انتقاد محیط زیست تهران از کم کاری برخی دستگاه ها در اجرای قانون هوای پاک

انتقاد محیط زیست تهران از کم کاری برخی دستگاه ها در اجرای قانون هوای پاک

مدیر کل محیط زیست استان تهران ضمن انتقاد نسبت به برخی تکالیف بر زمین مانده قانون هوای پاک از عملکرد این اداره کل در ارتباط با این قانون دفاع کرد.سعید محمودی در گفت و گو با ایسنا با انتقاد از برخی کارهای بجای مانده برمبنای قانون هوای پاک اظهار داشت: طرح «کهاب» (کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین) باید تا آخر سال ۱۴۰۰ در کلیه جایگاه های سوخت تهران اجرا شود این در حالیست که هم اکنون تعداد بسیار محدودی از جایگاه ها این طرح را انجام داده اند و موضوع بصورت کامل از طرف وزارت نفت انجام نشده است و انتظار داریم که در قالب قانون هوای پاک این اقدامات با سرعت بیشتری پیگیری شود.

وی اضافه کرد: برمبنای بخشنامه ماده ۲ قانون هوای پاک از سال ۹۹ می بایست تمدید یا صدور مجوز شرکت های پیک موتوری مشروط به برقی شدن موتور سیکلت ها باشد که متاسفانه این مساله نیز مغفول مانده و جزو تکالیف قانونی سازمان صمت استان تهران است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به تکالیف شهرداری تهران برمبنای قانون هوای پاک اظهار داشت: انتظار می رود شهرداری تهران برمبنای مواد ۹ و ۱۰ قانون هوای پاک، توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی را با جدیت پیگیری کند.

محمودی همین طور برخورد با خودرو ها و موتور سیکلت های دودزا و فاقد معاینه فنی از طرف پلیس راهور مطابق قوانین موجود را از دیگر انتظارات برای کاهش آلودگی هوای تهران دانست و اظهارکرد: یکی از تکالیف پلیس راهور برخورد با اینطور خودروهاست که باید با دقت عمل بیشتری صورت گیرد و این کار موجب سوق دادن خودروهایی که در زمینه معاینه فنی تخلف می کنند و بر طرف کردن نقص فنی موجود در سیستم احتراق می شود، در نتیجه در کاهش آلودگی هوا حاصل از منابع متحرک موثر است.

وی افزود: در مورد مصوبات کارگروه اضطرار هم این انتظار وجود دارد که کلیه دستگاهها همچون پلیس و شهرداری و سایر دستگاهها در کنار خود محیط زیست مصوبات را با جدیت مورد پیگیری قرار دهند.
محمودی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره انتقاداتی که سازمان بازرسی کل کشور در حوزه اجرای وظایف اجرائی و نظارتی در قانون هوای پاک به محیط زیست داشته است، اشاره کرد: محیط زیست وظایف خودرا بصورت کامل و صد درصدی انجام داده است. در صورتیکه سازمان بازرسی باز هم از ما سوالاتی داشته باشد، آماده پاسخگویی هستیم البته محیط زیست تا کنون وظایف خودرا - که بیشتر هم نظارتی است- انجام داده است.
مدیر کل محیط زیست استان تهران در ادامه اظهارکرد: وظایف اجرائی محیط زیست به اندازه وظایف نظارتی آن نیست و سهم نظارت بیشتر از اجراست. امکان دارد اجرای این وظایف به خوبی منعکس نشده باشد و موجب ایجاد این ذهنیت شود که محیط زیست وظایف خودرا به درستی انجام نداده است.

وی با اشاره به نقش محیط زیست در ایجاد همکاری میان دستگاه های مختلف برای اجرای تکالیف خود برمبنای قانون هوای پاک اظهار داشت: ما در اداره محیط زیست تهران کوشیدیم تمام مسئولیت های خود مانند تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا را به نحو احسن انجام دهیم و با هر گونه کوتاهی و قصور برخورد نماییم. در صورت لزوم متخلفان و یا افرادی که اهمال نموده اند، به دادستانی تهران و سازمان بازرسی معرفی خواهند شد.

محمودی با تاکید بر لزوم همکاری همه دستگاهها برای کاهش مساله آلودگی هوا اظهار داشت: هدف از برگزاری جلسات کارگروه اضطرار آلودگی هوا، ایجاد همکاری میان همه دستگاه هاست. در این جلسات تلاش می نماییم تمام نهادهای در رابطه با این مسئله کنار یکدیگر قرار گیرند تا بتوانیم مشکل آلودگی هوا را برطرف نماییم همین طور نهادهایی که وظایف خودرا در قبال این مساله به درستی انجام داده اند نیز لایق تقدیر هستند. سازمان استاندارد یکی از این نهادهاست که همکاری بسیار خوبی با محیط زیست داشته و در استان تهران وظایف خودرا به خوبی انجام داده است.

منبع:

1400/09/09
11:51:23
5.0 / 5
296
تگهای خبر: آلودگی , حفاظت , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است