سازمان هواشناسی هشدار داد

وزش باد شدید در ۹ استان

وزش باد شدید در ۹ استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از وزش باد شدید در 9 استان و کاهش محسوس دما در چهار استان طی روزهای ابتدایی هفته آتی آگاهی داد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از نفوذ سامانه بارشی همراه با تغییر توده هوا طی روزهای شنبه و یکشنبه ( ۲۵ و ۲۶ دی ماه) آگاهی داد.

مخاطره حاصل از فعالیت این سامانه وزش باد شدید خواهد بود.

منطقه اثر این پدیده شنبه( ۲۵ دی ماه) استانهای خوزستان، بوشهر، فارس، نیمه جنوبی اصفهان، یزد، کرمان و شمال سیستان و بلوچستان و یکشنبه (۲۶ دی ماه) شمال فارس، جنوب اصفهان، یزد، کرمان، شمال هرمزگان، شمال سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی خواهد بود. در نتیجه خسارت به تاسیسات گلخانه ای واحتمال شکستن نهال های تازه کشت شده دور از انتظار نیست.

توصیه می شود در این شرایط به استواری نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد توجه و از محلول پاشی و سم پاشی خودداری شود همین طور استواری و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و محافظت از کندوها، خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درهای سالن های دامداری باتوجه به باد و سرما در مناطق سردسیر، خودداری از انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به سبب باد شدید و عدم آهک پاشی در استخرهای خاکی پرورش ماهی و مزارع میگو که آب آن تخلیه شده به سبب وزش باد شدید لازم است.

سازمان هواشناسی در ادامه از حاکمیت جریانات سرد شمالی از اوایل وقت یک شنبه( ۲۶ دی ماه) تا اوایل وقت دوشنبه( ۲۷ دی ماه) آگاهی داد.

این مخاطره از نوع کاهش محسوس دما خواهد بود.

یک شنبه( ۲۶ دی ماه) استانهای ایلام و خوزستان و دوشنبه( ۲۷ دی ماه) استانهای بوشهر و فارس درگیر این سامانه خواهند بود.

اثر این مخاطره خسارت به محصولات و ماشین آلات کشاورزی پیش بینی می شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کودهای اسید آمینه بصورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‏سازی درختان به سرما، تامین سوخت و سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها باتوجه به کاهش محسوس دما است.

محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار باتوجه به پایین بودن دمای سطح زمین خصوصاً در مناطق مرتفع و کوهستانی، ادامه افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط بوسیله انجام آبیاری خارج از نوبت، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان لطمه پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون) نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

همچنین خودداری از انجام هرس درختان، عدم کود دهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات در ساعات نزدیک بامداد و بامدادان و خودداری از مبارزه شیمیایی در مناطقی که احیانا دما به زیر صفر می رسد، الزامی است.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.
1400/10/22
12:44:36
5.0 / 5
507
تگهای خبر: آب , بارش , درختان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است