خاک تهران سالانه تا 17 تن فرسوده می شود

خاک تهران سالانه تا 17 تن فرسوده می شود

لوازم حیوان خانگی: در سالهای اخیر تغییرات اقلیمی و پدیده هایی مانند سیل و خشکسالی سبب شده اند تا فرسایش خاک در کشور با شدت و سرعت بیشتری مشاهده شود. معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان تهران ضمن اشاره به چالش فرسایش از نابودی حداقل 12 تن در هکتار خاک در سال به سبب فرسایش می گوید.محمد فرامرز در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر مسئله فرسایش خاک بعنوان یکی از جدی ترین مشکلات کشور اشاره کرد: فرسایش خاک، چالشی جدی است که در تمام نقاط کشور دیده می شود. استان تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست و فرسایش خاک در این استان به سرعت درحال رخ دادن است.

وی با اشاره گستره وقوع این پدیده در استان تهران اظهار داشت: فرسایش خاک در همه استانهای کشور همچون استان تهران دیده می شود. فرسایش خاک در تهران باتوجه به نوع خاک و شرایط جغرافیایی هر منطقه از آن متفاوت می باشد. فرسایش خاک، ناشی از عوامل گوناگونی است. با تغییر متغیرهای مربوط به خاک، میزان فرسایش نیز تغییر می کند. میانگین فرسایش در کل کشور که استان تهران هم شامل آن می شود، ۱۲ تا ۱۷ تن در هکتار در سال است.

فرامرز ضمن اشاره به خاصیت های خاک حاصلخیز و تعاریف آن افزود: تولید خاک، نیازمند دوره طولانی مدتی است. چند ۱۰۰ سال زمان نیاز است تا هر سانتی متر از خاک تشکیل گردد. وقتی صحبت از خاک می شود، خاکی مورد نظر است که در کشاورزی و تولید محصول دخالت دارد. پس هر خاکی بعنوان خاک حاصلخیز شناخته نمی گردد. بخش بسیار اندکی از لایه سطحی خاک که قابلیت کاشت محصول و کشاورزی دارد، بعنوان خاک حاصلخیز شناخته می شود و ارزش بالایی دارد. مواد مغذی خاک نیز در لایه های سطحی خاک وجود دارند که سبب حاصلخیزی خاک می شوند.

وی با تاکید بر چالش های بلندمتی که فرسایش خاک برای کشور ایجاد می کند، اظهار داشت: صدمه ای که به خاک حاصلخیز وارد می شود و از بین بردن این منبع باارزش که در طول میلیونها سال پدید آمده است، سبب بروز مشکلاتی می شود که تاثیر آنها در کشاورزی، تولید و... طی سال های آتی حس خواهد شد. پس اهمیت محافظت از خاک، به اندازه حفظ آب است و نباید مغفول واقع شود. باید خاکی که هم اکنون در اختیار داریم را با اتخاذ سیاست های مدیریتی صحیح حفظ نماییم. در غیر این صورت جایگزینی آن نا ممکن خواهد بود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان تهران ضمن تاکید بر فرسایش خاک در همه نقاط تهران افزود: باتوجه به حوزه های آبخیز در استان تهران و خاصیت های زمین شناسی به ویژه هر حوزه، میزان فرسایش خاک در این منطقه از جنوب تا شمال آن متفاوت می باشد البته خاک همه نقاط تهران درحال فرسوده شدن است اما مقدار آن متغیر است. در مناطقی که شیب زمین زیادتر است و تخریب نیز بیشتر انجام می شود، فرسایش خاک بیشتر است.

فرامرز با اشاره به اقدامات لازم برای مقابله با فرسایش خاک در کشور و استان تهران اظهار داشت: مسئله اصلی این است که ما در همه نقاط کشور با مشکل فرسایش خاک مواجه هستیم و لازم است اقدامات متناسب با خاصیت های جغرافیایی هر منطقه صورت گیرد. قسمتی از اقدامات مربوط به سیاست های سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، در زمینه های مرتع، بیابان، جنگل و آبخیزداری اجرا می شود. هدف همه واحدهایی که در این عرصه ها فعالیت می نمایند، حفاظت از خاک است.

وی اتخاذ سیاست هایی در جهت کنترل آب های سطحی را برای جلوگیری از فرسایش خاک ضروری خواند و افزود: چک بندها، گابیون ها و بندهای خاکی در جهت مدیریت آب های روان و سطحی تولید شده اند. این اقدامات برای کاهش لطمه سیل و روان آب به بافت خاک است که کاهش فرسایش خاک را در پی دارد. از شروع شروع طرح های مطالعه و اجرای آبخیزداری، این پروژه ها در اقصی نقاط کشور همچون استان تهران شروع شدند. با وجود این که اعتبارات مربوط به اجرای این طرح ها اندک بود اما سعی کردیم که به هر صورت پروژه ها انجام شوند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان تهران با اشاره به رشد چشم گیر پروژه های آبخیزداری در چهارسال اخیر اظهار داشت: از سال ۹۷ که اهمیت موضوع آبخیزداری و جلوگیری از فرسایش خاک بیشتر و بطور جدی عنوان شد، اعتباراتی بیشتری نیز به این طرح اختصاص یافت و رشد شایان توجهی در اجرای این پروژه ها مشاهده شد. خوشبختانه به موازات این اتفاق و معطوف شدن توجهات به این موضوع، مطالبه گری مردم و مسئولان همچون نمایندگان مجلس نیز برای اجرای سیاست های آبخیزداری افزوده شد. این مطالبه گری باعث شده است تا عملیات آبخیزداری و آبخوان داری به شکل مناسب در کشور جا بیفتد.

فرامرز در آخر بر لزوم افزایش آگاهی عمومی برای محافظت از خاک اصرار کرد و اظهار داشت: امیدواریم توجه به مشکل فرسایش خاک و اجرای راهکارهای جلوگیری از آن، بیش از پیش میان مردم و مسئولان دیده شود و با شدت فعلی تخصیص اعتبارات و مطالبه گری، به نقطه ای برسیم که مشکل فرسایش را کنترل نماییم. رسانه ها نیز باید با ایجاد حس مطالبه گری میان مردم، این مساله را تبدیل به دغدغه مردم و مسئولان کنند و این کار موجب کاهش میزان سیل، روان آب و در نتیجه فرسایش خاک در سال های آتی خواهد شد.

منبع:

1400/09/19
21:33:57
5.0 / 5
368
تگهای خبر: آب , اقلیم , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است