خاموش شدن دورکاری کارکنان در آژیر قرمز!

خاموش شدن دورکاری کارکنان در آژیر قرمز!

لوازم حیوان خانگی: زمانی که سازمان اداری و استخدامی بخشنامه دورکاری زمان کرونا را لغو نمود، وعده داده بود که بخشنامه ای جامع تر که تعیین کننده نحوه حضور کارکنان در شرایط بحرانی مانند آلودگی هواست تدوین و در دستور کار قرار گیرد، اما با گذشت چند ماه و تکرار وضعیت بحرانی هوا در کشور، ظاهرا این مورد در اولویت نبوده است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، علاوه بر آلودگی هوایی که پایتخت و یا برخی مناطق دیگر، اغلب در فصل سرد سال با آن مواجهند و سلامت مردم را در معرض خطر قرار می دهد و به دفعات باعث تعطیلی مدارس در سالهای اخیر شده، مدتی است وقوع طوفان و گرد و غبار در سطح کشور باعث ایجاد وضع بحرانی و تعطیلی مدارس و حتی ادارات شده است.

در این آلودگی که نسبت به خطرات آن بسیار اخطار داده شده است، از یک سو هر بار تعطیلی ادارات به علت تعویق در امور و عرضه خدمات، چندان قابل تکرار نیست و از طرفی رفت و آمد در این شرایط خطری برای سلامتی کارکنان خواهد بود. این در شرایطی است که حتی برای امروز (سه شنبه) که وضعیت آلودگی هوا به علت وقوع طوفان و گرد و غبار بحرانی اعلام شده است، با عنایت به این که از قبل ادارات تعطیل نشد، وزارت بهداشت درخواست تعطیلی زودتر از ساعت معمول را مطرح و در نهایت مقرر شد امروز ساعت کاری تا ۱۲ باشد. به هر حال این آلودگی از قبل اخطار داده شده بود ولی کارکنان و یا سایر افراد در محل کار حاضر شده و در معرض این هوا قرار گرفته اند و این که تعطیلی چند ساعت زودتر چقدر در کاهش خطر موثر است، قابل تامل است.

اما وضعیت نامشخص کارکنان و درگیری برای چند ساعت تعطیلی زودتر آنها در حالی مطرح است که سازمان ها باید این امکان را داشته باشند که وقتی در این وضعیت بحرانی قرار می گیرند و دولت به این جمع بندی نمی رسد که ادارات تعطیل شوند، حداقل بتوانند از کانال دورکاری، هم حفظ سلامت کارکنان را مدنظر قرار دهد و هم این که امورکاری آنها به صورت کامل تعطیل نشود.

این مستلزم وجود دستورالعملی مشخص است که دستگاه ها و سازمان ها بتوانند به استناد آن حرکت کنند، مانند زمانی که در دوران بحرانی کرونا با تعیین بخشنامه ای مشخص در آبان ۱۳۹۹، نحوه حضور کارکنان طبق رنگبندی شهرها مشخص شده بود ولی در آبان سال قبل از جانب سازمان اداری و استخدامی لغو شد. وقتی از سازمان اداری و استخدامی سوال شد اگر وضعیت بحرانی حتی برای کرونا ایجاد شود، تکلیف چه خواهد بود، اعلام نمود که سازمان درحال انجام بررسی هایی برای صدور بخشنامه جدید و کامل تری است که بتواند در شرایط بحرانی و قرمز که فقط مخصوص کرونا نیست، نحوه حضور کارکنان را تعیین کند که همچون آن در زمان آلودگی هوا و قرمز شدن وضعیت آن خواهد بود که باعث دورکاری کارکنان خواهد شد.

اکنون بیشتر از شش ماه از این جریان گذشته و بارها پایتخت و یا سایر مناطق کشور در وضعیت بحرانی و اخطار آلودگی و حتی در مقطعی کرونا قرار گرفته ولی هیچ دستورالعملی در برای دستگاه ها جهت تصمیم گیری در چنین شرایطی وجود ندارد و ظاهرا در دستور کار هم قرار نداشته است، در این حالت است که وزارت بهداشت ناچار می شود بخواهد ادارات چند ساعت تعطیل شوند، در حالیکه امکان تعطیلی کامل نیست.

ممکن است این مورد مطرح شود که دستگاه ها می توانند به استناد مصوبه هیات وزیران در سال ۱۳۸۹ که شرایط دورکاری را تعیین کرده است، با عنایت به وضعیت زیرساخت های لازم برای دورکاری و همینطور شرایط خود نحوه دورکاری را تعیین و اعمال کنند، ولی تجربه قبلی نشان داده که دستگاه ها و سازمان ها تا وقتی که ابلاغی از جانب سازمان اداری و استخدامی جهت نحوه حضور کارکنان نداشته باشند، در این رابطه اقدام نمی کنند.

منبع:

1401/03/03
15:23:52
5.0 / 5
473
تگهای خبر: آب , آلودگی , تجربه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است