پیشنهاد برای واریز بخشی ازعوارض آلایندگی وسائل نقلیه موتوری به حساب صندوق ملی محیط زیست

پیشنهاد برای واریز بخشی ازعوارض آلایندگی وسائل نقلیه موتوری به حساب صندوق ملی محیط زیست

به گزارش لوازم حیوان خانگی سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: به منظور دریافت عوارض آلایندگی وسایل نقلیه موتوری، با عنایت به سهم بالای منابع متحرک موتوری در انتشار آلاینده ها، پیشنهاد شده است بخشی از درآمد ناشی از اجرای تکالیف بند«ب» ماده «۲۹» در زمینه پایش، کاهش، کنترل آلودگی هوا و اجرای برنامه های بهبود کیفیت هوا به حساب صندوق ملی محیط زیست واریز شود.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا داریوش گل علیزاده اضافه کرد: در اجرای تکالیف بند «ب» ماده «۲۹» قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده فصل هفتم مالیات وعوارض خاص، لیست شهرهای آلوده برای اعمال عوارض سالانه وسایل نقلیه موتوری به دولت عرضه شده است.

وی تصریح کرد: شهرهایی که شاخص آلودگی آنها در وضعیت ناسالم قرار دارد و متاثر از منابع آلایندگی ثابت و متحرک است در لیست یاد شده قرار دارند، الان برای سیر مراحل کارشناسی در دستور کار کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست بند (ب) ماده (۲۹) عوارض سالانه تمامی وسائط نقلیه شامل خودرو های سبک و سنگین و موتورسیکلت ها به شرح ذیل تعیین می شود:

الف- وسائط نقلیه تولید داخل معادل یک هزارم قیمت فروش کارخانه و وسائط نقلیه وارداتی معادل یک و نیم در هزار مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مشمول عوارض سالانه می شود. مأخذ محاسبه عوارض مبحث این بند مأخذ مذکور در تبصره (۹) ماده (۴۵) این قانون است.

ب- وسائط نقلیه در شهرهای آلوده تا ۱۰ سال بعد از تولید با مأخذ مذکور در تبصره (۹ ) ماده (۴۵) این قانون و معادل یک بیستم نرخ های مندرج در جدول ماده مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی وسائط نقلیه علاوه بر عوارض مبحث بند «الف» این ماده می شوند. بعد از سال دهم تولید، هر سال به میزان ۱۰درصد (۱۰%) به نرخ پایه عوارض آلایندگی وسائط نقلیه مذکور اضافه می شود تا حداکثر به ۲ برابر نرخ پایه افزایش یابد.

وسائط نقلیه ای که نرخ عوارض سالانه آلایندگی آنها در جدول ذیل ماده ( ۴۵) صفر است، تا سپری شدن پنج سال از سال تولید، از پرداخت عوارض سالانه آلایندگی معاف است و بعد از آن، وسائط نقلیه سنگین با نرخی معادل یک دهم نرخ های مندرج در ردیف( (Dجدول ماده (۴۵) و سایر وسائط نقلیه با نرخی معادل یک دهم نرخ های مندرج در ردیف (Cجدول مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی است. ) در مورد خودروهایی که تولید یا واردات آنها متوقف می شود، مأخذ محاسبه توسط سازمان و متناسب با آخرین سال تولید یا واردات تعیین می شود. لیست شهرهای آلوده که وسائط نقلیه با پلاک انتظامی متعلق به شهرهای مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی می شوند، حداکثر تا آخر دیماه هر سال با پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و تصویب هیأت وزیران برای اجراء در سال بعد تعیین می شوند.

تبصره -۹ وزارت کشور مکلف است با ایجاد سامانه الکترونیک متمرکز عوارض سالانه وسائط نقلیه، امکان پرداخت و صدور الکترونیکی مفاصاحساب عوارض مبحث بندهای «الف» و «ب» این ماده را برای مالکان و استعلام برخط میزان عوارض پرداخت نشده در ارتباط با وسائط نقلیه را برای نیروی انتظامی و دفاتر اسناد رسمی فراهم آورد.

آئین نامه اجرایی «تبصره ۱۱ ماده ۲۹» توسط وزارت کشور تهیه و بعد از بررسی در کمیسیون فرعی اقتصاد، در دستور کار دولت قرار گرفته است.

منبع:

1400/10/27
23:18:47
5.0 / 5
445
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است