیز انجام دهیم.

سلاجقه درباره هجوم گونه سنبل آبی به تالاب انزلی اظهار داشت: مبارزه با اینگونه مهاجم در دستور کار ما قرار دارد. تالاب انزلی مانند بقیه تالاب های ما سرمایه ای ملی است. رسوبات و سموم به سبب تغییر کاربری اراضی منطقه از دیگر مشکلاتی است که گریبان گیر این تالاب شده است. هم اکنون خفگی تالاب اتفاق افتاده و گونه های مهاجم جایگزین شده اند اما ما تلاش می نماییم تا این مشکل را حل نماییم. ما به هیچ وجه اجازه نمی دهیم انزلی تبدیل به ارومیه شود.

وی در حوزه شکار نیز اظهار نمود: در بحث شکار هم ما هم به شکارگاه های مجوزدار احترام میگذاریم و معیشت شکارگاه ها را در اولویت قرار می دهیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: اکنون در کشور ما هر صنعتی که می خواهد راه اندازی شود، هیچ اهمیتی به سرمایه های زیستی نمی دهد و گنجینه گرانبهای خاک و تنوع زیستی احصا نمی گردد این در حالیست که ارزش گذاری اقتصادی محیط زیست در همه نقاط دنیا اهمیت دارد. ما نیاز داریم که مجموعه ای ابتدا ارزش گذاری صحیح را انجام دهد.

سلاجقه افزود: بحث بعدی حفاظت و ارزیابی و مباحث حاکمیتی است. ما نیاز به ساختاری جدید و نگاهی که از لحاظ حاکمیتی قوی باشد، داریم. شالوده اصلی محیط زیست، محیط طبیعی است. این محیط انسانی است که جای خودرا در این بستر طبیعت باز کرده است. اگر مقرر است مدیریت جامعی اعمال شود، تفاوتی میان مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست دیده نمی گردد. بهسازی محیط زیست و ترمیم طبیعت همان آبخیزداری است. این طرحی است که بالاخره باید اتفاق بیفتد.

وی با تاکید بر مسئله فرونشست زمین و رسیدن به آستانه های زیست محیطی در استان اصفهان اظهار داشت: ما طبیعت را برمبنای داشته های خود مدیریت نکردیم. ما مبتنی بر توان محیط زیست منطقه آنرا مدیریت نکردیم و با مشکل مواجه شدیم این در حالیست که بیلان آب در حوضه آبخیر قابل محاسبه است اما مدیریت مناسب در مراحل تولید، استحصال، توزیع، مصرف و آبچرخانی به درستی صورت نمی گیرد. با وجود این که مردم مشکل اقتصادی و معیشتی دارند، باید این مشکلات را به دستگاه های متخصص بسپرند. الگوی کشت ما باید اصلاح گردد همین طور از تغییر کاربری اراضی جلوگیری شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در استان اصفهان سفره های آب زیرزمینی حدودا تخلیه شده اند. برخی لابی گری ها در این استان سبب شده توان محیط زیستی آن به آستانه خود برسد. با طبیعت نمی توان شوخی کرد. نوع مصارف آبی ما باید مشخص شود. این مشکلی است که حل آن در یک یا دو دهه امکان پذیر نیست و شرایط حتی با بارش نرمال هم به حالت سابق برنخواهد گشت.

وی درباره اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسکو اشاره کرد: در نشست گلاسگو، کنوانسیون تغییر اقلیم که یک موضوع اساسی است مورد بحث قرار گرفت. با تغییر اقلیم، تنوع زیستی ما نیز درحال نابودی است. تنوع زیستی هم مبتنی بر تغییر اقلیم است. همین شهر گلاسگو که اجلاس در آن برگزار شد، گرفتار مشکلات اقلیمی شده است.

سلاجقه اشاره کرد: تعهدی که در پاریس امضا شده هنوز در ایران تصویب نشده و بین مجلس و شورای نگهبان برای رفع اشکالات حقوقی درحال رفت و برگشت است. من در اجلاس گلاسگو اعلام کردم که کشورهایی که خود طبیعت را آلوده کردند و به صور مختلف و در بازه زمانی طولانی مدت به آن لطمه زدند، الان از کشورهای در حال توسعه هزینه تلطیف جو و پاکیزگی را می خواهند. این سیاست، سیاستی استثماری است. باتوجه به سیاست های ابلاغی رهبری ما داوطلبانه ۴ درصد از سهم خود برای مقابله با این مشکل را انجام داده ایم که ۱۷ میلیارد دلار برای ما هزینه داشته است. این هزینه با رسیدن به ۱۲ درصد به ۵۱ میلیارد دلار خواهد رسید.
وی در ادامه اظهار داشت: آمریکا ۱۰۰ میلیارد برای مساعدت با کشورهای در حال توسعه برای حل مشکلات اقلیمی درنظر گرفته این در حالیست که ما از جهات اقتصادی، تکنولوژی و صنعتی محاصره شده ایم و این سیاستی متناقض است. کشور های جی ۷۷ همه این سیاست ها را مطرح نمودند ولی در نهایت چیزی اجرائی نشده است. ما امیدواری سوخت های فسیلی جای خودرا به انرژی های پاک بدهند البته استفاده از سوخت های فسیلی نیزبه عنوان نعمت الهی باید با تکنولوزی های نو صورت گیرد تا لطمه کمتری متوجه محیط زیست شود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر ضرورت ارتقای دیپلماسی محیط زیست در سطح منطقه ای و بین المللی اصرار کرد و اظهار داشت: در سطح منطقه ای مسایل زیست محیطی بر دو طرف تاثیر می گذارد.
وی افزود: تلاش می نماییم از بعد حاکمیتی همکاری خودرا با کشورهای دیگر گسترش دهیم. یکی از موضوعات پیوند دهنده ما با سایر کشورها تفاهم نامه ۲۵ ساله با کشور چین علاوه بر آن جاده ابریشم است.
سلاجقه افزود: کشور چین کلیدواژه جدیدی تحت عنوان تمدن سازی اکولوژیک مطرح کرده و این مساله از اهمیت برخوردارست.
وی اشاره کرد: تلاش می نماییم از ظرفیت های دانشگاهی و سمن ها هم در چنین حوزه هایی استفاده نمائیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش که آیا دولت می تواند در مقابل طرح هایی مانند انتقال آب بایستد، اظهار داشت: رئیس جمهوری یکی از بهترین رویکرد های تاریخ کشور را درباره توسعه و محیط زیست دارد. به اعتقاد او توسعه فرع بر محیط زیست است و در جلسات دولت هم اظهار داشت که محیط زیست قدرتمند باید جلوی قدرتمندان بایستد.

وی با اشاره به ادامه روند توسعه در کشور اظهارکرد: از لحاظ علمی به دنبال توسعه کم اثر هستیم. بدین معنا که توسعه با کمترین خسارات محیط زیستی همراه باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه صنایع باید در مرحله جانمایی در سازمان محیط زیست مجوز دریافت نمایند، اظهار داشت: امیدواریم در ساختار تحولی زمینه ای فراهم گردد که بعنوان متولی اجرای مجوزها به سراغ دستگاه های مختلف برویم و آنها گزینه های مختلف خودرا معرفی کنند و سازمان محیط زیست بهترین مسیر را به آنان پیشنهاد دهد.

وی در ادامه اظهار نمود: هم اکنون هر دستگاهی که بی قانونی می کند سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد و به صورتی این سازمان به سیبل تبدیل گشته است. امیدواریم کاستی های موجود دراین زمینه مرتفع شود و تا آخر هفته جاری برنامه تحولی دولت در تمام سطوح ابلاغ خواهد گردید.

رئیس سازمان محیط زیست درباره موضع این سازمان در زمینه آب های ژرف اظهار داشت: ما دیدگاه های خودرا به شورای عالی آب و دولت اعلام نموده ایم و معتقدیم که تمام ظرفیت آبی را در تمام سطوح باید احصا نماییم.

وی با تاکید بر ضرورت مدیریت بارش هاگفت: اگر بارش های موجود در کشور را مدیریت نماییم می توانیم قسمتی از نیازها را برطرف نماییم. بعنوان نمونه بتازگی ۴۰۰ میلیمتر بارش در شمال کشور داشتیم و در استان سیستان و بلوچستان نیز باران سیلابی بارید. در حقیقت در کشور ما بارش زیاد و در مدت کم رخ می دهد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: لازم است مبتنی بر داشته های خود برنامه ریزی نماییم و تمام گزینه های آبی کشور شامل آب های مرئی و نامرئی را شناسایی و از نظر حجم و کیفیت تعیین نماییم البته کشورهای دیگر مانند عربستان از آب های ژرف بهره برده اند ولی ما باید منطبق با هزینه انجام شده بهترین دستاورد را داشته باشیم و اگر گرفتار شرایط اضطرار شدیم سراغ سایر منابع آب برویم.

سلاجقه اشاره کرد: اگر هدف از پرداختن به آب های ژرف اکتشافی و آزمایشی باشد مشکلی ندارد اما اصلا نباید وارد بحث استحصال از این منابع شویم.

رئیس سازمان محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود درباره مباحث مطرح شده در اجلاس گلاسکو اظهار داشت: ما نشست های زیادی را با سازمان های بین المللی داشتیم که همچون آنها می توان به صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست و دفتر عمران سازمان ملل متحد اشاره نمود. در این جلسات درباره ظرفیت های فوق العاده ایران جهت استفاده از انرژی های پاک اشاره کردیم و شرکت های دانش بنیان نیز ظرفیت هایی در این عرصه به وجود آورده اند.

سلاجفه افزود: ۱۰۰ میلیارد دلار برای کاهش مصرف سوخت های فسیلی در کشورهای درحال توسعه در نظر گرفته شده است ولی باتوجه به تحریم ها نمی توانیم از این اعتبار استفاده نمائیم بدین سبب با بهره گیری از منابع داخل تلاش می نماییم به اهداف خود در این عرصه دست یابیم.

وی افزود: ما مواضع خودرا در حوزه مصرف سوخت های فسیلی و کاهش آلاینده ها در این اجلاس اعلام نموده ایم ولی در تعامل با جامعه جهانی نیز هستیم و امیدواریم رابطه ای متقابل جهت استفاده از ظرفیت ها وجود داشته باشد.

معاون رییس جمهوری افزود: بیشترین مباحث مطرح شده در اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسکو موضوع گاز متان و کربن بود و بیشتر درباره آلاینده ها، صنایع و کارخانجات بحث شد.

وی افزود: ما برمبنای قانون هوای پاک در کشور جلساتی را در وزارت کشور با حضور دستگاه های مختلف برگزار و عملکرد آنها را ارزیابی و در صورت نیاز این دستگاهها را بازخواست می نماییم.

سلاجقه درباره آخرین وضعیت انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی، اظهار داشت: دنیا در حوزه انتقال آب تجارب متفاوتی داشته است و انتقال آب به خارج از حوضه چندان موفق نبوده است. خوشبختانه اعتبار در نظر گرفته شده برای انتقال فاز دریای خزر نیز تخصیص نیافته است.

وی درباره ساخت سد از طرف کشور ترکیه روی رودخانه ارس اظهار نمود: ارس رودخانه مرزی ایران و ترکیه نیست، دیپلماسی محیط زیست نیز بصورت عام خوب عمل نکرده است و در حوزه دیپلماسی آب نیز چنین وضعیتی حاکم است. در حوزه وضعیت رود ارس نشست های خوبی با کشورهای ارمنستان برگزار شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه قوانین جامع بین المللی در حوزه موضوع آب وجود ندارد، اظهار داشت: قوانینی در زمینه اقیانوس ها و کشتیرانی وجود دارد اما در حوزه رودخانه ها و سفره های آب زیرزمینی مرزی قوانین خاصی نداریم.

وی افزود: در مسافرت وزیر امور خارجه ترکیه به ایران گفت وگوهای خوبی در حوزه حق آبه محیط زیستی انجام شد.

سلاجقه درباره میزان انتشار کربن در کشورمان اظهار نمود: ما هم اکنون از سوخت های فسیلی استفاده می نماییم ولی باتوجه به تروریسم اقتصادی نمی توانیم تعامل لازم را با کشورهای دیگر داشته باشیم. در صورت وجود تعامل می توان از فناوری های کشورهای دیگر نیز بهره برد و همین مورد کاهش کربن را تسهیل می کند البته ما کاهش چهار درصد گازهای گلخانه ای را انجام داده ایم و دنیا نیز به این مساله اذعان می کند و حتی ما به کاهش پنج درصدی هم دست یافته ایم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: متاسفانه ضعف هایی در حوزه ارتباط بین دستگاه های مختلف برای حضور در اجلاسی مانند اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسکو وجود داشت و جای سازمان هواشناسی در این جلسه خالی بود و ما در تلاش هستیم که این نقیصه را نیز برطرف نماییم.

سلاجقه درباره برنامه ریزی سازمان محیط زیست در زمینه کشاورزی اظهار نمود: در دنیا در بخش کشاورزی ۶۲ تا ۶۵ درصد آب مصرف می شود شاید این رقم در کشور ما بیشتر باشد اما متاسفانه مدیریت آب در این عرصه عالمانه نیست. مقرر است الگوی کشت استانها اعلام گردد البته برای موفقیت این مساله نیاز به فرهنگسازی و انجام کارهای ترویجی و تبلیغی وجود دارد و لازم است مبتنی بر داشته های سرزمینی خود کشت نماییم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در ستاد احیای دریاچه ارومیه، اظهار داشت: الگوی مناسبی در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه انجام شده است، ظرفیت آبی، رویکرد کشاورزی، استفاده از پساب ها و... مشخص شده است. از این رویکرد می توان برای سایر تالاب های کشور نیز بهره برد.
وی در پاسخ به پرسشی در حوزه آب آشامیدنی نامناسب در بخش هایی از استان کردستا اظهار داشت: وزارت نیرو باید آب آشامیدنی مناسب تامین کند و ما نیز سد قشلاق را بررسی کردیم و از بعد نظارتی اقدامات لازم را انجام می دهیم.

معاون رییس جمهوری در حوزه منحل شدن دانشکده محیط زیست و سرنوشت نیروهای آن اظهار نمود: پژوهشکده محیط زیست درحال فعالیت است و می تواند از ظرفیت های نیروی آموزشکده استفاده نماید.

وی در مورد مشکل گرد و غبار در خوزستان اظهار داشت: خوشبختانه مرکز ملی گرد و غبار نقشه های کانون های اصلی گرد و غبار در داخل و خارج کشور را تهیه کرده و این کانون ها کاملا شناسایی شده است. کانون های داخلی در اولویت اول است و در مرحله بعد باید با دیپلماسی به کانون های گرد و غبار خارجی نیز بپردازیم. البته قبلا رایزنی های خوبی دراین زمینه شده بود و این مساله را ما پیگیری می نماییم. در حوزه تالاب ها نیز لازم است در تالاب های این منطقه و سایر نقاط کشور مدیریت جامع حوضه آبخیز مد نظر قرار گیرد.

سلاجقه در حوزه تبعات کاهش آب سدهای تهران و برداشت بیش از اندازه از سفره های آب زیرزمینی که به فرونشست زمین می انجامد، اشاره کرد: اگر عملیات آبخیزداری به نحو مطلوب صورت گیرد، می توانیم این شرایط را مدیریت نماییم. در حوزه مصرف آب نیز لازم است وزارت نیرو اقدامات لازم را انجام دهد و در زمینه کشت نیز وزارت کشاورزی و نیرو کار کنند. ما هم بعنوان ناظر عمل خواهیم کرد.

وی افزود: لازم است کیفیت آب دستشویی و حمام با شرب تفاوت داشته باشد از طرف دیگر بیش از پیش به موضوع آبخیزداری دقت کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تبعات تغییرات اقلیمی اظهار نمود: تغییرات اقلیمی سبب بی نظمی در بارش ها شده و لازم است باتوجه به این شرایط اقدام نماییم. گذشتگان نیز با شرایط زمین شناسی و آب و هوای کشور خودرا وفق دادند. کشور ما همیشه گرفتار خشکسالی و ترسالی بوده است. هم اکنون نیز باتوجه به تغییرات اقلیمی این بازه طولانی تر شده است. در این شرایط لازم است کشاورزی به سمت شرایط گلخانه ای و قابل کنترل سوق داده شود.

وی درباره مذاکرات انجام شده با کشور افغانستان در حوزه تامین حق آبه رود هیرمند اظهار داشت: از مذاکرات اطلاعی نداریم. هم اکنون دولتی فراگیر در افغانستان وجود ندارد البته نماینده ویژه ایران در افغانستان در حوزه حق آبه هیرمند مذاکراتی را انجام داده اند. قبل از این حق آبه ایران از هیرمند ۲۶ متر مکعب بر ثانیه بود اما با انجام اقداماتی مانند ساخت بند کمال خان مشکلاتی به وجود آمد.

سلاجقه افزود: طالبان بتازگی رویکرد مناسبی دراین زمینه داشته است البته به شرط آنکه در بالادست نیز آبی وجود داشته باشد.

وی درباره ساخت سد ایلیسو در ترکیه اظهار داشت: زمانی هایی که باید حتما بیدار باشیم و به این مساله ها دقت کنیم این اتفاق رخ نداد حتی کشور عراق نیز باتوجه به نابسامانی های خود توجهی به این مساله نداشت، در مذاکرات انجام شده با وزیر امور خارجه ترکیه بحث حق آبه مطرح گردیده است و پیگیر آن هستیم.
وی درباره تبعات زیست محیطی ساخت سد چم شیر اظهار نمود: در دولت نیز این مساله عنوان شد و اگر قرار باشد شرایطی مشابه سد گتوند داشته باشد حتما جلوی آنرا می گیریم البته ابتدا باید مطالعه جامع آن مشخص شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد علت حضور ایران در سطح معاون رییس جمهوری در اجلاس گلاسکو در شرایطی که تعدادی از کشورها در سطح رییس جمهوری در این اجلاس شرکت کرده بودند، اظهار داشت: در این اجلاس دیدگاه ایران را درباره تغییر اقلیم و رفع تحریم مطرح کردم و تنها برخی کشورها در سطح رئیس جمهوری در این اجلاس حضور داشتند البته آقای رییسی هم اصرار کرد که حتما بگوییم که شخص رییس جمهوری قصد حضور در این اجلاس را داشتند.

وی اشاره کرد: سازمان محیط زیست طبق قانون مکلف است در حوزه گونه های گیاهی و جانوری وارداتی و صادراتی نظر خودرا مطرح کند و سازمان محیط زیست همچنان بر محصولات تراریخته نظارت دارد.

سلاجقه درباره ایرادات گوناگون وارد شده بر سازمان محیط زیست و از طرف دیوان محاسبات در زمینه عمل به قانون هوای پاک اظهار داشت: خوشبختانه تمام دستگاهها را بسیج کرده ایم و جلساتی را در حوزه اجرای قانون هوای پاک در سطح ملی برگزار می نماییم. در بعد نظارتی نیز باید وظیفه خودرا به نحو مطلوب به انجام برسانیم.

رئیس سازمان محیط زیست در حوزه پشتیبانی از محیط بانان اظهار داشت: از سال ۹۸ به بعد دریافتی محیط بانان ۱۲۰ درصد بالا رفته است. جلساتی را نیز با رییس سازمان امور استخدامی در حوزه محیط بانان مانند ساماندهی محیط بانان طرحی داشتیم.

وی درباره پیگیری های این سازمان در حوزه حکم قصاص محیط بان برومند، اظهار داشت: با وکلای تراز اول دراین زمینه گفت و گو کرده ایم و تلاش می نماییم حکم بشکند و این محیط بان از قصاص نجات پیدا کند.

سلاجقه در آخر درباره ایرادات قانون پشتیبانی از محیط بانان اظهار نمود: ایراداتی در این قانون وجود دارد و مشکلات احصا شده است و تلاش می نماییم زمینه ای فراهم گردد که محیط بانان بعنوان ضابط قضایی کار خودرا به نحو مطلوب انجام دهند.

در ادامه این جلسه احمد لاهیجان زاده - معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست - در حوزه بالا آمدن آب دریای خزر و خلیج فارس، اظهار داشت: متاسفانه آب دریای خزر پس روی دارد و برمبنای مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۵۰ بر اثر تغییرات اقلیمی این پس روی صورت می گیرد و افزایش تبخیر دراین زمینه نقش داشته است. به شکلی که ۲۰ تا ۲۵ درصد از مساحت این دریا کاهش پیدا می کند که عمدتاً در سواحل شمالی آن یعنی در سواحل روسیه خواهد بود.

وی درباره بالا آمدن آب خلیج فارس و تاثیر آن بر جزایر این منطقه اظهار داشت: میزان افزایش سطح آب در حد چند سانتیمتر است البته این اتفاق سبب زیر آب رفتن جزایر این منطقه نمی گردد.

در ادامه این جلسه محمدمهدی میرزایی قمی - رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست- اظهار نمود: آخرین گزارش ارائه شده در ایران در سال ۲۰۱۸ برمبنای اطلاعات به دست آمده در سال ۲۰۱۰ در حوزه انتشار آلاینده ها بود البته دراین زمینه فقط انتشار از یک منبع یا مجموعه دولتی و خصوصی مطرح نیست و بیشتر انتشار مربوط به بخش انرژی یا مصرف سوخت های فسیلی است که در ایران حدود ۸۳ درصد و در دنیا ۷۵ درصد است.

وی افزود: امسال دستورالعمل سازمان محیط زیست برای محاسبه انتشار به بخش های ذیربط ابلاغ می شود.

به گفته میرزایی قمی میزان کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در ایران از چهار درصد فراتر رفته است و طی سال ۹۶ تا ۱۴۰۰، ۷۸ میلیون تن دی اکسید کربن معادل کم شده است.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، قبل از برگزاری این جلسه خبری به یاد خبرنگاران فقید محیط زیست مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی دو اصله نهال از طرف رییس سازمان محیط زیست غرس شد.

منبع:

1400/08/25
23:22:19
5.0 / 5
282
تگهای خبر: آب , آلاینده , آموزش , ارزیابی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است