معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاك:

سازمان محیط زیست موافق حفر چاه های جدید نیست

سازمان محیط زیست موافق حفر چاه های جدید نیست

به گزارش لوازم حیوان خانگی معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه امکان کشف منابع قابل استفاده آب ژرف در ایران بسیار بعید است، اظهار داشت: در بخش هایی از کشور ما که مطالعات در ارتباط با آب های ژرف انجام شده، اولا این چاه ها دبی قابل توجهی ندارند ثانیا هم دمای بالایی دارند و هم مواد حل شده زیاد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا تورج فتحی با اشاره به انجام مطالعات آب های ژرف در کشور اظهار نمود: بحث آب های ژرف در چند سال گذشته مطرح شده و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم مطالعاتی در این حوزه انجام داده است. بر این اساس، چند حلقه چاه در محدوده استان سیستان و بلوچستان هم حفر کردند و در اعماق چندهزار متری زمین به آب رسیده اند اما آب های ژرف شرایط ویژه ای دارد.

وی اضافه کرد: در مقیاس زمان زمین شناسی، پوسته زمین در ایران پوسته جوانی است. آبخوان های ژرفی که در سایر مناطق دنیا کشف شده است و آبخوان های بزرگی هم هستند، بسیار قدیمی هستند و حتی تا چندین میلیون سال قدمت دارند. نمونه هایی از این آبخوان ها را میتوان در جنوب لیبی و استرالیا مشاهده کرد.

معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد: این آبخوان ها در واقع دریاچه های آب شیرین قدیمی هستند که متعاقبا توسط رسوبات پر شده اند و آب آنها به فسیل تبدیل گشته است.

فتحی با اشاره به اینکه شرایطی که از نظر زمین شناسی برای تشکیل این آبخوان ها در لیبی و استرالیا وجود داشته است، در ایران وجود ندارد، خاطرنشان کرد: این مناطق، شرایط زمین شناسی به صورت passive و نسبتا آرامی را در یک بازه زمانی بلندمدت سپری کرده اند. وقتی ما به شرایط زمین شناسی این دو منطقه نگاه می نماییم، در می یابیم که این شرایط از حدودا ۲۰۰ میلیون سال پیش به این طرف تغییرات خاصی نداشته و همواره به صورت پایدار و متعادل بوده است.

وی اضافه کرد: در این مدت، شرایط زمین شناسی پوسته ایران تغییرات بسیار شدیدی را تجربه کرده است. به عبارت دیگر، پوسته ایران در این بازه زمانی، فعالیتهای آتشفشانی، ماگماتیسم، شکستگی ها، گسل ها و جابه جایی های فوق العاده زیادی داشته و کوه زایی و اقیانوس زایی در آن رخ داده است.

معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، تصریح کرد: این تفاوت سبب می شود که ما نتوانیم چنین آبخوان هایی که در نتیجه رسوبگذاری در دریاچه های آب شیرین پدید آمده اند، داشته باشیم.

فتحی در ادامه اظهار داشت: در بخش هایی از کشور ما که مطالعات در ارتباط با آب های ژرف انجام شده، اولا این چاه ها دبی قابل توجهی ندارند ثانیا هم دمای بالایی دارند و هم مواد حل شده زیاد. این آب ها به شدت شورند و خیلی بیشتر از آب دریا احتیاج به تصفیه دارند.

وی اضافه کرد: شما می توانید آب دریا را با یک دستگاه آب شیرین کن، تصفیه و استفاده کنید اما آب ژرف سیستان با یک دستگاه آب شیرین کن قابل استفاده نیست چون حاوی مواد رادیواکتیو است ازاین رو تصفیه این آب هزینه خیلی زیادی نیاز دارد. ضمن این که برای شرب هم قابل استفاده نیست.

فتحی با اشاره به اینکه تصویر روشنی از آب های ژرف در ایران به لحاظ زمین شناسی وجود ندارد، تصریح کرد: به باور زمین شناسان، امکان کشف منابع قابل استفاده آب ژرف در ایران بسیار بعید است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به نظر این سازمان درباره ادامه مطالعات آب های ژرف در کشور اظهار داشت: در مورد پروژه مطالعاتی آب های ژرف تابحال چند بار از سازمان حفاظت محیط زیست استعلام و درخواست شده که ما نظر خود درباره ادامه این پروژه اعلام نماییم. در بودجه ۱۴۰۱ چند صد میلیارد تومان اعتبار برای حفر چاه های جدید پیشبینی کرده اند. ما بعد از بررسی مبحث اعلام کردیم که به هیچ عنوان موافق صرف هزینه بیشتر برای چنین پروژه ای نیستیم چون شرایط زمین شناسی کشور اجازه وجود منابع آب قابل استفاده در این مناطق را نمی دهد.

منبع:

1400/10/25
22:26:57
5.0 / 5
320
تگهای خبر: آب , تجربه , حفاظت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است