معاون محیط زیست طبیعی هرمزگان:

۵۰ درصد گونه های در معرض خطر انقراض کشور درهرمزگان وجود دارند

۵۰ درصد گونه های در معرض خطر انقراض کشور درهرمزگان وجود دارند

به گزارش لوازم حیوان خانگی معاون محیط زیست طبیعی محیط زیست هرمزگان اظهار داشت: هرمزگان با داشتن زیستگاه های متنوع خشکی و دریایی بیش از 50درصد از گونه های خشکی زی و دریایی در معرض تهدید کشور را در خود جای داده است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، میثم قاسمی با گرامیداشت روز جهانی و هفته ملی محیط زیست اظهار نمود: عدم آشنایی و درک صحیح از اهمیت تنوع زیستی یکی از ریشه های اصلی برخوردهای نامناسب با تنوع زیستی است.
وی با اشاره به این که شناخت از اهمیت تنوع زیستی می تواند مانع خیلی از لطمه های زیست محیطی شود، اضافه کرد: گونه در خطر انقراض، گونه ای از جانداران است که به دو دلیل اصلی از دست دادن زیستگاه و از دست دادن تنوع ژنتیکی در خطر انقراض قرار می گیرد.
معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان ضمن تشریح مفهوم گونه در معرض تهدید، گونه های جانوری در معرض خطر انقراض استان هرمزگان و نحوه مشارکت عموم در کاهش روند این معضل مهم زیست محیطی، افزود: تغییرات کاربری اراضی توسط انسان با اهدافی مانند توسعه مسکن، صنعت و کشاورزی و غیره، زیستگاه سایر موجودات بومی را می کاهد که این اتفاق، یعنی توسعه ناپایدار، می تواند زیستگاه گونه های بومی را مستقیماً از بین ببرد.
قاسمی با تاکید بر این که محیط زیست یک مسئله جمعی بوده و عواقب تخریب آن دامن همه موجودات زنده و خصوصاً انسان را می گیرد، اشاره کرد: بطور مثال، در جنگل های بارانی آمازون در آمریکای جنوبی، صدها هزار هکتار جنگل برای کشاورزی و سایر اهداف نابود شده و این عمل به مفهوم حذف تمام درختان و پوشش گیاهی و جانوران وابسته به آنهاست.
وی با اظهار این که برد زیستی خیلی از حیوانات وسیع است که با دخالت های انسان می تواند کمتر و محدودتر شود، عنوان کرد: از دست دادن زیستگاه همین طور می تواند منجر به افزایش تعارض بین گونه های حیات وحش و انسان شود؛ در نتیجه انسان ها به طرق مختلف همچون مسموم کردن، شکار کردن و تصادفات جاده ای، گونه های بومی را در معرض خطر انقراض قرار می دهند.
معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنانش نیز بیان کرد: از دیگر علل در معرض خطر قرار گرفتن جانداران، از دست رفتن تنوع ژنتیکی است که می تواند بطور طبیعی رخ دهد و علاوه بر آن، فعالیت انسان نیز می تواند منجر به از میان رفتن تنوع ژنتیکی شود؛ همانطور که شکار و صید بی رویه و بدون مجوز جمعیت خیلی از حیوانات را کاهش داده است.
قاسمی با اعلان اینکه در نتیجه ی چنین اقداماتی، خیلی از گونه ها از وضعیت در خطر انقراض نجات یافته اند، اضافه کرد: ایران همچون کشورهایی است که با وجود تنوع اقلیمی و زیستی بسیار بالا، بواسطه حساسیت و شکنندگی محیط زیست، کاهش نزولات جوی، بهره برداری های مختلف و بحران های زیست محیطی، خسارات زیادی متحمل شده، بطوریکه هم اکنون ۱۶۸ گونه از گونه های حیات وحش مهره دار موجود در ایران در معرض تهدید قرار دارند.
این معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با اشاره به وضعیت استان در حوزه تنوع زیستی و گونه های جانوری، اظهار نمود: هرمزگان با داشتن زیستگاه های متنوع خشکی شامل نواحی کوهستانی، دشتی، جنگلی، سواحل شنی، صخره ای و پهنه های وسیع گلی و دریایی شامل تالاب های ساحلی- دریایی و عرصه های آبی خلیج فارس و دریای عمان، بیش از ۵۰ درصد از گونه های خشکی زی و دریایی در معرض تهدید کشور را در خود جای داده است.
قاسمی بیان کرد: استان هرمزگان با ثبت ۳۷۷ گونه پرنده که بیش از ۶۷ درصد از کل گونه های شناسایی شده پرندگان در کشور است رتبه دوم در بین ۳۱ استان کشور را داراست و علاوه بر آن، ۳۵ درصد از کل گونه های رده پستانداران کشور از کوچکترین پستاندار دنیا(حشره خور کوتوله) که تنها دو گرم وزن دارد تا بزرگترین پستاندار و در حقیقت بزرگترین موجود دنیا(نهنگ آبی) در محدوده های خشکی و دریایی را در خود جای داده است.
وی عنوان کرد: از گونه های در معرض تهدید جانوری استان هرمزگان طبق فهرست سرخ اتحادیه جهانی صیانت از طبیعت(IUCN)، ۱۱ گونه پستاندار(۵۰ درصد از کل کشور)، ۱۹ گونه پرنده (۵۴ درصد از کل کشور) و ۷ گونه خزنده(۴۳ درصد از کل کشور) را می توان نام برد که در مجموع بیش از ۵۰ درصد از گونه های جانوری در معرض تهدید کشور را شامل می شود.
معاون محیط زیست طبیعی محیط زیست هرمزگان افزود: گونه بسیار باارزش خرس سیاه آسیایی(بلوچی) همچون گونه های به شدت در معرض خطر کشور است که نماد زیست محیطی استان هرمزگان بوده و غربی ترین نقطه پراکنش آن در قاره آسیا در استان هرمزگان است.منبع:

1401/03/21
10:35:29
5.0 / 5
336
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است