مصوبه دولت چشم انتظار اقدام عملی؛

پسماند ابر چالش گیلان

پسماند ابر چالش گیلان

در جریان سفر رییس جمهوری به گیلان از معضل پسماند بعنوان ابر چالش استان یاد شد و حالا استاندار به دستگاه های متولی امر اولتیماتوم 5 روزه داده تا برنامه عملیاتی برای رفع اشکال ارایه کنند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: یکی از مهم ترین مطالباتی که گیلانی ها از دولتمردان دارند توجه به وضعیت پسماند و زباله در این استان سرسبز است که بارها مطرح شده اما تا به امروز تغییری در وضعیت و حل این مشکل داده نشده است.
در جریان سفر حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور کشورمان نیز این معضل توسط متولیان امر مطرح و مصوباتی در این خصوص نیز نهایی شد اما همچنان مردم منتظر اقدام عملیاتی در این خصوص هستند.
تولید روزانه بیش از دو هزار و ۲۰۰ تن زباله در گیلان
افزایش مکان های انباشت زباله و پراکندگی آنها از یک سو مشکل ساز شده و نبود آموزش مناسب برای کاهش زباله با تفکیک از مبدأ از طرف دیگر سبب افزایش تولید زباله و به تبع آن رشد بیش از پیش انباشت زباله ها در مکان های دپوی پسماندها در گیلان شده است.
همچنین از جانب دیگر به سبب بالا بودن سطح آب زیرزمینی و کمبود فضا و زمین به خاطر حاصلخیز بودن زمین ها برای کشاورزی، مشکلات زیادی درباب یافتن مکان مناسب برای دفن بهداشتی زباله در این استان به وجود آمده است.
در حالی روزانه بیش از دو هزار و ۲۰۰ تن زباله در گیلان تولید می شود که علاوه بر ورود مستقیم این زباله ها به مراکز دفن به سبب عدم مدیریت صحیح، میزان خروجی شیرابه ها و ورود آن به رودخانه ها و تالاب انزلی تنها از سایت سراوان رشت ۱۵ لیتر بر ثانیه است.
استاندار گیلان: تا حالا اقدام عملی برای حل مشکل پسماند انجام نشده است
اسدالله عباسی استاندار گیلان عصر یکشنبه در ششمین جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان، با اشاره به این که تا حالا هیچ اقدام عملی برای حل مشکل پسماند گیلان انجام نشده است، اضافه کرد: در جلسه شورای اداری استان در حضور حجت الاسلام رئیسی این مسئله مهم را بعنوان ابر چالش گیلان عنوان کردم و اکنون لازم است اقدام عملی برای حل مشکل پسماند را از شهرستان رشت شروع نماییم.
وی اظهار نمود: شهرهای مختلف استان گیلان در زباله غرق شده و در این خصوص فرمانداران و شهرداران را مسئول چهره زشت شهرهای استان می دانم.
استاندار گیلان بیان کرد: مدیریت جهادی و انقلابی باید تحول مثبت در شهر، استان و کشور بوجود آورد، درحالی که ما از مدیران در زمینهٔ مدیریت پسماند اقدامات جهادی ندیده ایم.
فرمانداران و شهرداران گیلان تا اختتام هفته مهلت دارند
عباسی تاکید کرد: فرمانداران و شهرداران گیلان از امروز تا اختتام هفته مهلت دارند اقدامات عملی و برنامه های عملیاتی برای مدیریت مشکل زباله و پسماند را انجام دهند، در غیر این صورت تصمیمات دیگری می گیرم.

وی افزود: چطور ممکنست برای حل معضل پسماند در شهرستان لنگرود دستگاهی خریداری شود، ولی یک سال است که در انبار خاک می خورد و تا حالا هیچ استفاده ای از آن نشده است!؟
استاندار گیلان اضافه کرد: در کنار این اقدامات برای شهرهایی که در زمینهٔ مدیریت و ساماندهی پسماند خوب عمل کرده اند، اقدامات تشویقی در نظر گرفته می شود و تخصیص اعتبارات برای پسماند برمبنای اقدامات مثبت شهرداران و فرمانداران صورت می گیرد.
جلسه بعدی در محل دفن زباله!
نماینده عالی دولت در گیلان بابیان این که بزرگ ترین چالش استان که در مسافرت اخیر رییس جمهوری نیز عنوان شد، موضوع پسماند است، اظهار داشت: جلسه ای هفته آتی در زمینهٔ مدیریت عملیاتی پسماند در محل انباشت و دفن زباله سراوان رشت برگزار می گردد.
بنابراین گزارش، در این نشست که فرمانداران شهرستان های گیلان بصورت ویدئو کنفرانس شرکت داشتند، برخی از اعضای کارگروه مدیریت پسماند استان و فرمانداران شهرستان های رشت، رودسر، لنگرود و تالش گزارشی از طرح های عملیاتی نظارت و اجرا بر پروژه های در دست اقدام ارائه کردند.
انتظار چندین ساله اهالی اختتام داده شود
این اظهارات در حالی مطرح می شود که پیش ازاین محمدحسین واثق کارگرنیا رییس شورای شهر رشت به محل دفن زباله سراوان بعنوان یکی از مهم ترین معضلات مردم رشت اشاره نمود و اظهار داشت: شیرابه های زباله سراوان لطمه شدیدی به محیط زیست وارد کرده و راه اندازی زباله سوز در این منطقه در مرحله تامین اعتبار قرار دارد و نگاه ویژه دولت دراین زمینه را می طلبد. نماینده مردم شهرستان های رشت و خمام در مجلس هم در جریان بازدید وزیر کشور با اعلان اینکه مردم سروان طی ۳۰ سال قبل از وضعیت انباشت زباله در این منطقه گرفتار لطمه و خسارت فراوان شده اند، اضافه کرد: از وزیر کشور درخواست داریم با رفع معضل پسماند در منطقه سراوان به انتظار چندین ساله اهالی اختتام بخشند.
محمدرضا احمدی با اشاره بر این که وضعیت جغرافیایی منطقه سراوان رشت برای دفع پسماند مناسب نمی باشد، اظهار نمود: این منطقه به سبب شرایط آب و هوایی خاص بسیار رطوبت خیز بوده و نگهداری این حجم از زباله ازنظر علمی نیز مورد تأیید قرار نمی گیرد.وزیر کشور: بزرگ ترین معضل گیلان مسئله پسماند استوی مطالبه اصلی اهالی سراوان رشت را اختتام بخشی به ورود زباله به این منطقه عنوان نمود و گفت: امیدواریم دیگر شاهد ورود زباله به این منطقه نباشیم. احمد وحیدی وزیر کشور هم با اعلان اینکه برای رفع مشکلات عمده استان گیلان به یک فراخوان و حرکت جدی نیازمند است، اظهار داشت: بزرگ ترین معضل این استان مسئله پسماند در منطقه سراوان رشت است که باید پیش ازاین موردتوجه قرار می گرفت. وزیر کشور با تاکید بر این که باید برای حل مشکلات گیلان خصوصاً شهرستان رشت باید از نیروهای جهادی کمک گرفت، افزود: از ظرفیت های بخش خصوصی برای رفع مشکلات موجود استفاده گردد. به هرروی باید دید باتوجه به مصوبات سفر دولت، تأکیدات رییس جمهور و وزیر کشور و همین طور پیگیری و اولتیماتوم استاندار گیلان در میدان عمل اتفاق مؤثر و مثبتی برای حل این مشکل و چالش دیرینه خواهد افتاد.

1400/12/09
23:35:39
5.0 / 5
231
تگهای خبر: آب , آموزش , تالاب , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است