دبیر كارگروه كاهش آلودگی هوا خبر داد؛

ایران در محاصره ۲۷۰ میلیون هکتار کانون گرد و خاک

ایران در محاصره ۲۷۰ میلیون هکتار کانون گرد و خاک

دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای کشور اظهار داشت: هشت کانون بزرگ گرد و خاک به وسعت حدود 270 میلیون هکتار در کشورهای همسایه و غیرهمسایه حاشیه خلیج فارس وجود دارد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، علی محمد طهماسبی اظهار نمود: از یک سال و نیم پیش نسبت به تهیه یک برنامه عمل منطقه ای و همین طور دو برنامه عمل زیرمنطقه ای برای مدیریت کانون های گرد وخاک در خارج از مرزهای کشور اقدام شد و بوسیله کشورهای همسایه با وزارت امور خارجه به اشتراک گذاشتیم.
وی اضافه کرد: با عنایت به این که بیشترین پدیده های گرد و خاک در کشورهای عراق و سوریه رخ می دهند و استان خوزستان و برخی نواحی غربی کشور از آنها تأثیر می پذیرند، کارگروه تخصصی ملی با رویکرد نحوه همکاری با این کشورها برگزار گردید.
طهماسبی اظهار داشت: از هشت کانون بزرگ گرد و خاک به وسعت حدود ۲۷۰ میلیون هکتار در اطراف ایران، پنج کانون در کشورهای همسایه و غیرهمسایه حاشیه خلیج فارس قرار دارند که در گام اول با عنایت به روابط دیپلماتیک خوبی که با تعدادی از این کشورها داریم، قرار شد با یک دستور کار سه جانبه شامل کشورهای ایران، عراق و سوریه کارهای مقابله با این پدیده را شروع نماییم.
دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای کشور به لطمه شناسی اقداماتی که بیش از یک دهه انجام داد بود، اشاره نمود و اظهار داشت: در این حوزه دو مسئله مورد توجه قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که وجود سازمان های بین المللی متولی و همین طور وجود یک ساختار مالی مشخص سبب شده مسائل برون مرزی را با چالش مواجه و از رسیدن به نتیجه مطلوب جلوگیری نماید.
این مقام مسئول افزود: بر طبق این کارگروه قرار شد کنوانسیون های زیست محیطی خصوصاً کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تنوع زیستی برای رفع اشکال گرد و خاک همکاری کنند.
طهماسبی اضافه کرد: مذاکره ای با نماینده مقیم سازمان ملل در ایران انجام و قرار شد آنها بعنوان چتر، نقش بین المللی خودرا در حوزه مقابله با پدیده گرد و غبار ایفا کنند، ضمن این که جمهوری اسلامی ایران در سه سال متوالی این مساله را به سازمان ملل پیشنهاد کرده و مورد تصویب مجمع عمومی نیز قرار گرفته است.

1401/01/23
21:52:57
5.0 / 5
189
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است