وجود ۶ پرنده و ۴ گربه سان در خطر انقراض در استان

صیانت از بی نظیرترین زیستگاه های کشور با یک پنجم نرم جهانی!

صیانت از بی نظیرترین زیستگاه های کشور با یک پنجم نرم جهانی!

سمنان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از زیستگاه های این استان بعنوان بی نظیرترین زیستگاه های کشور از نظر تنوع گیاهی و جانوری نام برد و اظهار داشت: صیانت از این سرمایه های باارزش با محیط بانان و نیروهایی معادل یک پنجم نرم جهانی انجام می شود.


بهرام علی ظاهری همزمان با هفته محیط زیست در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: استان سمنان از نظر تنوع گونه ها در محیط طبیعی حائز رتبه نخست کشور است و همین گویای اهمیت زیستگاه های این استان است.
وی ضمن اشاره به تنوع اقلیمی موجود در این استان اضافه کرد: این تنوع اقلیمی سبب شده که زیستگاه های استان از تنوع و گونه گونی بالایی چه در گونه های جانوری و چه گونه های گیاهی برخوردار باشد.
وی افزود: به غیر از حفاظت درست، وجود همزمان گوهستان، دشت، جنگل و طبیعت کویری در استان سمنان سبب شده که محیط مستعدی برای حیات خیلی از گونه ها در این استان فراهم گردد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان از وجود سه اکوتن بی نظیر در این استان اطلاع داد و اظهار داشت: منطقه حفاظت شده پرور در شهرستان مهدیشهر مهم ترین اکوتن استان و منطقه است که تداخل دو اکوسیستم متفاوت و وجود همزمان جنگل های پهن برگ و سوزنی برگ از زیبایی ویژه آنست و همین به غنای جانوری و گیاهی آن افزوده است.
ظاهری از وجود دو ذخیره گاه بین المللی توران و پارک ملی کویر بعنوان دیگر ظرفیت کم نظیر این استان نام برد و اظهار داشت: ذخیرگاه توران با وسعتی بیش از ۱.۵ میلیون هکتار بزرگترین ذخیره گاه زنده کشور و دومین ذخیره گاه جهان است.
وی افزود: این وسعت و گستردگی سبب شده که یک زیستگاه برخوردار و غنی برای حیات وحش منطقه و خصوصا یوزپلنگ آسیایی ایجاد شود.
وی از وجود سه پارک ملی بعنوان دیگر پتانسیل زیست محیطی استان یاد کرد و اظهار داشت: سه پارک ملی کویر مرکزی، توران و صیدوا در استان سمنان هستند. علاوه بر این دو پناه گاه حیات وحش، سه منطقه حفاظت شده و چهار منطقه شکار ممنوع در این استان وجود دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از وجود بزرگترین پارک ملی خشکی کشور در این استان اطلاع داد و تصریح کرد: پارک ملی کویر نه تنها از نظر تنوع زیستی و جانوری از اهمیت و غنای بالایی برخوردار می باشد بلکه وجود ابنیه ها و آثار گوناگون تاریخی در این پارک، سبب شده که در این پارک هم با مناظر و چشم اندازهای طبیعی و بیابانی بی نظیری روبرو شویم و هم آثار تاریخی گوناگونی از دوره های مختلف تاریخی را ببینیم.
وی ضمن اشاره به غنای کم نظیر حیات وحش در استان سمنان اظهار داشت: از ۲۰ راسته شناخته شده حیات وحش در دنیا، ۱۰ راسته در زیستگاه های کشورمان وجود دارند. سه راسته از این ۱۰ راسته در ارتباط با گونه های دریایی است و ۷ راسته بعدی همگی در استان سمنان وجود دارند.
ظاهری با اشاره به اینکه همه گربه سانان ایران در استان سمنان زیست دارند افزود: زیستگاه های این استان مهم ترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی است.
وی به اهمیت این زیستگاه ها پرداخت و اظهار داشت: هر چهار گونه گربه سان در خطر انقراض در زیستگاه های استان هستند. البته به غیر یوزپلنگ ایرانی که در گروه در معرض شدید انقراض قرار دارد سه گربه سان: گربه شنی، پالاس و کاراکال در گروه در خطر انقراض هستند و خوشبختانه جمعیت خوبی از آنها در استان وجود دارد.
او همینطور از وجود ۶ گونه پرنده در خطر انقراض در استان اطلاع داد و اظهار داشت: بعضی از پرنده های این استان همچون زاغ بور در هیچ کشور و زیستگاهی جز زیستگاه های استان سمنان وجود ندارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ضمن اشاره به اهمیت زیستگاه های این استان بر لزوم حفاظت بهتر از این گونه ها تاکید و خاطرنشان کرد: همکاران ما با همه وجود در جهت محافظت از این گونه ها تلاش می کنند.
این کارشناس ارشد محیط طبیعی، با اشاره به اینکه محیط زیست استان یک پنجم نرم جهانی نیروی حفاظتی دارد، افزود: نیروهای حفاظت و محیط بانی استان با تلاش شبانه روز و با وجود کمبود نیرو همه توان خودرا برای حراست از این سرمایه های ملی به کار می گیرند.1401/03/24
08:58:51
5.0 / 5
120
تگهای خبر: اقلیم , جانور , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است