بیابان زدایی و کنترل فرسایش خاک با راه اندازی نیروگاه خورشیدی

بیابان زدایی و کنترل فرسایش خاک با راه اندازی نیروگاه خورشیدی

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری ضمن اشاره به اینکه بخش عظیمی از کشور ما را بخش بیابانی در برگرفته است که این مناطق در معرض فرسایش شدید بادی هستند، ایده بیابان زدایی و راه اندازی نیروگاه خورشیدی در مناطق بیابانی را منطقی دانست.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا مدتی پیش رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در جلسه انعقاد تفاهمنامه میان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و سازمان انرژی های تجدیدپذیر و راندمان انرژی برق برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی اظهار کرده بود: ۸۳درصد وسعت کشور شامل خاک، آب و پوشش گیاهی می شود که در زمینه مدیریتی سازمان منابع طبیعی است و باتوجه به شرایط کشور و اهمیت این منابع طبیعی مدیریت پایدار و گسترده ای مورد نیاز است.

مسعود منصور در گفت و گو با ایسنا درباره عملیات بیابان زدایی در کشور اظهار نمود: بخش عظیمی از کشور ما را بخش بیابانی در برگرفته است که این مناطق در معرض فرسایش شدید بادی هستند که آن هارا با عملیات بیابان زدایی همچون راه اندازی بادشکن، نهالکاری و مدیریت روان آب تثبیت و مدیریت می نماییم.

وی با اعلان اینکه رویکرد جدی ما در مناطق بیابانی، تثبیت خاک به وسیله کارهای متجانس است، اضافه کرد: یکی از کارهای متجانس، استفاده از انرژی خورشیدی است که با کمک این تفاهمنامه، مناطقی که پارامترهای مناسب راه اندازی نیروگاه خورشیدی را دارند توسط سازمان سازمان انرژی های تجدیدپذیر و راندمان انرژی برق(ساتبا) تایید می شوند و توسط سازمان منابع طبیعی نیز تهیه می شوند.

به گفته منصور، برای تثبیت سریع تر خاک، پیدا کردن مناطق مناسب ضرورت دارد تا از کانون های مولد گرد وغبار جلوگیری شود.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری افزود: برای تسریع انجام این کار عرصه ها را تعیین می نماییم و سازمان ساتبا نیز صلاحیت مجریان طرح را تایید می کند و به این شکل پروسه را کوتاه کردیم تا طبق شعار سال ۱۴۰۰ که مربوط به مانع زدایی بود، یکی از موانعی که مربوط به این سرمایه گذاری است را از بین ببریم.

منصور در آخر با تاکید بر اهمیت بالای این تفاهمنامه اشاره کرد: این تفاهم نامه و راه اندازی نیروگاه خورشیدی به چند جهت اهمیت دارد که نخستین مورد کاهش مصرف نیروگاه های برق و آب و صرفه جویی در آب است. مورد دوم این است که با راه اندازی نیروگاه خورشیدی در مناطق بیابانی، از فرسایش خاک جلوگیری می شود و مورد سوم اینکه این کار موجبات تولید و اشتغال را فراهم می آورد.
1401/01/14
12:56:35
5.0 / 5
241
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است