جنگلکاری شمال تهران با گونه های بومی

جنگلکاری شمال تهران با گونه های بومی

به گزارش لوازم حیوان خانگی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران ضمن اشاره به ادامه تخصیص بودجه به طرح حفظ، احیاء و توسعه منابع طبیعی در شمال تهران در لایحه بودجه سال 1401 اظهار داشت: این منطقه را با گونه های بومی جنگلکاری خواهیم کرد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در ذیل برنامه حفاظت، احیا و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی برای طرح حفظ، احیاء و توسعه منابع طبیعی در شمال تهران ۱۳ میلیارد و ۶۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که بگفته معاون فنی اداره منابع طبیعی استان تهران این بودجه در مقایسه با اعتبار سال جاری تغییر چندانی نکرده است.

سید نقی عزیزی در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: در ارتفاع ۱۸۰۰ متر به بالا که ساخت و ساز ممنوع اعلام شده است و از سال ۸۹ طرحی برای حفاظت و مراقبت از عرصه های منابع طبیعی شمال تهران واقع در دامنه جنوبی البرز به سمت شهر تهران تهیه و اجرا شده است و مسئولیت این کار برای دو استان تهران و البرز تعریف شده است که این کار در محدوده استان تهران بر عهده شهرستان های تهران و شمیرانات است و هر ساله در بودجه اعتباراتی برای این کار در نظر گرفته می شود ولی بسته به نوع و حجم پروژه تعریف شده رقم اعتبارات آن در سالهای مختلف نوسان دارد.

وی افزود: بودجه این بخش در لایحه سال ۱۴۰۱ مشابه سال جاری است ولی امیدواریم بهتر تخصیص پیدا کند چون بودجه مصوب مهمست ولی مهم تر از آن بودجه تخصیص یافته است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران درباره اقدامات انجام شده امسال برای مراقبت از عرصه های طبیعی شمال شهر تهران اظهار داشت: از الان به بعد باید منتظر تخصیص بودجه از طرف دولت باشیم تا بتوانیم در این فصل پروژه ها را انجام دهیم چون در ماه های پیش روی سال جاری فصل جنگکاری و بهار سال آینده زمان آبیاری و مراقبت است و این کار با بودجه سال ۱۴۰۰انجام می شود.

عزیزی درباره تفاوت جنگلکاری در شمال تهران در سال آینده در مقایسه با سالهای قبل اظهارکرد: اقدامات انجام شده در ۱۱ سال اخیر لطمه شناسی و نقاط ضعف و قوت آن شناسایی شده است و بر این اساس عمل خواهیم کرد.

وی با اعلان اینکه چند موضوع در جنگلکاری اهمیت دارد، اظهار داشت: یکی از این موضوعات انتخاب محل مناسب می باشد یعنی از لحاظ خاک، ارتفاع و بارندگی شرایط مناسبی داشته باشد چون موجب صرف هزینه کمتر برای زنده مانی و نگهداری درختان می شود بدین سبب امسال مکان یابی بهتری را انجام داده ایم علاوه بر آن گونه های بومی منطقه را می کاریم و همگام با طبیعت عمل می نماییم. همچون اینگونه ها می توان به اُرس، داغداغان و بادام وحشی اشاره نمود ولی کاج نمی کاریم چون رویشگاه این گونه، مناطق اطراف تهران نیست.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران افزود: گونه هایی را می کاریم که نیاز آبی کمتری داشته باشد و با هزینه کمتر بتوانیم از آنها نگهداری نماییم چون در جنگلکاری «کاشت» درخت مهمست ولی «داشت» و «زنده مانی» آن خیلی مهمتر است.

وی درباره تثبیت مالکیت دولت در عرصه های منابع طبیعی شمال تهران بعنوان یکی از اهداف تخصیص بودجه برای حفظ، احیاء و توسعه منابع طبیعی در شمال تهران در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: منظور از تثبیت مالکیت دولت، اجرای قانون و اصلاح کردن نقشه هاست. نقشه های قبلی با ابزارهای قدیم تهیه شده بود. هم اکنون به کمک ابزار جدید مانند جی آی اس و جی پی اس و... درحال به روز کردن نقشه ها هستیم به شکلی که با طبیعت همخوانی داشته باشد و اطلاعات ما دقیق ترشود.

عزیزی در آخر در پاسخ به این پرسش ایسنا که در شرایطی که قرار بود کاداستر اراضی ملی امسال به اتمام برسد، چرا برای این مساله در لایحه بودجه سال آینده، اعتبار پیش بینی شده است، اظهار نمود: به سبب تخصیص پیدا نکردن اعتبار کافی، این هدف محقق نشد البته از سال قبل شدت پیدا کرده است؛ به شکلی که بیش از۵۰ درصد از اراضی ملی استان تهران دارای سند تک برگی شده اند.

منبع:

1400/09/26
19:34:41
5.0 / 5
310
تگهای خبر: آب , بارندگی , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است