گزارش لوازم حیوان خانگی؛

کفتار راه راه قربانی خرافات رمال ها

کفتار راه راه قربانی خرافات رمال ها

لوازم حیوان خانگی: شکار و تصادف همیشه یکی از اصلی ترین عوامل از میان رفتن حیات وحش یزد بوده اما مدت هاست که خرافه ها هم به این عوامل اضافه شده است و بیش از همه، گونه کفتار راه راه را تهدید می کند.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: استان یزد زیستگاه گونه های حیات وحش ارزشمندی است که خطر کاهش جمعیت در کمین همه آنهاست و بزرگترین عاملی که جان آنها را تهدید می کند، جاده هایی است که در دل طبیعت و زیستگاه ها ایجاد می شود.
زیستگاه های استان یزد وسیع و پهناور هستند و خیلی از گونه ها در آن زندگی می کنند. شاید یکی از دلیلهای آن امنیت حضور در این زیستگاه ها است. اما اغلب به سبب خشکسالی و کاهش طعمه از قلمرویی به قلمروی دیگر می روند اما باز هم احساس امنیت دارند.
یکی از مشکلاتی که همیشه جمعیت حیات وحش استان را تهدید می کند، جاده هایی است که برای برداشت از منابع از طرف معدنکاران اجرا می شود و با عبور خودرو های حامل مواد معدنی جان انواع گونه ها، در معرض خطر قرار می گیرد.
بارها و بارها عنوان شده که باید از ایجاد این مسیرها جلوگیری کرد یا مسیر تردد مناسب برای حیات وحش ایجاد کرد اما همچنان شاهد لاشه هایی از حیات وحش استان در اثر برخورد با خودرو ها هستیم که جمعیت آنها را در معرض تهدید قرار می دهد.

اما گاهی عوامل دیگری هم در کاهش جمعیت تعدادی از گونه ها مؤثر هستند. شاید برای شما حیرت انگیز باشد که تعدادی از گونه ها به سبب خرافاتی که درباره آنها وجود دارند، شکار می شوند.
برای مثال می توان به کفتار راه راه که یزد یکی از زیستگاه های اصلی آنست، اشاره نمود. اندام این حیوان به سبب خرافات افراد سودجو، مورد بهره برداری قرار می گیرد از اینرو شکار آن مهم شده است.
خرافات درباره اندام کفتار راه راه
کارشناس حیات وحش استان یزد دراین زمینه به خبرنگار مهر اظهار داشت: خرافات درباره همراه داشتن اندام تناسلی کفتار راه راه ماده، موجب کاهش جمعیت این حیوان حیات وحش استان یزد شده است.
مهدی زارع خورمیزی افزود: بر طبق این خرافات برخی از سودجویان در استان و در سراسر ایران مبادرت به شکار کفتارها و فروش اندام آنها می کنند.
وی افزود: همین طور مواردی نیز از بریدن قسمتی از پیشانی کفتار برای به کار گیری در خرافات گزارش شده بر این اساس با وجود عوامل همچون تلفات جاده ای، شکار، جمعیت کفتارها در استان در وضعیت مناسبی نیست و در آینده نیز با کاهش مواجه خواهد شد.
تهدید به کاهش جمعیت کفتار راه راه
این کارشناس حیات وحش استان با اعلان اینکه وضعیت حفاظتی اینگونه در طبقه نزدیک به تهدید NT لیست سرخ IUCN جهانی قرار دارد، عوامل دیگری را نیز در کاهش جمعیت اینگونه مؤثر دانست.

وی اظهار داشت: کفتارها دشمنان طبیعی خاصی ندارند ولی جمعیت آنها به سبب عواملی نظیر تصادفات جاده ای، خوردن طعمه مسموم، شکار آنها توسط چوپانان، افراد محلی و افراد سودجو هر سال در استان یزد کاسته می شود.
کارشناس حیات وحش استان یزد گفت: برمبنای پژوهشی که درباره میزان پراکنش و وضعیت کفتار راه راه در میان سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ در استان یزد انجام شده، با اهمیت ترین عامل مرگ و میر کفتار در استان یزد یعنی ۸۰ درصد آن تلفات جاده ای است. برمبنای پژوهشی که درباره میزان پراکنش و وضعیت کفتار راه راه در میان سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ در استان یزد انجام شده، با اهمیت ترین عامل مرگ و میر کفتار در استان یزد یعنی ۸۰ درصد آن تلفات جاده ای است
وی با تاکید بر این که حیوانات چه اهلی و چه وحشی همه مخلوق خداوند هستند و همچون انسان ها حق حیات دارند، بیان کرد: کفتار راه راه تنها عضو خانواده کفتارسانان در ایران است. جثه بزرگی دارد و همین طور سر و آرواره بزرگ و دندان های محکمی دارد بطوریکه می تواند استخوان های بزرگ باقیمانده از لاشه سایر حیوانات را به آسانی خرد کند. گوش اینگونه نیز بزرگ و پهن است و دست هایش بلندتر از پاهایش و موهای روی بدنش به رنگ سفید مایل به کرم تا خاکستری روشن همراه با نوارهای سیاه تا قهوه ای تیره است.
زارع اظهار داشت: این حیوان به ترسویی معروف است، بصورت انفرادی زندگی می کند و شبگرد است و بیشتر از انسان دوری می کند ولی در هنگام خطر و استرس با سیخ کردن موهای پشت خود حالتی بزرگ تر و ترسناک تر به خود می گیرد.
به گفته این کارشناس حیات وحش، کفتار راه راه همه چیز خوار بوده ولی تغذیه آنها از لاشه احشام، حیوانات وحشی تلف شده در جاده و مناطق، پسماند مرغداری ها در شهرستان ها و مناطق مختلف استان یزد گزارش شده است.

وی با اعلان اینکه همین طور گزارشاتی در خصوص تغذیه این حیوان از گیاهانی همچون هندوانه و خربزه نیز ثبت شده است، افزود: کفتارها با پاکسازی طبعیت از باقیمانده غذای جانوران و لاشه حیوانات نقش مهمی در سالم سازی محیط طبیعی دارند بنا بر این رفتگران طبیعت نیز نامیده می شوند.
پراکنش کفتار راه راه در استان یزد
کارشناس محیط زیست استان یزد گفت: پراکنش اینگونه محدود به آفریقا و آسیا است و در همه نوع زیستگاه مانند زیستگاه های بیابانی، استپی و کوهستانی زندگی می کند.
وی اضافه کرد: در ایران نیز در بیشتر مناطق به جز شمال و شمال غرب مشاهده شده و مناطق بیابانی استان یزد یکی از زیستگاه های مهم اینگونه در کشور شمرده می شود و تا حالا حضور اینگونه در بیشتر مناطق تحت مدیریت و سایر زیستگاه های استان ثبت شده است.
همه گونه های حیات وحش استان باارزش هستند و باید برای صیانت از جمعیت آنها کوشید. هر دلیلی عوامل مرگ و میر آنها شامل طبیعی یا غیرطبیعی باید از سر راه برداشته شود اما این که افرادی به قصد سودجویی جان این حیوانات بی زبان را نشانه روند، از انسانیت به دور است و باید به شدت با آن برخورد شود.


منبع:

1400/12/08
11:43:11
5.0 / 5
166
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است