بیم و امیدهای تالاب های ایران؛

ناخوشی پریشان و بداقبالی بختگان

ناخوشی پریشان و بداقبالی بختگان

ناخوشی پریشان، بداقبالی بختگان و احتضار انزلی تنها چند قاب از حال وروز تالاب های کشورمان است، درحالی که باران به داد جازموریان رسیده این روزها چشم ها به احیای هامون دوخته شده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: پیمان نامه بین المللی رامسر، به میزبانی شهر رامسر و با هدف صیانت از تالاب ها و تنوع زیستی آنها و همین طور تشویق به بهره برداری خردمندانه از مواهب این زیست بوم های ارزشمند، در روز دوم فوریه ۱۹۷۱ مصادف با ۱۳ بهمن سال ۱۳۴۹، میان ۱۸ کشور به امضا رسید و بعد از رسمیت یافتن آن در سال ۱۹۷۵، دوم فوریه بعنوان روز جهانی تالاب ها ارائه شد. هم اکنون، ۱۷۱ کشور به عضویت کنوانسیون رامسر درآمده اند و ۲۴۱۲ سایت تالابی نیز بعنوان تالاب های بااهمیت بین المللی در این کنوانسیون ثبت شده اند.
شعار امسال روز جهانی تالاب ها با مضمون «تالاب ها را ارج نهیم، احیا نماییم، مدیریت نماییم و دوست بداریم»، از طرف کنوانسیون رامسر انتخاب شده و فرصت مناسبی است جهت بررسی کیفیت مدیریت و سلامت تالاب های کشور ما که خصوصاً خواستگاه پیمان نامه رامسر بوده است.علی ارواحی متخصص مدیریت زیست بوم های تالابی می گوید: چرا باوجود تدوین و تصویب برنامه های مدیریتی برای تعدادی از تالاب ها و بهره مندی از اسناد بالادستی نظیر ابلاغیه سیاست های کلی محیط زیست توسط مقام معظم رهبری، قانون حفاظت و احیای تالاب های کشور مصوب مجلس شورای اسلامی و یا تاکید بر ضرورت صیانت از تالاب های کشور در ماده ۳۸ برنامه ششم توسعه کشور، روزبه روز تالاب های کشور شکننده تر و ناپایدارتر می شوند و به مرور کارکردهای اصلی خودرا ازدست داده و هزینه های جبران ناپذیری به دولت و مردم تحمیل می شود.
وی معتقد است: بواسطه تهدیدات مختلف غالب تالاب های کشور ازجمله هامون، ارومیه، کافتر، انزلی، میانکاله، پریشان، بختگان، گاوخونی، زریوار، شادگان، هورالعظیم و میقان که بیش از یک دهه از شرایط ناپایداری برخوردار بوده اند، همچنان با مخاطرات جدی دست به گریبان اند و برنامه های مدیریت تالاب ها نیز فقط روی کاغذ بوده و بطور مؤثر اجرائی نشده اند.
این متخصص مدیریت زیست بوم های تالابی تاکید می کند: انتظار می رود که در صورت درخواست کشور و بروز رسانی اطلاعات رامسر سایت های ایران در کنوانسیون رامسر، لیست تالاب های در معرض خطر کشور «مونترو» بمراتب طولانی تر شده و علاوه بر تالاب های انزلی، هامون، بختگان، کمجان، شادگان و یادگارلو، تالاب های دیگری ازجمله گاوخونی، پریشان، قوپی بابا علی و میانکاله نیز به این لیست اضافه شوند.
علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست هم ضمن اشاره به روز جهانی تالاب ها که مصادف با ۱۳ بهمن ماه (دوم فوریه) است، اظهار نمود: در کشور ما ۱۵۴ تالاب وجود دارد که ۸۴ تالاب آن بین المللی و ۳۴ تالاب هم عضو کنوانسیون رامسر هستند.


وی جنبه های زیبایی شناختی، تلطیف آب وهوا، کمک به معیشت جوامع محلی، جنبه های گردشگری و اکوتوریسم و حفظ گونه های گیاهی و جانوری را از کارکردهای عمده تالاب ها برشمرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه متأسفانه در سالهای گذشته، تالاب ها هم به علت عوامل طبیعی و هم عوامل انسانی دستخوش تغییرات شده اند، تغییرات اقلیمی را ازجمله عوامل طبیعی تخریب تالاب ها ذکر و اظهار نمود: توسعه نامناسب و دخالت های انسانی علاوه بر کمیت آب تالاب ها، بر کیفیت آبشان هم تأثیر منفی گذاشته است.
وی با اشاره به اینکه امنیت حیاتی در گروی حفظ محیط زیست است، خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در دوره جدید با تمام توان به دنبال انجام تکالیف قانونی و نظارتی خود خواهد بود.
معاون رییس جمهوری در ادامه اظهار داشت: ما جدول حق آبه رودخانه ها و تالاب ها را برای سه سناریوی کم آبی، میان آبی و پرآبی به وزارت نیرو اعلام کردیم و گفتیم چنانچه به فرض در یک سال میزان بارش کشور و دبی رودخانه ها ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد، همان ۲۰ درصد را در حق آبه تالاب ها کاهش دهند و مابقی را رهاسازی کنند.
نگاهی به آخرین وضعیت برخی تالاب های کشورمان
گره کور احیای «گاوخونی»!

حیات تالاب بین المللی گاوخونی با ۹۹ درصد خشکی در حالی به شرایط بی بازگشت نزدیک می شود که طرح های کاغذی برای نجات این تالاب هیچ گاه ضمانت اجرائی نداشته و گاوخونی بعد از دو دهه تحمل خشکی امروز بیابانی ۴۷ هزار هکتاری در جنوب شرق اصفهان شده است.
تدوین برنامه نافرجامی مانند مدیریت زیست بومی تالاب گاوخونی تا نقشه راه احیای زاینده رود هیچ کدام جز صرف وقت و هزینه در عمل برای گاوخونی نتیجه ای در پی نداشته و کلاف سردرگم حوضه زاینده رود آن قدر پیچیده شده که به نظر نمی رسد باوجود صنایع و کشاورزی و شرب، حفظ حیات این تالاب که از دیرباز زندگی بخش فلات مرکزی ایران بوده، در اولویت استان و کشور باشد.
آن طور که مهران زینلیان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان به خبرنگار مهر می گوید: استانداری از هر کمکی که برای تالاب گاوخونی لازم باشد، دریغ نمی نماید.
او با اشاره به اینکه هر اقدامی که در توان داشته باشیم برای نجات تالاب انجام می دهیم، درعین حال می افزاید: تالاب آب می خواهد که آب نیست اما امید است با عملیاتی شدن بسته راهکارهایی که برای احیای زاینده رود ارائه شده است، جریان دائمی زاینده رود محقق شود تا شاهد احیای تالاب گاوخونی باشیم.
بسته راهکارهایی که دستکم ۱۰ سال برای مثمر ثمر بودن برای تالاب گاوخونی زمان می برد و البته مانند طرح های پیشین احیای زاینده رود و گاوخونی، حالا ضمانت اجرائی ندارد.
اما علی ارواحی متخصص مدیریت زیست بوم های تالابی ایران درباره عملیاتی نشدن برنامه های احیای گاوخونی به خبرنگار مهر می گوید: برنامه مدیریت زیست بومی تالاب گاوخونی توسط شورای برنامه ریزی اصفهان تصویب شده اما چهارمحال و بختیاری آنرا همچنان تصویب نکرده است؛ چند ماه پیش صحبت از این بود که این برنامه بتواند در ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور مطرح شود و به صورتی به یک اجماع بین دو استان برسد تا راهکارهای عملیاتی به حیات زاینده رود و گاوخونی کمک کنند.


او با اشاره به اینکه نقشه راه احیای زاینده رود از ضمانت اجرائی بیشتری برخوردار است، می افزاید: باوجوداین متأسفانه تابه حال شاهد اجرای این دو برنامه نبودیم. البته نقشه راه احیای زاینده رود علاوه بر شورایعالی آب در ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور باید مطرح شود و چه بسا از این دو برنامه نسخه واحد استخراج شود که پراکندگی کار را بکاهد و درعین حال الزام آور باشد.
مدیر سابق طرح صیانت از تالاب های ایران خاطرنشان می کند: گره کور احیای تالاب گاوخونی، نبود شناخت کامل از ارزش ها و کارکردهای آنست، به رغم این که بارها صحبت شده که این تالاب ظرفیت تبدیل شدن به کانون انتشار ریزگرد را دارد و خصوصاً با تخریب آن نرخ مهاجرت از روستا به شهر اضافه تر می شود، سطح اقتصادی مردم پایین تر می آید، فرصت های معیشتی از دست می رود و بهداشت و سلامت مردم در اثر ریزگردها بسیار لطمه می بیند و … اما باوری بر این ارزش ها وجود ندارد که موجب می شود دست اندرکاران مدیریت تالاب در سطح استان و ملی آن طور که لازم است به تالاب توجه نداشته باشند.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، بنا به آخرین آمار هواشناسی استان اصفهان تحلیل شاخص استاندارد بارش، تبخیر و تعرق (SPEI) در دوره ۱۰ ساله تا اختتام آذر امسال بیان کننده آنست که درجه های خفیف تا بسیار شدید خشک سالی بلندمدت خیلی از مناطق حوضه تالاب گاوخونی را فراگرفته است بگونه ای که ۸۸.۱ درصد از آن درگیر خشک سالی بوده و فقط ۱۱.۸ درصد از مساحت این حوضه شرایط نُرمال و ۰.۲ درصد شرایط ترسالی دارد.
از مجموع ۸۸.۱ درصد مساحت خشک سالی تالاب گاوخونی، ۲۵.۹ درصد دارای خشک سالی خفیف، ۲۳.۷ درصد دارای خشک سالی متوسط، ۱۰.۲ درصد دارای خشک سالی شدید و ۲۸.۳ درصد درگیر خشک سالی بسیار شدید می باشد.
مدیر سابق طرح ملی صیانت از تالاب های ایران می گوید: حقابه گاوخونی در وضعیت خشک سالی باید در زمان مناسب تر رهاسازی شود که این آب بتواند در اختیار تالاب قرار بگیرد که عموماً بازه های زمانی خارج از فصل کشت است؛ این راهکارهای کوتاه مدت حکم مسکن موقت را برای گاوخونی دارد.
ارواحی با اشاره به اینکه برنامه مدیریت زیست بومی تالاب گاوخونی و نقشه راه احیای زاینده رود را می توان در قالب یک برنامه زمان بندی پنج ساله، اجرا کرد تا به مرور شاهد کاهش آب بری بخش کشاورزی و صنعت باشیم، اظهار می کند: هم زمان تمهیدات و اقداماتی شود که بتواند کاهش منابع تخصیصی به این دو بخش تولیدی که منجر به امنیت اقتصادی و کشاورزی است، فراهم آورد.
مشروح آخرین گزارش خبرگزاری مهر از وضعیت این تالاب را اینجا بخوانید.
مرگ «انزلی» نزدیک است!

رنجوری تالاب انزلی و گسترش سایه مرگ بر فرازش قدمتی چندین ساله دارد و این گنجینه باارزش سال ها است که از نبود مشارکت و عزم ملی جدی در جهت نجاتش رنج می برد. حالا اما سفر هیئت دولت به گیلان بهانه ای است تا صدای تالاب باشیم و بار دیگر فریادرس طلب نماییم.
«ساسان کفایی» مدیرکل وقت محیط زیست گیلان مهرماه امسال در جلسه احیای تالاب انزلی عنوان نمود که برای احیای تالاب انزلی به ۱۴ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.
وی همین طور در این نشست اظهار نمود: تالاب انزلی با سابقه ۵۰ سال حفاظت زیست محیطی مانند نگینی در شمال کشور می درخشد اما به علت مشکلات متعدد، رشد ناپایداری دارد و وضعیت فعلی تالاب مساعد نیست.
واقعیت این است که بد احوالی تالاب انزلی مدت های زیادی است که از طرف مردم، کارشناسان، کنشگران محیط زیست و رسانه ها مطرح می شود و بی شک نگاه همگان به سمت متولیان امر است تا چاره بیندیشند و برنامه ای اصولی، کارآمد، مدون و دقیق بمنظور نجات تالاب عرضه کرده و اجرا کنند و باز آنچه به وضوح پیش چشم همگان است نشان از این دارد که درخشش نگینی به نام تالاب انزلی در پس غبار بی توجهی ها چنان به کدورت گراییده که با تماشایش تنها آه از نهاد آدمی برمی خیزد.
تالاب انزلی زیست بوم ارزشمندی است که در معرض لطمه های بسیار قرار دارد. پای حرف حاشیه نشینان تالاب انزلی اگر بنشینیم، رنج های تالاب بیشتر برایمان هویدا می شود. «احمد» صیاد میان سالی است که در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: زندگی ما به تالاب گره خورده و کاهش آب تالاب، افزایش رسوبات، آلودگی آب، کاهش بارندگی، رشد و گسترش زیاد سنبل آبی ازجمله مشکلاتی است که در تالاب انزلی مشاهده می شود.
«لیلا حقگوی» از فعالان رسانه ای شهر انزلی نیز دراین باره به خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که درباره تالاب انزلی و مشکلات آن حرف بسیار است، اظهار نمود: ورود فاضلاب های خانگی و صنعتی، پسماندها، سموم کشاورزی، گیاهان مهاجم و همین طور تصرف اراضی و ساخت وسازها در حریم تالاب بارها و بارها از طرف فعالان رسانه ای، فعالان محیط زیست و گروههای مردم نهاد مطرح شده، اما متأسفانه انگار هیچ گوش شنوایی برای دردهای تالاب نیست.
وی افزود: واقعیت این است که هم اکنون کاهش این مشکلات بیش از هر چیز دیگری نیازمند یک مدیریت مشخص و واحد است و بی گمان اگر همین امروز به داد تالاب نرسیم بطور قطع فردا دیگر اثری از آن باقی نمی ماند.
تبعات مرگ تالاب انزلی بسیار دامن گیر است. و اما «محمد لاهوری» مسئول کمیسیون محیط زیست مؤسسه موج شکن انزلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: محیط زیستی که در آن زندگی می نماییم، تأثیر مستقیم بر کیفیت زندگی ما دارد و گاهی تخریب آن می تواند موجب ایجاد اختلال شود. جزییات آخرین گزارش مهر در مورد این تالاب را اینجا مطالعه کنید.
رئیس سازمان محیط زیست هم در این رابطه با تاکید بر بهره گیری از ظرفیت های بندرانزلی، اظهار داشت: ارتقای تالاب انزلی به یک تالاب بین المللی در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد.
سید صولت مرتضوی معاون اجرائی رییس جمهور روز دوشنبه هفته جاری در جلسه پیگیری اجرای دستور رییس جمهور درباب احیای تالاب انزلی و ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت و نیز آزادسازی سواحل دریای خزر، اظهار داشت: نام تالاب انزلی با خطه سرسبز گیلان گره خورده است و احیای این تالاب سبب توسعه یافتگی استان گیلان خواهد شد.
وی اضافه کرد: دستگاههای اجرائی و همسایگان تالاب انزلی دین خودرا به این تالاب ادا نکرده اند.
استاندار گیلان هم اظهار داشت: با عنایت به تاکید رییس جمهور در مسافرت به این استان برای احیای تالاب انزلی و رودخانه های گوهر رود و زرجوب دبیرخانه این مورد تشکیل شد.
کابوس «پریشان» ادامه دارد

دریاچه پریشان یکی از زیباترین و بزرگ ترین دریاچه های آب شیرین کشور و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده از توابع شهرستان کازرون در استان فارس قرارگرفته است.
این دریاچه با مساحتی حدوداً ۴۳۰۰ هکتار و با ارتفاع ۸۲۰ متری از آب های آزاد در کنوانسیون رامسر بعنوان تالاب بین المللی ثبت و در تقسیم بندی مناطق جز مناطق حفاظت شده به حساب می آید. این دریاچه به اسامی مور، فامور و پریشان شناخته می شود، میلیونها سال زیستگاه انواع ماهی ها، آبزیان و پرندگان بومی و غیربومی بوده است.
دریاچه پریشان از سال ۱۳۸۸ به علت کمبود بارندگی و حفر صدها چاه مجاز و بدون مجوز در اطراف آن جهت استفاده در امور کشاورزی مردم این منطقه و به عقیده محلیان به علت وجود نیروگاه سیکل ترکیبی برق در نزدیکی دریاچه خشک شده است.
سال ها از خشکی دریاچه پریشان گذشته و این دریاچه هنوز احیا نشده است و هرروز نیز امید به جاری شدن آب در بستر پریشان کمتر می شود.
بارش های سال ۱۴۰۰ نیز نتوانست مرهمی بر درد خشکی پریشان بگذارد تا معضل خشکی تالاب بیش ازپیش خودرا نمایان کند و ۱۳ بهمن ماه بعنوان روز جهانی تالاب ها دیگر برای پریشان روز جشن نباشد.
نماینده سازمان های مردم نهاد در ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور در ارتباط با نقش مؤثر سازمان های مربوطه برای احیای تالاب پریشان به خبرنگار مهر اظهار داشت: بودجه ادارات مربوطه ازجمله منابع طبیعی، امور آب، جهاد کشاورزی و… محدود و هزینه ها طبقه بندی و مشخص شده است، در بودجه این ادارات پولی برای احیای تالاب پریشان نیست.
علی اکبر کاظمینی اضافه کرد: باید ادارات مربوطه همکاری کرده و طرح و پروژه عرضه کنند و اعلام کنند در زمینه تالاب پریشان برای اجرای طرح کاهش مصرف آب این مقدار هزینه نیاز است که این پول در بودجه لحاظ شود و سالیانه به ادارات تعلق گیرد، سازمان هایی مانند اداره تعاون روستایی و اداره کار می توانند در احیای تالاب پریشان نقش پررنگی داشته باشند اداره کار باید برای مردم بومی این منطقه که حاضرند جهت کمک به احیای تالاب از کشاورزی دست بکشند، معیشتی جایگزین کند، همکاری صحیح ادارات و جامعه محلی موجب کاهش کشاورزی، تعداد چاه ها و افزایش آب در زمینه تالاب پریشان خواهد شد.
وی در ارتباط با نقش سازمان های استانی و کشوری در احیای تالاب بین المللی پریشان افزود: چون استانها و استانداران ازنظر سازمان برنامه وبودجه تا حدودی مستقل هستند و بودجه ها و هزینه های استانی زیر نظر شخص استاندار و سازمان برنامه وبودجه است می توان در چارچوبی برای ادارات مربوطه جهت احیا و نجات پروژه های حائز اهمیتی مانند تالاب پریشان بودجه ای قرار داد و آن ادارات را ملزم به فعالیت صحیح در این چارچوب کرد. جزییات گزارش خبرگزاری مهر در مورد وضعیت این دریاچه را اینجا بخوانید.
مرهم باران روی تن «جازموریان»!

مرجان شاکری مدیرکل محیط زیست کرمان در گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر عنوان کرد: در پی بارندگی های اخیر در جنوب استان کرمان پس از سال ها شاهد آبگیری کامل تالاب جازموریان در جنوب استان کرمان هستیم.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۲۵۰ هزار هکتار عرصه این تالاب مملو از آب شده است و امیدواریم اکوسیستم منطقه احیا شود.
وی ابراز امیدواری کرد که با بارندگی های آینده و اختصاص حق آبه این تالاب از رودخانه «هلیل رود» در استان کرمان و «بم پور» در استان سیستان و بلوچستان طی سالهای آینده شاهد وضعیتی پایدار در منطقه باشیم.
شاکری اظهار داشت: خشک شدن جازموریان این منطقه را به کانون ریزگردها در جنوب کرمان تبدیل نموده بود که خوشبختانه حالا شاهد حل این مشکل هستیم.
حال کافتر و بختگان تغییری نکرد!

یک فعال حوزه محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر در ارتباط با بارندگی های اخیر استان فارس و وضعیت تالاب ها توضیح داد: باوجوداینکه طی چند مدت اخیر شاهد بارش باران در مناطق مختلف استان بودیم اما این بارندگی ها نتوانست حداقل انتظارات را برآورده کند و متأسفانه وضعیت دریاچه های استان همچنان نگران کننده است.
علمدار علمداری افزود: از تالاب بختگان بعنوان بزرگ ترین تالاب استان فارس تا کافتر بعنوان شمالی ترین تالاب استان همچنان خشک هستند و وضعیتشان مانند گذشته است و هیچ تغییری حاصل نشده است.
وی با تاکید بر این که این بارش ها تأثیری برای احیای دریاچه ها ندارد، اضافه کرد: علاوه بر دو تالاب بختگان و کافتر، تالاب پریشان نیز بعنوان یکی از مهم ترین تالاب های فارس همچنان خشک است و نمی توان انتظار داشت که با این میزان بارندگی احیا شود.
این فعال حوزه محیط زیست ضمن اشاره به پایین بودن سطح سفره آب های زیرزمینی اظهار داشت: بارندگی ها به حدی نیست که سیلاب ایجاد شود و موجب آب دار شدن دریاچه ها شود بلکه این میزان بارندگی تا حدودی برای سیراب کردن سطح سفره آب های زیرزمینی مؤثر است و نمی توان انتظار احیا دریاچه ها را داشت.
وی با اشاره به اینکه آب سفره های زیرزمینی کاملاً فروکش کرده، اظهار داشت: در گذشته به علت آبدار بودن حوزه های اطراف آب به سمت دریاچه روان می شد اما هم اکنون به علت خشک بودن این حوزه ها، ابتدا آنها تغذیه می کنند و درنهایت آبی باقی نمی ماند که وارد دریاچه شود.
علمداری ضمن اشاره به خشک بودن چشمه های اطراف تالاب ها بیان نمود: بطور حتم وقتی چشمه ها خشک و سطح سفره آب های زیرزمینی پایین باشد آب یارد دریاچه نخواهد شد و اگر بارندگی و حتی سیلابی هم باشد فقط چشمه ها و سطح سفره ها بالا می آید.
معاون فنی اداره کل محیط زیست استان فارس ضمن اشاره به این که احیا دریاچه ها با این میزان ورودی آب دوامی ندارد، اضافه کرد: بعنوان نمونه اطراف بختگان حدود ۳۰ هزار حلقه چاه وجود دارد چطور می توان انتظار داشت که دریاچه احیا شود د حال حاضر کشاورزی در بعضی از مناطق استان در سال به سه یا چهار بار می رسد.
وی ضمن اشاره به طرح مدیریت تالاب های فارس بیان نمود: این طرح در کارگروه های ویژه ای بررسی و وظایف هر دستگاه برای احیای تالاب ها مشخص شده و در کارگروه توسعه استان نیز تصویب و به دستگاه ها ابلاغ گردیده است اما متأسفانه تا حالا اقدام مناسبی برای عملیاتی شدن این طرح از طرف تعدادی از دستگاه ها انجام نشده است به این جهت نباید انتظار داشت که تالاب ها با این وضعیت احیا شوند.
روزهای کم آبی میانکاله!

علی کلانه مدیر پایگاه ذخیره گاه زیست کره میانکاله در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به کمبود و ضعف تجهیزات عنوان کرد: تا حالا پیشرفتی درزمینهٔ تامین تجهیزات نداشتیم و اطفای حریق در این پناهگاه متکی به امکانات موجود قبلی است.
وی ضمن اشاره به این که امسال پناهگاه حیات وحش میانکاله برای چهلمین بار گرفتار حریق شد، درباره طرح پایش هوایی میانکاله اظهار داشت: این طرح نیز جزو برنامه های آینده بوده و اجرای آن نیازمند تامین اعتبارات لازم است.
وی ضمن اشاره به در نظر گرفتن یک دستگاه پهپاد برای پایش هوایی و زیستی میانکاله اظهار داشت: هنوز این دستگاه پهپاد تخصیص نیافته است.
کلانه اظهار داشت: یکسری از تجهیزات فنی برای پایش منطقه و با عنایت به شرایط و نیاز تولید و تهیه شود و تامین آن مستلزم بودجه است.
مدیر پایگاه ذخیره گاه زیست کره درباره وضعیت آبگیری میانکاله اظهار داشت: میزان بارش های امسال اندک و ناچیز بود و علاوه بر این اقدام عملی نظیر تخصیص حق آبه و مسدود کردن چاه های بدون مجوز در تالاب نبودیم
ذخیره گاه زیست کره میانکاله ۶۳ هزار هکتار وسعت دارد.
حسینعلی ابراهیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره احیای تالاب میانکاله با اشاره به اینکه پس از تهیه مطالعات مقرر شد، دو کار فوری برای احیای تالاب میانکاله صورت گیرد، اضافه کرد: لایروبی کانال های ضلع شرقی و انتقال آب بین حوزه ای از حوزه نکارود و تجن و پمپاژ آب جمله طرح ها است که باید اجرائی شود.
وی با اظهار این که اجرای طرح ها به علت تامین نشدن منابع از طرف سازمان بنادر و آب منطقه ای اجرائی نشده است، اضافه کرد: به رغم مکاتبه و پیگیری این طرح ها اجرانشده است.
وی با عنوان این که اخیراً گروهی برای بازدید از منطقه آمدند و پیگیر احیای تالاب هستیم، اظهار داشت: محیط زیست پیگیری و مطالبه جدی برای احیای تالاب دارد برای اینکه اگر احیا نشود باردیگر شاهد مرگ پرندگان مهاجر و تکرار فاجعه خواهیم بود.
ابراهیمی با اظهار این که طی دو سال اخیر حدود ۸۰ هزار پرونده مهاجر تلف شد ابراز امیدواری کرد، طرح لایروبی زودتر عملیاتی و اجرائی شود.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، وقوع بیماری معروف به بوتولیسم طی دو سال قبل سبب مرگ دسته جمعی پرندگان در تالاب میانکاله شده است.
«کانی برازان» میزبان پرندگان!

تالاب بین المللی کانی برازان که یکی از مشهورترین و زیباترین آبگیرهای کشور که چون نگینی در بین تالاب های منطقه شمال غرب خودنمایی می کند به کانونی برای جذب طبیعت گردان و به مأمنی مطمئن برای پرندگان مهاجر و بومی تبدیل گشته است اما جای تأمل این که این تالاب با ظرفیت های کم نظیر تا حالا در بخش گردشگری مغفول مانده است.
کانی برازان در زبان کردی به مدلول چشمه گرازهاست با ۹۲۷ هکتار وسعت در ۳۰ کیلومتری شمال مهاباد و در شمال و شرق روستای «قره داغ» واقع شده که به علت گوناگونی و فراوانی گونه های زیستی از طرف کمیته ملی طبیعت گردی کشور بعنوان اولین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.
انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی شامل انواع مرغابی ها ازجمله اردک مرمری، سرسبز، حنایی، خوتکاهای بزرگ و کوچک، انواع غازهای خاکستری، پیشانی سفید و بزرگ و کوچک، درناها، فلامینگو، پلیکان های سفید و خاکستری و پرندگان شکاری در تالاب کانی برازان زندگی می کنند.
فاروق سخنور رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد در این حوزه اظهار نمود: با شروع فصل سرما در مناطق شمالی، هزاران پرنده مهاجر شامل انواع خوتکا، غاز خاکستری، فیلوش، چنگر، اردک سرسبز و اردک نوک پهن و باکلان وارد تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان شدند.
وی افزود: بارندگی های اخیر از یکسو و از جانب دیگر انتقال ۲.۵ میلیون مترمکعب آب از سد مهاباد به این تالاب سبب احیای آن شده و زمینه بسیار مناسبی را برای زیست و استراحت پرندگان مهاجر در این پهنه آبی به وجود آورده است.
سخنور خاطرنشان کرد: این پرندگان مهاجر در ادامه مسیر کوچ خود از شمال به جنوب، مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه می پردازند و با کاهش دما در این منطقه، کوچ خودرا به مناطق گرم تر ادامه خواهند داد.
وی اضافه کرد: مدت حضور پرندگان مهاجر در تالاب کانی برازان متفاوت می باشد و تعدادی از گونه های پرندگان زودتر و برخی دیگر دیرتر از این تالاب می روند و بعضی نیز زمستان خودرا در دیگر تالاب های منطقه سپری می کنند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد اظهار داشت: تالاب بین المللی کانی برازان به علت تنوع غذایی، وضعیت و امنیت مناسب الان به یکی از استراحت گاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمال غرب کشور تبدیل گشته و همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری آبزی و کنار آبزی است که در راه پرواز خود وارد این تالاب می شوند.
سخنور افزود: الان بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر در این تالاب به ترتیب در ارتباط با خوتکاها و اردک های سرسبز و نوک پهن است که با مهیا شدن شرایط مطلوب اسکان و تغذیه، وارد این تالاب بین المللی شده است.
«آق گل» چشم به راه احیا!

محمد ضروری سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان در ارتباط با وضعیت این تالاب اظهار داشت: باید جلسات کارشناسی برای احیای تالاب آق گل بین دو استان برگزار گردد تا بتوانیم با یک جمع بندی مناسب مسیر را به سمت وسوی خوبی پیش ببریم.
وی با اشاره به اینکه در ضمن این دیدار قرار شد تا کارگروهی مشترک مسئول حل وفصل مسائل تالاب آق گل شود، اظهار نمود: تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه مجاور تالاب و انسداد چاه های بدون مجوز و همین طور کنترل برداشت آب چاه های مجاز می بایست در دستور کار هر دو استان قرارگرفته تا شاهد بهبود وضعیت تالاب بعنوان یکی از زیست بوم های مهم باشیم.
سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان با تصریح بر این که سالهای پیش وزارت نیرو برای تالاب آق گل، حق آبه ۲ میلیون مترمکعبی در نظر گرفته است، اظهار داشت: حال، مقرر است تا با همکاری دو شرکت آب منطقه ای در استانهای همدان و مرکزی این مورد پیگیری شود تا شاهد محقق شدن حق آبه تالاب باشیم.
وی در ادامه تصریح کرد: این موارد منوط به این است که جریان مناسبی را در رودخانه ها شاهد باشیم.
ضروری با تصریح بر این که قسمتی از مسیل ها توسط اهالی یا کشاورزان دستکاری شده است، تصریح کرد: راه ورود منابع آب به تالاب بایستی اصلاح گردد.
این مسئول، با اشاره به اینکه طی این دیدار قرار شد تا کمیته ای مشترک متشکل از مدیران و کارشناسان دو شرکت تشکیل گردد، اظهار داشت: امیدواریم با این روند بتوانیم مسائل تالاب آق گل را حل وفصل و قدم های مناسبی در راه احیای آن برداریم.
سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان در آخر از ظرفیت های شرکت آب منطقه ای و اداره کل محیط زیست یادکرد و اضافه کرد: با هم افزایی بین دستگاهی و تقویت تشکل های مردمی امیدوار هستیم ضمن احیای تالاب مانند گذشته شاهد حضور پرندگان مهاجر بوده و شاهد زیبایی طبیعت زیستی منطقه باشیم. باران جان باردیگر به «تالاب کجی» بخشید

۱۲۰ کیلومتر که از بیرجند به سمت جنوب استان خراسان جنوبی حرکت نماییم در حاشیه روستای کجی، لکه آبی زیبایی وجود دارد که جلوه های بی بدیلی از آفرینش را در دل کویر را به وجود آورده است.
این لکه آبی زیبا تالاب کجی نمکزار نام دارد که مناظر چشم نواز آن فرصتی برای جذب توریست نیز به وجود آورده است. منطقه ای که در آن می توان آبی آسمان، تلألؤ نور خورشید در آب زلال تالاب و پوشش زیبای گز و تاغ را در کنار هم و در یک نگاه دید. تالابی که باران های زمستانی جان باردیگر در رگ های آن دمیده است و موجب آبگیری آن شد.
پناهگاه حیات وحش کجی نمکزار و عرصه تالابی آن یکی از مناطق حفاظت شده در خراسان جنوبی است که بواسطه منحصربه فرد بودن، صیانت از آن از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. روز ۱۳ بهمن ماه روز جهانی تالاب ها فرصتی است تا بیشتر با این گنجینه های باارزش استان و سرزمینمان آشنا شویم.
رؤیا هدایتی، رییس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: منطقه کجی نمکزار نهبندان واقع در حوضچه آبریز شرق از سال ۱۳۸۶ بعنوان منطقه شکارممنوع و سرانجام از سال ۸۹ بعنوان پناهگاه حیات وحش کجی نمکزار نهبندان ارائه شد.
وی ضمن اشاره به این که محدوده تالابی پناهگاه از سال ۹۷ در لیست تالاب های ملی کشور قرارگرفته است، اظهار نمود: وسعت پناهگاه حیات وحش کجی نمکزار نهبندان ۲۲ هزار و ۲۱۹ هکتار و عرصه تالابی آن ۷۰۰ هکتار است و عمق تالاب هم در سالهای متفاوت و شرایط آبی مختلف بین ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر و منبع تامین آب آن نیز روان آب های سطحی و آب های زیرزمینی است.
رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی افزود: تالاب کجی نمکزار نهبندان یکی از زیستگاه های منحصربه فرد در جنوب استان خراسان جنوبی است و این محدوده تالابی در حقیقت شوره زاری است وسیع که به خاطر پایین بودن سطح ارتفاع نسبت به مناطق اطراف، روان آب های سطحی را در خود جمع آوری می کند.
هدایتی با اشاره به اینکه تالاب کجی نمکزار نهبندان یک تالاب فصلی به حساب می آید، اظهار داشت: ازآنجایی که این تالاب در فصول پاییز و زمستان دارای آب است به محل امنی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و زمستان گذران تبدیل گشته و همه ساله پذیرای حدود پنج هزار پرنده مهاجر و در بعضی مواقع کمیاب کشور است. گزارش مشروح مهر را اینجا بخوانید.


1400/11/14
23:53:50
5.0 / 5
336
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است