رییس سازمان حفاظت محیط زیست:

تحریم ها، فناوری های مدیریت اکوسیستم و احیای آنرا مختل کرده است

تحریم ها، فناوری های مدیریت اکوسیستم و احیای آنرا مختل کرده است

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تحریم های غیرقانونی ضد ملت ها را در تضاد آشکار باروح منشور سازمان ملل متحد و محتوای اهداف توسعه پایدار عنوان نمود و اظهار داشت: تحریم ها دسترسی بموقع و مقرون به صرفه به کالاها و فناوری های لازم برای تضمین مدیریت سالم اکوسیستم و احیای آنرا مختل کرده است.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر علی سلاجقه در مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد که در نایروبی کنیا برگزار شد، اظهار نمود: پنجاه سال از نخستین رویداد مهم محیط زیستی جهان، کنفرانس محیط زیست انسانی استکهلم می گذرد. ایجاد برنامه محیط زیستی سازمان ملل متحد (UNEP) بعنوان اصلی ترین ارگان هماهنگ کننده فعالیتهای محیط زیستی، نقش مهمی در شناخت و تحلیل چالش های در رابطه با محیط زیست طبیعی و انسانی، تدوین طرح ها و موافقت نامه ها و ارتقای دانش و اطلاعات محیط زیستی ایفا کرده است و به درستی بعنوان نقطه انعقاد چندین قرارداد چندجانبه محیط زیستی شناخته شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: هم زمان با توسعه و پیشرفت جهانی، دولت من هم گام های مهمی در زمان تأسیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۲ میلادی برای تغییر ساختار سازمان نظارت برشکار و صید به «سازمان حفاظت محیط زیست» برداشته است. سال (۲۰۲۲ میلادی) همینطور پنجاهمین سالگرد تأسیس «سازمان حفاظت محیط زیست» ایران بعنوان عالی ترین نهاد نظارتی و سیاست گذار برای بهبود، حفاظت و مدیریت محیط زیست کشور است.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به برخی از اقدامات ملی و بین المللی محیط زیستی ایران در پنجاه سال قبل برای ارتقای محیط زیست اظهار داشت: انعکاس ارزش ها و موازین محیط زیستی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ازجمله اصل پنجاهم (حفاظت از محیط زیست بعنوان یک وظیفه عمومی برای نسل حاضر و آینده)، جرم انگاری تخریب و آلودگی محیط زیست با استناد مستقیم به سه اصل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مورد محیط زیست، محافظت از جانوران و گیاهان در معرض انقراض ازجمله یوزپلنگ آسیایی و افزایش وسعت مناطق طبیعی حفاظت شده، وضع و اجرای مقررات ملی مدیریت پسماند، در نظر گرفتن جلوگیری و مبارزه با مخاطرات محیط زیستی و طرح آمایش سرزمین در برنامه های پنج ساله توسعه ملی و الحاق ایران به اغلب موافقت نامه های چندجانبه محیط زیستی را ازجمله این اقدامات هستند.

سلاجقه خاطرنشان کرد: بدون شک جمهوری اسلامی ایران در این سال ها با چالش ها و مشکلات فراوانی ازجمله جنگ تحمیلی و تحریم های غیرقانونی یک جانبه مواجه بوده است که به تبع آن چالش های اقتصادی را به دنبال داشته و تأثیرات خویش را بر حفظ محیط زیست بعنوان رکن حیاتی زندگی بشر گذاشته است.

معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران در ادامه تصریح کرد: تحریم های اقتصادی غیرقانونی و غیرانسانی ضد ملت ها همراه با نتایج منفی آن بر برخورداری از حقوق اساسی بشر و هم برنامه توسعه کشورها در تضاد آشکار باروح منشور سازمان ملل متحد و محتوای اهداف توسعه پایدار قرار دارد. تحریم ها دسترسی بموقع و مقرون به صرفه به کالاها و فناوری های لازم برای تضمین مدیریت سالم اکوسیستم و احیای آنرا مختل کرده است.

وی تاکید کرد: چندجانبه گرایی، صلح و همکاری در دنیای امروز در کنار رعایت عدالت و برابری، ضرورتی قطعی برای بهبود وضعیت محیط زیست سالم برای همه است. چنانکه قرآن کریم می فرماید: «وَالسَّمَاءَ رَفَعَهَا وَ وَضَعَ الْمِیزَانَ، أَلَّا تَطْغَوْا فِی الْمِیزَانِ، وَأَقِیمُوا الْوَزْنَ بِالْقِسْطِ وَلَا تُخْسِرُوا الْمِیزَانَ، وَالْأَرْضَ وَضَعَهَا لِلْأَنَامِ» (سوره الرحمن آیات ۷-۹)
"و آسمان را برافراشت، و میزان و قانون (در آن) گذاشت، تا در میزان طغیان نکنید (و از مسیر عدالت منحرف نشوید)، و وزن را بر مبنای عدل برپا دارید و میزان را کم نگذارید!"

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در انتها تصریح کرد: از آنجاییکه چالش های محیط زیستی همچون بحران منابع آب، افزایش طوفان های شن و گردوغبار بعنوان یک مبحث فرامرزی بوده و افزایش اثرات مستقیم تغییرات اقلیمی ناشی از تحریم های غیرمستقیم اقتصادی در حال افزایش می باشد، جمهوری اسلامی ایران از همکاری با کشورهای عضو و سازمان های بین المللی برای بهبود و ارتقای محیط زیست و رفاه بشر استقبال می کند.

منبع:

1400/12/13
16:53:51
5.0 / 5
241
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است