بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور

بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور

سازمان هواشناسی با صدور سه اخطار زردرنگ از فعالیت سامانه بارشی در مناطق مختلف کشور، کاهش نسبی دما و خیزش گرد و خاک در ۱۶ استان اطلاع داد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ از فعالیت سامانه بارشی از شنبه (۳۰ بهمن ماه) تا بعدازظهر دوشنبه (۲ اسفند ماه) همراه با مخاطراتی همچون بارش برف وباران، در نواحی گرمسیر با رعدوبرق، احتمال وقوع تگرگ، مه آلودگی، وزش باد نسبتا شدید و کاهش نسبی دما اطلاع داد.

شنبه (۳۰ بهمن ماه) استانهای لرستان، کردستان، همدان، مرکزی، زنجان، ایلام، کرمانشاه، البرز، تهران، قزوین، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، جنوب آذربایجان غربی، نیمه جنوبی آذربایجان شرقی، غرب اصفهان، قم و شمال غرب سمنان، یکشنبه ( اول اسفند ماه) استانهای گیلان، مازندران، غرب گلستان، نیمه جنوبی اردبیل، آذربایجان غربی، نیمه جنوبی آذربایجان شرقی، تهران، البرز، قم، مرکزی، نیمه غربی سمنان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، نیمه غربی اصفهان، فارس و بوشهر و دوشنبه (۲ اسفند ماه) استانهای گلستان، غرب قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، قم، شمال غرب فارس، کهگیلویه و بویراحمد، شرق و شمال خوزستان، نیمه شمالی کرمان و شمال سیستان و بلوچستان درگیر این سامانه خواهند بود.

این شرایط جوی می تواند سبب اختلال در تردد، مه آلودگی، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، کولاک برف در جاده های کوهستانی، احتمال سقوط بهمن، احتمال مسدود شدن راه های روستایی به جهت بارش برف، تاخیر و احتمال لغو پرواز و احتمال آبگرفتگی محدود معابر شهری شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط اجتناب از تردد غیر ضروری، تجهیز خودرو ها به لوازم زمستانی همچون زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، عدم جابجایی عشایر کوچ رو، احتیاط در فعالیتهای کوهنوردی، آمادگی دستگاههای اجرایی و امدادی برای عملیات برف روبی و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه لازم بخصوص در فعالیتهای کشاورزی برای دوری از خسارت احتمالی است.

سازمان هواشناسی در ادامه از تغییر نوع توده هوا به همراه افزایش گرادیان فشاری طی بازه زمانی ظهر شنبه ( ۳۰ بهمن ماه) تا بعدازظهر دوشنبه ( ۲ اسفند ماه) با مخاطراتی همچون وزش باد شدید در مناطق بیابانی همراه با خیزش گردوخاک اطلاع داد.

شنبه (۳۰ بهمن ماه) استانهای ایلام، خوزستان و کرمانشاه، یک شنبه ( اول اسفند ماه) استانهای ایلام، خوزستان، کرمانشاه، بوشهر، شمال فارس، شمال کرمان، سمنان، تهران، قم، خراسان رضوی، اصفهان و یزد، دوشنبه (۲ اسفند ماه) استانهای یزد، کرمان، نیمه شرقی اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، تهران، قم، سمنان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب فارس درگیر این سامانه هستند.

اثر این مخاطره در نواحی مستعد خیزش گردوخاک و کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال ها و صدمه به سازه های موقت مانند گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی خواهد بود بنابرای سازمان هواشناسی سفارش می کند مستحکم کردن سازه های موقتی، احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و عدم پارک خودرو ها در اطراف موارد ذکر شده در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ دیگریاز تغییر نوع توده هوا همراه با افزایش شیو فشاری در ایام شنبه( ۳۰ بهمن ماه) در استانهای خوزستان و ایلام و دوشنبه( ۲ اسفند ماه) در مناطقی همچون شرق فارس، شرق اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان همراه با مخاطره وزش باد نسبتا شدید اطلاع داد.

اثر این مخاطره خسارت به سازه گلخانه ها، احتمال صدمه به نهال ها و شکستن درختان فرسوده خواهد بود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط استقامت نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استقامت و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و حفاظت از کندوها با عنایت به باد و سرما در مناطق سردسیر، خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درهای سالن های دامداری ها، تهویه و کنترل دما در شرایط باد در سالن های مرغداری، خودداری از انجام آبیاری جهت پیشگیری از سست شدن ریشه گیاهان به علت باد، خودداری از استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین و عدم آهک پاشی در استخرهای خاکی پرورش ماهی و مزارع میگو که آب آن به علت وزش باد شدید تخلیه شده است..
سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از افزایش سرعت باد از شب شنبه (۳۰ بهمن ماه) تا سه شنبه (۳ اسفند ماه) اطلاع داد.
نوع مخاطره حاصل از این پدیده افزایش ارتفاع موج در ساحل به میزان ۱ تا ۱.۵ متر و در فراساحل به مقدار ۲ تا ۲.۵ متر خواهد بود.
منطقه اثر این سامانه شنبه (۳۰ بهمن ماه) شمال غرب خلیج فارس، در استان خوزستان، یکشنبه (اول اسفند ماه) نیمه غربی خلیج فارس، در استانهای خوزستان و بوشهر، دوشنبه (۲ اسفند ماه) نواحی مرکزی خلیج فارس و سه شنبه (۳ اسفندماه) خلیج فارس، تنگه هرمز و شرق دریای عمان خواهد بود.
حاکمیت این شرایط جوی می تواند سبب اختلال در فعالیتهای دریایی، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، احتمال غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین و احتمال پاره شدن تورهای صیادی و صدمه به قفس ها شود.
سفارش سازمان هواشناسی در این شرایط در نظر گرفتن محدودیت در تردد با قایق های سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیتهای دریایی بخصوص در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد کشتی های تجاری و اندیشیدن تمهیدات لازم جهت جلوگیری از هر گونه خسارت است.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/11/30
21:29:00
5.0 / 5
241
تگهای خبر: آب , آلودگی , بارش , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است