گزارش مهر به مناسبت روز جهانی تالاب ها؛

تالاب کجی لکه آبی زیبا در دل کویر

تالاب کجی لکه آبی زیبا در دل کویر

لوازم حیوان خانگی: تالاب کجی نمکزار نهبندان بعنوان تنها تالاب خراسان جنوبی که در لیست تالاب های ملی کشور قرار گرفته است تا حالا برای سال 1400 بهره ای از اعتبارات ملی نبرده است.خبرگزاری مهر- گروه استان ها: ۱۲۰ کیلومتر که از بیرجند به سمت جنوب استان خراسان جنوبی حرکت نماییم در حاشیه روستای کجی، لکه آبی زیبایی وجود دارد که جلوه های بی بدیلی از آفرینش را در دل کویر را ایجاد کرده است.
این لکه آبی زیبا تالاب کجی نمکزار نام دارد که مناظر چشم نواز آن فرصتی برای جذب توریست نیز ایجاد کرده است. منطقه ای که در آن می توان آبی آسمان، تلألؤ نور خورشید در آب زلال تالاب و پوشش زیبای گز و تاغ را در کنار هم و در یک نگاه دید. تالابی که باران های زمستانی جان باردیگر در رگ های آن دمیده است و موجب آبگیری آن شد.
پناهگاه حیات وحش کجی نمکزار و عرصه تالابی آن یکی از مناطق حفاظت شده در خراسان جنوبی است که بواسطه منحصر به فرد بودن، صیانت از آن از اهمیت خاصی برخوردارست. روز ۱۳ بهمن ماه روز جهانی تالاب ها فرصتی است تا بیشتر با این گنجینه های باارزش استان و سرزمینمان آشنا شویم.
رؤیا هدایتی، رییس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: منطقه کجی نمکزار نهبندان واقع در حوضچه آبریز شرق از سال ۱۳۸۶ بعنوان منطقه شکار ممنوع و سرانجام از سال ۸۹ بعنوان پناهگاه حیات وحش کجی نمکزار نهبندان معرفی گردید.
سال ۹۷ در لیست تالاب های ملی کشور قرار گرفت
وی با اشاره به این که محدوده تالابی پناهگاه از سال ۹۷ در لیست تالاب های ملی کشور قرار گرفته است، اظهار نمود: وسعت پناهگاه حیات وحش کجی نمکزار نهبندان ۲۲ هزار و ۲۱۹ هکتار و عرصه تالابی آن ۷۰۰ هکتار است و عمق تالاب هم در سالهای متفاوت و شرایط آبی مختلف بین ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر و منبع تامین آب آن نیز روان آب های سطحی و آب های زیر زمینی است.
رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی افزود: تالاب کجی نمکزار نهبندان یکی از زیستگاه های منحصر به فرد در جنوب استان خراسان جنوبی است و این محدوده تالابی در حقیقت شوره زاری است وسیع که به خاطر پایین بودن سطح ارتفاع نسبت به مناطق اطراف، روان آب های سطحی را در خود جمع آوری می کند.
هدایتی با اعلان اینکه تالاب کجی نمکزار نهبندان یک تالاب فصلی محسوب می شود، اظهار داشت: از آنجا که این تالاب در فصول پاییز و زمستان دارای آب است به محل امنی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و زمستان گذران تبدیل گشته و همه ساله پذیرای حدود پنج هزار پرنده مهاجر و در بعضی مواقع کمیاب کشور است.
مکان مناسبی برای تخم گذاری پرندگان
وی اضافه کرد: پوشش گیاهی حاشیه تالاب مکان مناسبی برای آشیانه سازی و تخم گذاری این پرندگان شمرده می شود و وجود یک لکه آبی در دل کویر و ایجاد میکروکلیمای متفاوت همراه با پوشش گیاهی در کنار مهاجر پذیری چندین هزار پرنده در فصول آبگیر، تالاب کجی نمکزار را به یک منطقه باارزش در سطح ملی و خصوصاً برای مردم خراسان جنوبی تبدیل نموده است.
رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: تالاب کجی نمکزار نهبندان در منطقه پست و دشتی قرار گرفته است و دارای چشم انداز ۳۶۰ درجه و پوشش گیاهی گز و تاغ در بعضی نقاط آنست.
برای سال ۱۴۰۰ هنوز از اعتبارات ملی به تالاب اختصاص داده نشده است
رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: اعتبارات تالاب در سال ۹۹ حدود ۵۰۰ میلیون تومان بوده است و برای سال ۱۴۰۰ هنوز اعتباری به استان از اعتبارات ملی اختصاص نیافته است که امیدواریم در ادامه این مهم محقق شود.
وی اضافه کرد: یکی از برنامه هایی که در زمینه تالاب بر آن توجه ویژه داریم، آموزش جوامع محلی و خصوصاً دانش آموزان مدرسه ای است که در روستای کجی مشغول به تحصیل هستند تا شیوه تعامل صحیح با طبیعت زیبای تالاب و راه های مراقبت از آنرا فرا گیرند.


منبع:

1400/11/14
13:38:48
5.0 / 5
465
تگهای خبر: آب , آموزش , پرندگان , تالاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است