آخرین وضعیت بوستان های روستایی تهران

آخرین وضعیت بوستان های روستایی تهران

به گزارش لوازم حیوان خانگی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اظهار داشت: به سبب محدودیت در تامین آب و اعتبارات، زمینهای کوچک یک هکتاری و دو هکتاری را برای ایجاد فضای سبز انتخاب نموده ایم.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بهمن سال ۱۳۹۹ علینقی حیدریان - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران - به اهمیت راه اندازی بوستان های روستایی جهت افزایش سرانه فضای سبزتاکید کرده و گفته بود که تا آخر دوره شش ماهه اول سال، ۵۶نقطه درخواستی برای راه اندازی بوستان های روستایی شناسایی شده است و تعیین تکلیف خواهد شد اما حالا بگفته معاون فنی این اداره کل از بین ۵۶ عرصه شناسایی شده تا کنون تنها ۱۵ عرصه تعیین تکلیف شده اند و به سبب بارش ها و شرایط جوی آنرا به اواخر اسفند سال جاری و پس از ایام عید موکول کرد.

سید نقی عزیزی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص شناسایی عرصه های مناسب برای بوستان های روستایی اظهارکرد: ۵۶عرصه برای بوستان های روستایی شناسایی و شرایطی فراهم گشته است که سرانه فضای سبز در مناطق روستایی افزایش یابد اما در شهرستان های استان تهران به سبب تراکم جمعیت و محدودیت هایی که وجود دارد خیلی امکان افزایش سرانه فضای سبز وجود ندارد. ما شروطی گذاشتیم که در صورت عملی شدن آنها سرانه فضای سبز افزایش می یابد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران افزود: اگر اراضی که در حاشیه روستا قرار دارند، ملی باشند و امکان مراقبت و نگهداری از این زمین ها در دهیاری ها وجود داشته و شرایط آب و آبیاری این زمین ها - که مناطقی خشک هستند - فراهم باشد و منبع آبی مطمئنی تعریف کنند، دهیاری ها می توانند درخواست های خودرا ابلاغ کنند تا ما بررسی نماییم و در قالب تفاهمنامه هایی که داریم نهال کاری را انجام دهند.

وی درباب مراحل قانونی برای ایجاد بوستان های روستایی اظهار نمود: ما باید بتوانیم ثابت نماییم که این عرصه فعالیتی مشکلاتی شامل مشکلات فنی وحقوقی، منابع تامین آب و خاک ندارد و یک ملک ملی و به شخص واگذار نشده است. چنین مطالبی بررسی می شوند و بعد از بررسی و فاقد مشکل بودن ملک را به دهیاری ها واگذار می نماییم تا نهال کاری را شروع کنند.

عزیزی با اشاره به کوچک مقیاس بودن متراژ ملک های درنظرگرفته شده برای بوستان های روستایی اظهار نمود: ما محدودیت تامین آب و محدودیت اعتبارات داریم و دهیاری ها به لحاظ تامین اعتبار تحت فشار هستند و ما به دنبال سنگ بزرگ و درنهایت نزدن نیستیم. زمین هایی در حد یک هکتار و دو هکتار را انتخاب و فضای سبز ایجاد می نماییم.

وی اضافه کرد: برای کنترل موضوعات حقوقی کار ما یک صورت وضعیت فنی حقوقی از شهرستان ها گرفته ایم و عرصه ها را بررسی می نماییم و درصورتی که مشکلی نباشد بعد از مراحل غربالگری کار را پیش می بریم.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران درباره وضعیت ۵۶ عرصه پیشنهادی برای افزایش سرانه فضای سبز که طبق قول مسئولان تا اختتام شش ماهه اول سال جاری قرار بر تعیین وضعیت آنها بود، اظهار داشت: از میان ۵۶عرصه پیشنهادی، اقدامات مربوط به صورت وضعیت انجام شده است و شرایط فنی و حقوقی آنها را بررسی کردیم و مشکلی نبود. هم اکنون به دنبال تهیه طرح های تیپ برای کاشت نهال هستیم تا مشخص نماییم که چه گونه هایی را در چه مساحتی بکاریم که مناسب باشد. این موضوعات در کمیته فنی هم تصویب شده است.

وی درباره دلیل کاهش سرعت روند نهال کاری اظهار نمود: به سبب بارش برف و باران، نتوانستیم طبق برنامه هفته ای یک بوستان روستایی را کلنگ زنی نماییم و سرانه فضای سبز را افزایش دهیم.

عزیزی در آخر اشاره کرد: این بارندگی ها کمی برنامه ها را به تاخیر انداخت و ما منتظریم تا شرایط مساعدتر شود و از اواخر اسفند و همزمان با هفته منابع طبیعی و یا پس از عید نوروز نهال کاری را شروع نماییم.

منبع:

1400/11/04
10:37:33
5.0 / 5
308
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است