کودکان بیشترین قربانیان سرب موجود در هوای آلوده

کودکان بیشترین قربانیان سرب موجود در هوای آلوده

لوازم حیوان خانگی: آلودگی هوا معضل جدی هر ساله شهرهای صنعتی کشور به ویژه در نیمه دوم سال است. اما این معضل چه تبعاتی برای انسان ها به ویژه کودکان به همراه خواهد داشت؟ بتازگی سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه آلودگی هوا تهدیدی جدی برای سلامت کودکان و بزرگسالان تلقی می شود هشدار داده است که خطرات ناشی آلودگی هوا بمراتب بیشتر از بسیاری بیماریهای ویروسی و عفونی برای کودکان زیر پنج سال است.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بر ساس اعلام سازمان بهداشت جهانی افرادی که بیماری زمینه ای دارند مانند بیماریهای قلبی و عروقی، بیماریهای ریه، آلرژی، آسم، بیماری متابولیک و بیمارانی که تحت عمل پیوند قرار گرفته اند، بیشتر و زودتر مستعد دریافت عوارض آلودگی هوا هستند.
سیستم تنفسی نخستین بخش از بدن انسان است که در تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار می گیرد و ریه، مسئول جذب اکسیژن هوا و دفع دی اکسید کربن خون است، بدین جهت در صورتیکه غلظت آلاینده های هوا فراتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان باشد، وارد جریان خون می شوند و عوارضی همچون اختلال در انتقال اکسیژن به بافت های بدن، افزایش ضربان قلب، سکته قلبی، کاهش ظرفیت شش ها، آسم، برونشیت و سرطان ریه ایجاد می شود.
آلودگی هوا موجب تحریک مجاری هوایی و تشدید آسم در بین افراد به ویژه کودکان می شود؛ تماس طولانی مدت با هوای حاوی میزان بیش از اندازه مجاز آلاینده ها موجب بروز برونشیت مزمن، بیماری مزمن ریه، تنگی نفس، سرفه های مکرر و شدید، آب ریزش چشم و سوزش و التهاب می شود.
آلودگی هوا چه بر سر کودکان می آورد؟ آلودگی هوا ضریب هوشی کودکان را می کاهد همین طور کم خونی و کمبود ویتامین D از دیگر تبعات آلودگی هوا است. در آلودگی هوا وجود فلزاتی مانند سرب و آلاینده هایی مثل ازن بیش از مقدار مجاز است. وارونگی هوا فلزات سنگینی مانند سرب را در سطح پایین تری می آورد و کودکان به سبب داشتن قد کوتاه، بیشترین قربانیان سرب هستند.
آلودگی هوا می تواند نحوه تکامل سیستم ایمنی کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. سیستم ایمنی کودکان در مقابل بیماریها بسیار ضعیف است و بدین سبب بیماریهای ناشی از آلودگی هوا به آسانی می تواند سیستم ایمنی آنها را هدف قرار دهد.
نتایج تعدادی از مطالعات دیگر نشان میدهد که هیدروکربن های چند حلقه ای آروماتیک (PAH) که ناشی از احتراق سوخت های فسیلی نظیر گازوئیل و دیزل هستند می توانند عامل ایجاد مشکلاتی در جنین شوند. این هیدروکربن ها با چسبیدن به ذرات معلق UFPکه آنها نیز ناشی از سوخت ماشینها هستند و می توانند از سطوح دستگاه تنفس عبور کنند، وارد جریان خون می شوند و از این راه وارد مغز و یا جفت زن حامله شده و احیانا جنین را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار دهند، که می تواند موجب التهاب و در نتیجه زایمان زودرس شود.
بنابراعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، این لطمه ها و عوارض در مادران زیر ۲۰ سال و بالای ۳۵ سال، زنان طبقه کم درآمد و یا زنانی با رژیم های غذایی ناسالم بیشتر است.
منبع:

1400/10/02
10:52:58
5.0 / 5
354
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است