چگونه اثرات زیست محیطی کشاورزی کاهش می یابد؟

چگونه اثرات زیست محیطی کشاورزی کاهش می یابد؟

لوازم حیوان خانگی: خراسان رضوی حدود نیمی از مساحت سطح کره زمین برای مصارف کشاورزی در نظر گرفته شده و منجر به سه چالش فوری زیست محیطی بشریت شده است. کشاورزی مسئول بیشتر انتشار گازهای گلخانه ای است، حدود 70 درصد از مصرف آب شیرین جهانی را می طلبد و بزرگترین عامل از میان رفتن زیستگاه هاست که به نوبه خود تنوع زیستی زمینی را تهدید می کند.


به نقل از ارث، هم اکنون، گروهی از دانشمندان بین المللی پیشنهاد کرده اند که اگر بتوانیم زمینهای زراعی فعلی را به مکان های مناسب تر و پربارتر در سراسر جهان منتقل نماییم و در عین حال به اکوسیستم ها در مناطق کشاورزی بی رونق اجازه بازسازی دهیم، ردپای کربن و تنوع زیستی تولید کشاورزی به حداقل می رسد و قرار دادن زمینهای زراعی جدید در مناطقی که بارندگی تمام آب مورد نیاز را تامین می کند، نیاز به آبیاری سیستماتیک را از بین می برد.
کارشناسان مناطق بزرگ کشاورزی جدید را برای خیلی از محصولات عمده در اطراف ایالات متحده و جنوب صحرای بزرگ آفریقا پیشنهاد می کنند، در صورتیکه مناطق عظیمی از زمینهای کشاورزی فعلی در اروپا و هند می توانند به زیستگاه طبیعی بازگردند.
زمینهای زراعی در خیلی از نقاط، جایگزین زیستگاه طبیعی شده اند که حاوی مقدار زیادی کربن و تنوع زیستی است و محصولات در آن جا رشد خوبی ندارند.
دکتر رابرت بیر، محقق اصلی این تحقیق اظهار داشت: اگر اجازه دهیم این مکان ها مورد بازسازی قرار گیرند و تولید را به مناطق مناسب تر منتقل نماییم، فواید زیست محیطی را به سرعت مشاهده خواهیم کرد.
پژوهشگران از نقشه های جهانی مناطق درحال رشد فعلی ۲۵ محصول عمده همچون گندم، جو و سویا استفاده کردند که مجموعا ۷۷ درصد از زمینهای زراعی در سراسر جهان را می سازند. آنان برای هر محصول تاثیر کربن را با مقایسه ذخایر کربن موجود در محصولات با کربنی که در پوشش گیاهی و خاک طبیعی محلی مرتبط می شود، ارزیابی و بطور مشابه، تفاوت بین تنوع زیستی محلی را در پوشش گیاهی طبیعی و در زمینهای زراعی برآورد کردند.
همین روش ها پژوهشگران را قادر می سازد تا تنوع زیستی مهم و اثرات کربن تولید محصول را در مکان هایی که هم اکنون کشت نمی شوند، پیش بینی کنند. طبق پیش بینی های مدلها، توزیع مجدد زمینهای زراعی برمبنای طرح کشاورزی مکانیزه و با نهاده بالا، تا آن زمان که زمینهای زراعی اولیه اجازه بازگشت به حالت طبیعی و جنگلی خودرا داشته باشند، تاثیر کربن کشاورزی محصول را تا ۷۱ درصد می کاهد که معادل ثبت ۲۰ سال انتشار خالص دی اکسیدکربن فعلی است. درختان با رشد، کربن را جذب می کنند همین طور کربن بیشتری را نسبت به زمانی که محصولات در خاک رشد می کنند جذب خواهند کرد.


در این طرح بهینه شده، تاثیر تولید محصولات زراعی بر تنوع زیستی جهان تا ۸۷ درصد کاهش پیدا می کند که خطر انقراض خیلی از گونه هایی را که کشاورزی برای آنها تهدید بزرگ است به شدت می کاهد.
پژوهشگران اعلام کردند که زمینهای زراعی به سرعت به حالت طبیعی خود باز می گردند و اغلب ذخایر کربن و تنوع زیستی اولیه خودرا ظرف چند دهه به دست خواهند آورد.
پژوهشگران تشخیص می دهند که هم اکنون امکان جابجایی زمینهای زراعی در مقیاس جهانی به مکان های جدید و پربارتری که آنان شناسایی کرده اند، نخواهد بود. با این وجود، نقشه ها و مدلهای مکان هایی را نشان می دهند که زمینهای زراعی فعلی حاصلخیز نیستند اما پتانسیل تبدیل شدن به نقاط مهم برای تنوع زیستی و ذخیره سازی کربن را دارند.
در نظر گرفتن تغییرات شدید کمتر و تنها توزیع مجدد زمینهای زراعی در داخل مرزهای ملی بجای جهانی نیز مزایای قابل توجهی را به همراه خواهد داشت که تاثیر کربن جهانی تا ۵۹ درصد کاهش پیدا می کند و تاثیر تنوع زیستی ۷۷ درصد کمتر از حالا خواهد بود. البته اجرای این طراحی مجدد واقع بینانه نیست اما حتی اگر تنها قسمتی از زمینهای زراعی جهان را جابه جا نماییم با تمرکز بر مکان هایی که کمترین کارایی را برای کشت محصولات دارند، مزایای زیست محیطی فوق العاده خواهد بود.
خیلی از زمینهای زراعی جهان در مناطقی واقع شده اند که ردپای زیست محیطی عظیمی دارند و جایگزین اکوسیستم های غنی از کربن و تنوع زیستی شده اند و منبع قابل توجهی از منابع آب محلی هستند. این مکان ها به دلیلهای تاریخی مانند نزدیکی آنها به سکونتگاه های انسانی انتخاب شده اند اما پژوهشگران می گویند حالا زمان آن فرا رسیده است که غذا را به روشی بهینه تر پرورش دهیم.
جزییات نقشه های کشاورزی احیا شده در مجله Nature Communications Earth & Environment انتشار یافته است.
منبع:

1400/12/24
13:33:52
5.0 / 5
518
تگهای خبر: آب , ارزیابی , بارندگی , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است