کدام آلودگی هوا خطرناک تر است داخل یا خارج از خانه؟

کدام آلودگی هوا خطرناک تر است داخل یا خارج از خانه؟

به گزارش لوازم حیوان خانگی خراسان رضوی طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه حدود ۴.۲ میلیون نفر به علت آلودگی هوای داخل خانه جان خویش را از دست می دهند.


به نقل از ویفروم، آلودگی هوای داخلی یک مشکل بزرگ در کشورهای درحال توسعه است، جایی که مردم اغلب سایر سوخت های جامد را در داخل خانه برای پخت وپز و گرمایش می سوزانند. سوزاندن این مواد سبب انتشار آلاینده های مضر همچون ذرات ریز، مونوکسید کربن و سموم مختلف در هوا می شود.
بیشتر مردم آلودگی هوا را چیزی می دانند که از کارخانه ها یا وسایل نقلیه موتوری ناشی می شود. با این وجود، آیا می دانستید که هوای داخل خانه یا محل کار شما هم می تواند آلوده باشد و در واقع، آلودگی هوای داخل خانه می تواند حتی بیشتر از آلودگی هوای بیرون برای سلامتی شما مضر باشد.
آلودگی به هر شکلی می تواند مضر باشد البته آلودگی هوای داخل خانه خطرناک تر است چونکه مردم اغلب برای مدت طولانی در معرض آن هستند.
علل آلودگی هوای داخل ساختمان بسیار زیاد است؛ بعضی از آنها به سبب بوی خاص به سادگی شناسایی می شوند اما بسیاری دیگر شناسایی نمی شوند. دود سیگار و پیپ یکی از رایج ترین و خطرناک ترین آلاینده های هوای داخل خانه هستند.
دود تنباکو حاوی بیشتر از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی است که حداقل ۷۰ مورد آنها سرطان زا هستند و در صورت استنشاق، این مواد شیمیایی می توانند سبب بیماری مزمن انسدادی ریه و سایر بیماریهای قلبی و عروقی شوند که به حملات قلبی و سایر عواقب جدی منجر خواهد شد.
دود دست دوم تنباکو یکی دیگر از آلاینده های اصلی هوای داخل خانه است. در واقع، سالانه قرار گرفتن در معرض دود سیگار سبب مرگ ۷۳۰۰ سرطان ریه در بزرگسالان غیرسیگاری در ایالات متحده می شود.
علاوه بر این، برخی گزارش ها نشان می دهند که دود تنباکو ۱۰ برابر بیشتر از اگزوز خودرو های دیزلی سبب آلودگی هوا می شود و آنرا به یکی از مهم ترین منابع آلودگی هوای داخل خانه تبدیل می کند.
قرار گرفتن در معرض سطوح بالای ذرات معلق ناشی از اجاق های آشپزی داخلی با انواع مشکلات سلامتی ازجمله عفونت های تنفسی، آسم، بیماریهای قلبی و سرطان ارتباط دارد. در واقع، طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، آلودگی هوای داخلی ناشی از اجاق های پخت وپز سبب مرگ حدود ۴.۳ میلیون نفر در سال می شود که بیشتر آنان زنان و کودکان هستند.
مواد شیمیایی موجود در خیلی از محصولات پاک کننده هم می توانند هوای داخل خانه را آلوده کنند. این محصولات شیمیایی بخارات سمی آزاد می کنند که در صورت استنشاق می تواند مضر باشد. بعضی از این مواد شیمیایی با انواع مشکلات سلامتی ازجمله عفونت های تنفسی، آسم و سرطان مرتبط هستند.
کپک یک آلاینده هوای داخل خانه است که می تواند سبب مشکلات سلامتی بی شماری ازجمله عفونت های تنفسی، آسم و آلرژی شود. کپک ها در محیط های مرطوب رشد می کنند و می توانند در مکان های مختلفی از خانه مانند دیوارها، کف، سقف و زیرزمین پیدا شوند.
علاوه بر این، برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا شرایطی مانند آسم یا آلرژی دارند، قرار گرفتن در معرض کپک می تواند بیماریها را تشدید کند و سبب عفونت های تنفسی جدی شود.
امکان دارد به نظر برسد که آلودگی هوای داخل خانه مشکلی است که چاره ای ندارد اما راه هایی برای کاهش سطح آلاینده ها وجود دارد.
یکی از طریق های اصلی کاهش آلودگی هوای داخل خانه، اطمینان از تهویه مناسب می باشد. تهویه مناسب به حذف هوای آلوده داخل خانه و جایگزینی آن با هوای تازه و تمیز از خارج کمک می نماید. تهویه ناکافی می تواند منجر به تجمع دی اکسیدکربن شود که سبب مشکلات سلامتی ازجمله سردرد، سرگیجه و خستگی خواهد شد.
راه دیگر برای کاهش آلودگی هوای داخل خانه استفاده از پاک کننده های سبز است که معمولاً از مواد طبیعی مانند سرکه سفید، جوش شیرین و دیگر مواد طبیعی است. این مواد طبیعی جهت استفاده در داخل خانه بی خطر هستند و در تمیز کردن سطوح و از بین بردن کثیفی، گرد و غبار و آلودگی موثر هستند.
نگهداری از گیاهان یک راه موثر برای کاهش آلاینده های داخلی است. گیاهان داخلی با جذب آلاینده ها و آزادسازی اکسیژن به تصفیه هوا کمک می کنند. علاوه بر این، گیاهان داخلی با افزایش رطوبت و کاهش سطح گرد و غبار به بهبود کیفیت هوای داخل خانه کمک می کنند.
یک دستگاه تصفیه هوا می تواند از آلودگی هوای داخل خانه محافظت کند و آلاینده هایی مانند گرد و غبار را از بین ببرد.
منبع:

1401/04/26
10:41:19
5.0 / 5
145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است