نامه تشكل های زیست محیطی اصفهان به رئیس جمهور؛

پروژه انتقال آب بن-بروجن از حوضه زاینده رود لغو شود

پروژه انتقال آب بن-بروجن از حوضه زاینده رود لغو شود

تشکل های محیط زیستی استان اصفهان در نامه ای به رئیسی رئیس جمهوری خواهان لغو انتقال آب بین حوضه ای از زاینده رود به بن- بروجن و تخصیص ندادن بودجه به این طرح در سال ۱۴۰۱ شدند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، ۱۱ تشکل محیط زیستی استان اصفهان ۳۰ آذرماه سالجاری در نامه ای به حجت الاسلام ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری، لغو پروژه انتقال آب بین حوضه ای از زاینده رود به کارون معروف به طرح بن-بروجن و تخصیص ندادن بودجه به این طرح در سال ۱۴۰۱ شدند.
در نامه تشکل های محیط زیستی استان اصفهان همینطور به دو برابر شدن بودجه طرح انتقال آب بن- بروجن و در مقابل بودجه صفر احیای حوضه پرچالش زاینده رود در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اشاره شده است.
در متن این نامه آمده است:
چنان که استحضار دارید، بیشتر از دو دهه است که مشکلات حوضه زاینده رود و تخصیص های بی وجه و غیرقانونی وزارت نیرو به شکل های متعدد به دولت، قوه قضاییه و قوه مقننه مرتباً گزارش شده است، ولی متأسفانه باوجود صحبت ها و وعده ها در خصوص رفع مشکلات و احیای زاینده رود، نه تنها شاهد اقدامات مؤثر نبوده ایم، بلکه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ که در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۱ به مجلس عرضه شد، ملاحظه می شود که برای احیای زاینده رود، هیچ بودجه و سهمی منظور نشده است و حتی صد میلیارد تومان یعنی دو برابر قبل برای بن-بروجن طرح انتقال غیر قانونی آب بین حوضه ایی از زاینده رود بحرانی به بروجن واقع در حوضه کارون و استان چهارمحال و بختیاری اختصاص یافته است.
جناب رئیس جمهور
طبق مصوبات شورایعالی آب، از سال ۱۳۹۲ هرگونه بارگذاری جدید بر حوضه زاینده رود ممنوع می باشد، پروژه بن-بروجن علاوه بر آنکه فاقد مجوزهای زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی است، بارگذاری جدید بر حوضه زاینده رود هم به حساب می آید و چندین شکایت از این پروژه در قوه قضاییه موجود است. به طوریکه دیوان عالی کشور شکایت را به کمیسیون آب های زیرزمینی ارجاع داده و آن کمیسیون طرح را غیرقانونی دانسته و حکم توقف آنرا داده است. از سوی دیگر طبق مواد ۱۵۸ و ۱۵۹ قانون مدنی و قانون توزیع عادلانه آب، ضروریست پیش از هرگونه برداشتی حقابه های محیط زیستی زاینده رود و تالاب گاوخونی و مردم پایین دست که حقابه داشته اند تأمین شود و این حقابه ها اولویت قانونی، حقوقی و شرعی دارد.
جناب رئیس جمهور
در شرایطی که به گواهی کارشناسان و مستندات علمی، حوضه زاینده رود و به خصوص شهر و میراث فرهنگی بی نظیر اصفهان و حوضه زاینده رود با مخاطرات متعدد و از آن جمله خطر هولناک فرونشست روبه رو است و جان و مال صدها هزار انسان در معرض خطر است و زیر ساخت ها و سرمایه های ملی با تهدید جدی روبه رو هستند، از جنابعالی بعنوان مدیر و مسئول ارشد اجرایی کشور تقاضا داریم، ضمن توجه و برنامه ریزی فوری برای احیای زاینده رود، انتقال آب بین حوضه ای از زاینده رود به بروجن را لغو و از هرگونه اقدام در این پروژه جلوگیری نموده و از اختصاص بودجه به آن خودداری شود.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، عملیات اجرایی پروژه انتقال آب بن- بروجن از حوضه آبریز زاینده رود از سال ۱۳۹۱ شروع شد.
به گفته مسؤلان استان چهارمحال و بختیاری بر طبق این طرح سالانه بیشتر از ۴۰ میلیون مترمکعب آب از حوضه آبریز زاینده رود با طی مسافتی به طول ۱۲۸ کیلومتر به حوضه آبریز کارون انتقال داده می شود.
مسئولان چهار محال و بختیاری، معتقدند در شرایطی که بیشتر از ۹۰ درصد منابع آب مصرفی این استان در بخش های شرب، صنعت و کشاورزی از منابع زیرزمینی برداشت می شود، بهره برداری از این طرح، آب شرب و بهداشتی بیشتر از نیمی از مردم در ۱۱ شهر و ۱۴ روستای در راه رودخانه را در این استان تأمین خواهد نمود. خط لوله ای که از بن شروع می شود و شهرهای سامان، فرخشهر، سفیددشت، شهرکرد، فرادنبه و بروجن را سیراب می کند.

اما کشاورزان و مسؤلان اصفهان با استناد به قانون و مصوبات شورایعالی آب در خصوص ممنوعیت هر گونه بارگذاری جدید بر حوضه زاینده رود و همینطور قرار داشتن شهرهای نامبرده در حوضه آبریز کارون بزرگ، از ابتدا با اجرای این طرح موافق نبودند و معتقدند اجرای این طرح توجیه فنی، زیست محیطی، اقتصادی و بهره وری ندارد چونکه مقرر است آب از یک حوضه آبریز کم آب و پرتنش به حوضه کارون منتقل شود.

این پروژه نخستین بار در مسافرت رئیس دولت نهم به چهارمحال و بختیاری در جلسه هیئت دولت بعنوان یک پروژه ملی تصویب گردید و در دولت دهم رسماً کار لوله گذاری شروع شد. دولت یازدهم هم برای بار دوم در هیئت دولت همان مصوبه دولت نهم را تصویب کرد و معاون اول رئیس جمهور وقت فاز دوم اجرای این پروژه را به به صورت ویدئو کنفرانس کلنگ زنی کرد.
بندهای «طرح ۹ ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود» هم به شرح زیر است:
بند نخست: وزارت نیرو مکلف است نسبت به تأسیس واحد مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود اقدام نماید.
بند دوم: تشکیل شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود با حضور استانداران اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد و معاونان وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت و نمایندگان اصناف کشاورزی؛ وزارت نیرو مکلف شده است تا درمدت سه ماه نسبت به تشکیل این شورا اقدام نماید.
بند سوم: تعیین میزان حقابه ها، سهم آبه ها و صاحبان حق اشتراک و حقابه زیست محیطی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی توسط وزارت نیرو.
بند چهارم: ممنوعیت بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا قبل از تعیین تکلیف در این حوضه.
بند پنجم: ساماندهی برداشت آب در استانهای اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری و پیشگیری از برداشت های غیر مجاز.
بند ششم: فراهم کردن تسهیلات لازم برای تغییر شیوه های آبیاری توسط وزارت جهاد کشاورزی در منطقه.
بند هفتم: تأسیس صندوق تأمین خسارت خشکسالی در حوضه آبریز زاینده رود بر طبق این بند مصرف کنندگان بخش صنعت که در زمان خشکسالی بدون کاهش سهم خود آب دریافت می کنند باید خسارات کمبود آب سایر مصرف کنندگان حوضه را پرداخت کنند.
بند هشتم: انجام مطالعات تونل آبرسانی به اصفهان با عنوان طرح گلاب (انتقال آب) توسط وزارت نیرو.
بند نهم: وزارت نیرو باید در باره طرح انتقال آب بهشت آباد که تنها به منظور تأمین آب آشامیدنی طراحی شده است، بررسی دقیق انجام داده و ضمن ارزیابی زیست محیطی، طرح را به اجرا در آورد.


منبع:

1400/10/06
10:44:02
5.0 / 5
318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است