از سوی مركز پژوهش های مجلس بررسی شد

طرح های فاقد مجوز زیست محیطی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱

طرح های فاقد مجوز زیست محیطی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱

دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی اجمالی طرح های فاقد مجوز زیست محیطی در لایحه بودجه سال 1401 پرداخت.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارش مرکز پژوهش های مجلس با بیان این نکته که توسعه بدون ضابطه و افزایش بارگذاری بر طبیعت سبب وارد شدن خسارات گسترده و بعضاً غیرقابل جبران بر پیکره طبیعی می شود، تصریح شده که در حال حاضر خسارات گسترده ای ناشی از عدم توجه به ضوابط زیست محیطی در اجرای اقدامات و طرح ها قابل مشاهده می باشد.

در بخش دیگری از این گزارش وقوع رخدادهای گوناگون گردوغبار، آلودگی هوای کلان شهرها، خشکی تالاب ها، فرونشست و فرسایش زمین، از میان رفتن گونه های باارزش گیاهی و جانوری و اختلال در چرخه طبیعت، تنها گوشه ای از آثار مخرب اقدامات انسانی بدون در نظر گرفتن ظرفیت برد و تاب آوری دانسته شده است.

در این گزارش ذکر شده که متأسفانه با وجود توجه سیاستگذار به اهمیت موضوع محیط زیست، تعدادی از برنامه ریزان و مدیران اجرائی مسئله محیط زیست را بعنوان یک موضوع فرعی و حاشیه ای به حساب می آورند. در سالهای قبل طرح های مختلفی با فقدان انجام مطالعات جامع ارزیابی آثار زیست محیطی و بدون داشتن تأییدیه زیست محیطی با بهره گیری از منابع وجوه عمومی اجرا و در مواردی به بهره برداری رسیده اند که خسارات آن گریبانگیر کشور شده و هزینه های هنگفتی به اقتصاد، سلامت و کیفیت زیست شهروندان و طبیعت وارد کرده است.

در ادامه این گزارش بیان شده که رییس محترم سازمان حفاظت محیط زیست در اقدامی درخور توجه، در نامه ای خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی، خواهان عدم تصویب و تخصیص اعتبارات به پروژه های فاقد مجوز زیست محیطی شده است. به همین سبب گزارش حاضر بررسی مختصری درباب این مساله داشته و پیشنهادهایی را برای حل این مسئله و تعیین تکلیف پروژه های فاقد مجوز در قالب قوانین موجود داشته است. همین طور باتوجه به نارسایی های چرخه موجود ارزیابی، پیشنهادهای میان مدت نیز ارائه شده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.



1400/11/24
11:22:49
5.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است