در بغداد انجام شد؛

گفتگوی رییس سازمان محیط زیست بامقامات ارشد عراق درباره ریزگردها

گفتگوی رییس سازمان محیط زیست بامقامات ارشد عراق درباره ریزگردها

لوازم حیوان خانگی: علی سلاجقه رییس سازمان محیط زیست با هدف بررسی راهکارهای مؤثر و فوری در مهار پدیده گردوغبار با نخست وزیر و برخی وزاری دولت عراق ملاقات و گفتگو کرد.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه رییس سازمان محیط زیست با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق ملاقات و گفتگو کرد.

در این دیدار دو طرف درباره همکاری دوجانبه و کشورهای دیگر منطقه برای مقابله با چالش های محیط زیستی در جهت تضمین حقوق و منافع مشترک گفتگو کردند.

رییس سازمان محیط زیست ایران با ابراز تمایل تهران برای حل مسائل حل نشده در زمینهٔ محیط زیست بر لزوم تقویت همکاری دوجانبه ایران و عراق تاکید کرد و اظهار داشت: حل مشکلات خشکسالی و مقابله با طوفان های گردوغبار خواسته ای منطقه ای و مشترک است و مستلزم همکاری همگان در یافتن راهکارهای کارساز است.

الکاظمی نخست وزیر عراق هم در این دیدار تاکید کرد: مناسبات تاریخی عراق و ایران با تمایل متقابل در توسعه همکاری ها در حوزه های مختلف هم راه است و تقویت شراکت با کشورهای منطقه، ارتباط منطقه ای را تقویت می کند و قابلیت مقابله با چالش های مشترک و در رأس آن، چالش های زیست محیطی را زیاد می کند.

وی اظهار داشت: تدوین راهکارهای مفید برای چالش های زیست محیطی و مقابله با تأثیرات تغییرات آب و هوایی قسمتی از مسئولیت همگان است.
در این دیدار سفیر ایران در بغداد و نیز وزرای کشاورزی، منابع آب و محیط زیست عراق هم حضور داشتند.

علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست همین طور امروز با فؤاد حسین وزیر امور خارجه و وزرای کشاورزی، منابع آب و بهداشت و محیط زیست عراق در محل وزارت امور خارجه عراق ملاقات و گفتگو کرد.

در این دیدار علی سلاجقه ضمن تشکر از میزبانی دولت جمهوری عراق اظهار نمود: امیدواریم با این جلسه و گفتگوها و ارتقای سطح همکاری ها و تقویت دیپلماسی فعال در زمینه محیط زیست شاهد نتایج خوبی باشیم.

ایشان در ادامه به نتایج خوبی که برمبنای مطالعات و تجربیات در زمینه کنترل گردوغبار به دست آمده و می توان به آن استناد کرد اظهار داشت: در این حوزه مطالعات و اقدامات خوبی صورت گرفته است که می توان با در اشتراک گذاری با سایر کشورهای درگیر گرد و غبار همچون عراق در حل این مشکل زیست محیطی گام برداریم.

معاون رییس جمهور اضافه کرد: همین طور تجارب خیلی خوبی در زمینه‌ی شناسایی کانون های گردوغبار با استفاده از داده های جوی و زمینی بدست آمده است که می تواند بهترین مرجع جهت بررسی هرچه دقیق تر این مساله باشد.

در ادامه این گفتگو فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق ضمن خوش آمد گویی به علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و هیئت همراه اظهار داشت: امیدواریم برگزاری این جلسه ها که ازنظر ما بسیار اهمیت دارد نتایج خوبی را برای هر دو کشور داشته باشد.

وی ضمن اشاره به گفتگوی تلفنی با امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: در این بحث و تبادل نظری که صورت گرفت همیشه برای توسعه همکاری منطقه ای و همگرایی کشورها در زمینه تغییرات اقلیمی و گرد غبار تاکید شد.

دو طرف بعد از دیدار با یکدیگر، در یک کنفرانس خبری مشترک حاضر شدند.

فؤاد حسین در این کنفرانس خبری اظهار داشت: درباب تغییرات آب وهوایی، خشکسالی و مقابله با بیابانزایی با ایران گفتگو کردیم. هیئت های عراقی و ایرانی در بغداد درباب مقابله با چالش های پدیده آب و هوا رایزنی کردند، همین طور پرونده آب و مدیریت آن بین عراق و ایران را مورد بررسی قرار دادیم، تغییرات آب و هوایی مختص یک کشور نیست بلکه فرامرزی است.

وی ادامه داد: دیدارهای و نشست های متقابلی بین دو کشور برای بحث در مورد پرونده آب و رودهای مشترک صورت خواهد گرفت.

در مقابل رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز اظهار داشت: با طرف عراقی درباب پرونده های مختلف گفتگو کردیم. نشست امروز، شروع خوبی برای همکاری درباب پرونده طوفان های گرد و غبار است، عراق و ایران درباب تثبیت تپه های ماسه ای تجربه دارند.

علی سلاجقه در دیدار با وزیر کشور عراق هم ضمن تشکر از میزبانی این کشور از هیئت ایرانی اظهار نمود: فرزندان ایران از بدو تولد آرزوی زیارت عتبات عالیات را دارند و این نشانه ی عمق رابطه بین دو کشور است و این مساله موجب می شود دیوارها برداشته شود هرچند بدخواهان بخواهند این روابط را خدشه دار کنند که مهر تائید این دوستی خون شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و رییس جمهوری درباب حفظ روابط با کشور عراق خاطرنشان کرد: دولت جدید ایران ارتباط با همسایگان خصوصاً عراق را در اولویت می دانند.

معاون رییس جمهور در ادامه تصریح کرد: وقایع تاریخی نشان داده که فقط کشورهای منطقه می توانند در بحران ها به یاری هم بشتابند و دوستی کشور ایران و عراق می تواند بعنوان نمونه همکاری موفق بین کشورهای همسایه باشد.

رییس هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران به عراق با تاکید برافزایش روابط اقتصادی و سیاسی با کشور عراق عنوان داشت: یکی مسائل در اینباره توجه ویژه به حفظ محیط زیست دو کشور است.

سلاجقه ضمن اشاره به این که امروزه منطقه و جهان گرفتار بی نظمی اقلیمی شده است، افزود: پیامد این اتفاق ایجاد ریزگردها برای کل منطقه است و ما به دنبال انتقال تجارب با عنایت به مطالعات و تجربیات احصاء شده در بحث مقابله با بیابانزایی و این که در کنار کشور عراق باشیم برای ما موضوع حائز اهمیت می باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: با عنایت به تفاهمنامه هایی که وجود دارد باید به سمت اجرائی و عملیاتی شدن در جهت مهار ریزگردها در منطقه گام برداریم و الگوی مناسبی برای کشورهای منطقه باشیم.

در ادامه این جلسه وزیر کشور عراق ضمن خوش آمد گویی به هیئت ایرانی اظهار داشت: ما فداکاری ایران در مبارزه با داعش را فراموش نمی نماییم.

وی همین طور در بحث آب و مقابله با بیابانزایی اظهار نمود: در بحث آب و بیابانزایی و امنیت غذایی گرفتار چالش هستیم و به رغم این که دولت فعلی، دولت پیشبرد امور است تلاش خواهیم کرد این چالش ها را در جهت خدمت به مردم برطرف نماییم.

وزیر کشور عراق در ادامه درباب شرایط سفر به کشور عراق اظهار داشت: شیوع بیماری کرونا سبب بسته شدن مرزها شد، اما خوشبختانه با فروکش کردن این بیماری امسال مرزها روند عادی شدن خودرا از سر می گیرند و شرایط برای زیارت عتبات عالیات فراهم می شود و در تلاش هستیم در مسافرت پیش رو توافقنامه امنیتی امضا و شرایط را برای تسهیل سفر زمینی فراهم نماییم.

علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست روز شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ در رأس هیئت فنی و کارشناسی با هدف بررسی راهکارهای مؤثر و فوری در مهار ریزگردها به کشور عراق سفر کرده است.

اعضای هیئت اعزامی به کشور عراق به سرپرستی علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست، متشکل از معاون وزیر و رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، دبیر ستاد ملی مقابله با گردوغبار، رییس پژوهشگاه هواشناسی، مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی وزارت نیرو، مدیرکل امور بین الملل محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه هستند.


منبع:

1401/03/11
22:53:20
5.0 / 5
179
تگهای خبر: آب , اقلیم , تجربه , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است