نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس:

اجازه برداشت بوکسیت از شاهوار شاهرود را نمی دهیم

اجازه برداشت بوکسیت از شاهوار شاهرود را نمی دهیم

به گزارش لوازم حیوان خانگی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با اشاره به اینکه حتی اجازه برداشت یک کیلو بوکسیت هم از کوه شاهوار را نمی دهیم، اظهار داشت: ذخایر زیستی شاهوار باید برای آیندگان به امانت بماند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، علی اصغر خانی پس از ظهر شنبه در دیدار با جمع کثیری از مردم و فعالان زیست محیطی شهرستان شاهرود به میزبانی دفتر خود ضمن بیان این که جامعه از نمایندگان مجلس بعنوان زبان آنها انتظار دارند که مطالبات، خواسته ها و مشکلات بیان و حل شوند، اظهار داشت: بر این نکته واقفیم تصمیمات گرفته شده برای نسل های بعدی و آینده خطه شاهرود و میامی بسیار حائز اهیمت است و نمی توان تصمیمی گرفت که برای امروز خوب ولی در بعدها زمین و آب آیندگان را چالش جدی مواجه سازد.
وی با اشاره به اینکه امروز می گوئیم شاهوار منبع آب حیات برای آیندگان است که اگر دیگران هم رعایت می کردند امروز نباید ۱۵۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب را در شاهرود شاهد بودیم، اضافه کرد: امروز در عمق ۳۰۰ متری به آب می رسیم که این شاید ۱۰۰ سال، ۵۰ سال یا ۳۰ سال فقط پاسخگو باشد که اگر شاهوار این مشک آب نابود شود، مردم در آن موقع برای تأمین آب چه باید کنند؟
ظالمانه ترین برخورد با معادن شاهرود و میامی شده است
عضو خانه ملت با اشاره به اینکه بر مبنای اختیاراتی که داریم از شاهوار دفاع خواهیم کرد حتی اگر چند نفر در مجلس و دولت ناراحت شوند، اظهار داشت: خواست مردم شاهرود و میامی در اولویت است. درست که قانون تصویب شده کل کشور را می بیند اما آنجایی که پای منافع این دو در بین باشد فقط منافع شهرستان را می بینیم.
خانی با اشاره به اینکه ظالمانه ترین برخورد نسبت به معادن شاهرود و میامی شده است، اظهار داشت: بیشتر از ۱۰۰ معدن در این دو شهرستان وجود دارد که همه را می برند، از این بدتر که خرابه ها برای ما ولی سکه، دلار و صادرات ارزی آن برای افراد دیگر، نمی توانست باشد.
وی اضافه کرد: در بین این معادن حتی یک ریال هم از سهم دو درصد برداشت معادن که باید به روستاهای محل برداشت تعلق بگیرد، داده نشده، در معدن عباس آباد با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستیم و به چه حقی معدن فرومد به فردی در کرمان داده شده و هیچ نظارتی هم صورت نگرفته است.
حرف نا حق نمی زنیم
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با اشاره به اینکه پیرامون معادن این دو شهرستان نباید بدون هماهنگی در آنها اتفاقی رخ دهد، اظهار داشت: اگر بنا به استخراج معادن باشد نباید آب از آب تکان بخورد نسبت به شاهوار به علت منابع آبی حساس هستیم و حرف ناحق هم نمی زنیم برخی که دیدند نمی توانند کار را از طریق های دیگر پیش ببرند از تریبون مجلس اقدام نمودند که باید گفت در آنجا هم پای خواسته خود ایستادیم.
خانی با تکیه بر این که اگر ۱۰ کارخانه فرآوری هم در شاهوار ایجاد شود برای حفظ امانت آیندگان نخواهیم گذاشت به منابع ما دست درازی شود، خاطرنشان کرد: یکی از حرف های نمایندگان مجلس بخصوص خراسان شمالی بر سر استیضاح وزیر صمت بر سر همین مبحث بود اما در پاسخ اصلاً یک کیلو بوکسیت هم اجازه نخواهیم داد از شاهرود برده شود.
وی ضمن ابراز تأسف برای اظهار نظر دانشگاه صنعتی شاهرود در خصوص این که معدن هیچ ضرری برای آب شاهوار ندارد، اضافه کرد: این اظهار نظر چه کسی و با چه دلایلی آورده که به منابع آبی ضربه وارد نمی شود! مگر شاهوار رگ حیاتی منابع آبی نیست؟ بنابراین باید با این گونه اقدامات برخورد شود.
مجوز غیرقانونی معدن بوکسیت تاش
عضو خانه ملت با اشاره به اینکه اصل عرضه مجوز به فعالیت معدن بوکسیت تاش خلاف بوده است، اظهار داشت: در دیدار با وزیر کار و صمت هم بر این که معدن بوکسیت تاش باید تعطیل شود، تاکید گردیده است و حتی اگر کسی بخواهد با علل مختلف این دو وزیر را هر روز به بازدید در جاجرم ببرد، فعالیت مجدد آن هم اتفاق نخواهد افتاد.
خانی با اشاره به اینکه منافع به حق مردم در اولویت است، خاطرنشان کرد: فردی که در دانشگاه صنعتی پیرامون مبحث آب اظهار نظر کرد باید دید شاهرودی بوده یا خیر؟ بومی است یا خیر؟ تخصصی در این عرصه دارد یا خیر؟ چرا برخی در جاجرم به این مورد استناد می کنند ما هر کجا حرفی ناحق و غیرکارشناسی باشد محکم از مواضع خودمان پیرامون آب شاهوار دفاع خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه در شش الی هفت نقطه این دو شهرستان بوکسیت قابل برداشت وجود دارد، اضافه کرد: بعنوان ناظر معادن نخواهیم گذاشت بدون هماهنگی و برنامه ریزی فعالیتی در آنها صورت گیرد.


منبع:

1401/04/12
17:03:07
5.0 / 5
200
تگهای خبر: آب , زیست محیطی , گونه , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است