پیگیری مصوبه سفر هیئت دولت به گیلان؛

ساماندهی زرجوب و گوهر رود شاید وقتی دیگر

ساماندهی زرجوب و گوهر رود شاید وقتی دیگر

به گزارش لوازم حیوان خانگی، ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهر رود یکی از مصوبات سفر هیئت دولت به استان گیلان بود که بررسی ها نشان داده است مسؤلان و متولیان تابحال اقدام عملی در این حوزه انجام نداده اند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- سیده سمیه رعد: زمانی نه چندان دور نام زرجوب و گوهررود تداعی گر زلالی بود و با ماهی گیری و شنا و تفریح و چشم نوازی در شهر گره خورده بود اما چندین سال است که این واژگان زیبا جای خودرا با آلودگی، بیماری و بوی نامطبوع عوض کرده و وقتی به وضعیت فعلی آنها می نگریم چیزی جز افسوس روزهای خوب گذشته و اندوه زوال این سرمایه باارزش شهری نصیبمان نمی گردد.
شاید اگر هر جای دیگری بود، عبور رودخانه از میان یک کلانشهر مسافر پذیر، بهترین موقعیت برای جذب سرمایه گذار و توسعه شهری را فراهم می کرد اما زرجوب و گوهر رود رشت نه فقط موجب توسعه شهر و رونق اقتصاد مردم نشده اند بلکه بوی نامطبوع و نفوذ آلودگی های آنها به آب های زیرزمینی سبب مبتلا شدن مردم به انواع بیماریهای گوارشی و پوستی شده و وعده های مسئولان در خصوص ساماندهی این دو رودخانه مهم و راهبردی نیز راه به جایی نبرده است.
طبق برآورد کارشناسان، زرجوب آلوده ترین رودخانه استان گیلان و حتی کشور است و عمق فاجعه زیست محیطی و انسانی آنجایی مشخص می شود که عمده آب آشامیدنی و کشاورزی شهرستان رشت از زرجوب و گوهر رود تامین می شود و این یعنی محیط زیست و از آن مهم تر، مردم رشت و به تبع استان اصلی ترین قربانی وعده و عیدها و آلودگی های فزاینده هستند.
وعده رییس جمهور برای ساماندهی رودخانه های رشت در کمترین زمان
حجت الاسلام رئیسی رییس جمهور بهمن سال قبل در جریان سفر استانی به گیلان از این دو رودخانه بازدید کرد و از نزدیک در جریان آلودگی و اوضاع نامناسب آن قرار گرفت. وی اظهار نمود: مشکلات ناشی از آلودگی رودخانه های گوهررود و زرجوب باید ساماندهی و منشأ آلودگی های این رودخانه ها رفع گردد.
رئیس جمهور با انتقاد از وضعیت نامناسب رودخانه گوهررود خواهان برنامه ریزی و ساماندهی وضعیت این رودخانه ها در کوتاهترین زمان میسر شد.
وی اظهار داشت: این رودخانه می تواند از جلوه های زیبا و جاذبه های گردشگری باشد و مسئولان باید با همکاری مردم دراین زمینه همت کنند.

تأکیدات رییس جمهور هم کاری از پیش نبرده است
ابراهیم صیادی یکی از رشتوندانی که سال هاست در جوار زرجوب زندگی می کند و روزهای طلایی آنرا به یاد دارد در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه زمانی در این رودخانه ماهیگیری و شنا می کردیم، اظهار نمود: وضعیت بوی نامطبوع و آلودگی زرجوب به جایی رسیده که حتی نمی توان از دور آنرا تحمل کرد.
وی با اشاره به این که مسئولان زیادی در این سال ها وعده پاکسازی این رودخانه را داده اند اما در عمل کاری نکردند، اضافه کرد: حتی بازدید رییس جمهور از این دو رودخانه و تاکید وی بر تسریع ساماندهی آن نیز تا حالا کاری از پیش نبرده است.
این شهروند با گلایه مندی از عدم نظارت بر چگونگی صرف بودجه های مربوط به ساماندهی زرجوب اشاره کرد: معین نیست متولی اصلی این کار چه دستگاهی است و همه فقط حرف می زنند از عمل خبری نیست.
کسی از مسئولان نگران و دلسوز مردم رشت نیست
سحر قناعتی دیگر رشتوند گلایه مند از اوضاع زرجوب و گوهررود نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز نگرانی از سلامتی خود و دیگر هم استانی ها بیان کرد: مردم بصورت مستقیم و غیر مستقیم در معرض این آلودگی ها هستند و روند رو به رشد ابتلای مردم استان به انواع بیماریها همچون سرطان گوارش و پوست بسیار نگران کننده است اما انگار کسی دلسوز ما نیست.
وی با اعلان اینکه مردم انتظار دارند در این دولت شاهد اقدامات عملی و مؤثر باشند، افزود: این که هر از چند گاهی یک نفر قولی بدهد و بودجه ای بگیرد اما در عمل اتفاق مثبت و قابل محسوسی برای مردم نیفتد قابل قبول و تحمل نیست.
اختصاص اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومانی برای زرجوب و گوهررود
نماینده مردم رشت و خمام در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه ۶۰۰ میلیارد تومان برای ساماندهی فاضلاب گوهر رود و زرجوب اختصاص یافته است، اظهار داشت: برای ساماندهی فاضلاب دو رودخانه رشت مجموعاً ۱۵ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده که مقرر است طی انعقاد تفاهم نامه ای با قرارگاه خاتم، ۴ هزار میلیارد تومان بصورت علی الحساب بمنظور شروع کار پرداخت گردد.
محمدرضا احمدی سنگری با اعلان اینکه فرصت ۲ ماهه به وزیر نیرو داده شده است، اضافه کرد: فرصتی معین به زندان لاکان، مسکن مهر و بیمارستان های رشت داده شده تا از ورود فاضلاب خود به زرجوب و گوهررود اجتناب کنند.
وی با اشاره به نامه به رییس جمهور و معاون اجرائی وی بمنظور پیگیری ممانعت از ورود فاضلاب بیمارستان ها به دو رودخانه رشت بیان کرد: تصفیه خانه ها درحال اتمام است و قول مساعد از طرف بیمارستان ها در خصوص ممانعت از ورود فاضلاب به زرجوب و گوهررود داده شده است.
نماینده مردم رشت و خمام در مجلس افزود: طی بازدید از برخی بیمارستان ها، کار خود بمنظور ممانعت از ورود فاضلاب به دو رودخانه را آغاز نموده اند و باید نظارت ها در این زمینه افزایش یابد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

آب تصفیه خانه فخب تنها برای کشاورزی منطقه استفاده شود
احمدی با اعلان اینکه طی صحبت های انجام گرفته با مدیرعامل آب منطقه ای گیلان قرار شد تا از این پس آب تصفیه خانه فخب تنها برای کشاورزی فخب و سیاه اصطلخ استفاده شود، اضافه کرد: این کار برای جلوگیری از ورود فاضلاب به زرجوب و گوهررود مهم می باشد.
وی با اشاره به این که گام نخست ساماندهی زرجوب و گوهررود با ممانعت از ورود فاضلاب تمام دستگاه های اجرائی، زندان لاکان، مسکن مهر و صنایع برداشته می شود، اشاره کرد: پیش بینی می شود که در وهله اول ساماندهی، تا اختتام امسال از ورود فاضلاب ها به دو رودخانه جلوگیری شود و در قدم بعدی آبفا و آب منطقه ای با رها سازی بستر این دو رودخانه شرایط حضور سرمایه گذار را فراهم آورند.
رودخانه های زرجوب و گوهر رود نیازمند اقدام عملی
عماد مطالبی مشاور کمیسیون بهداشت و محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: حفظ زرجوب و گوهر رود نیازمند اقدام عملی و فوری است و باید حیات و زیست شهروندی همه رشتوندان را از این تهدید و بلای بهداشت و سلامت جامعه نجات دهیم برای اینکه آیندگان ما را قضاوت می کنند که اینطور بی تفاوت بودیم و هیچ چاره و اقدام عملی واقعی برای این مشکل بزرگ نداشتیم.
وی با اعلان اینکه میزان ورودی حجم فاضلاب و انواع پساب ها به این دو رودخانه به شکلی بوده که شرایط زیستی را مورد تهدید قرار داده است، اضافه کرد: بوی ناشی از مواد آلی لجن و فاضلاب علاوه بر این که سلامت شهروندان را تهدید می کند آنقدر ناخوشایند است که جلوه هایی از ناهنجاری ها را در بین شهر می افزاید.
مطالبی با اشاره به این که فاضلاب ها و پساب های صنعتی بهداشتی، شهری، بیمارستانی وارد این دو مجرای مهم آبی شهرمان می شوند، اشاره کرد: این آلودگی ها سونامی از مشکلات زیست محیطی و در بخش بهداشت بیماری و سرطان را به دنبال دارند.
کارشناس حوزه محیط زیست افزود: برای حفظ اکوسیستم و محیط زیست باید هر چه سریع تر اقدام اصولی و فوری صورت پذیرد در گام اول باید شاهد کاهش و توقف ورودی فاضلاب ها و پساب ها بدون انجام پروسه تصفیه به مفهوم واقعی آن باشیم تمامی مراکزی که آلایندگی دارند طبق قانون باید با آنها برخورد و اقدامات لازم توسط همه دستگاه های متولی و مراجع ذیصلاح صورت گیرد.

رشت به نقطه بحران رسیده است
وی با اعلان اینکه امروز شهر رشت و محیط زیست آن به نقطه بحرانی رسیده است، بیان کرد: عوامل آلاینده زیست و فرصت خودپالایی را از این دو رودخانه گرفته اند و نتیجه آن بوی گند و تعفن و لجن و انواع رسوباتی است که در این دو رودخانه وجود دارد و بسیار خطرناکست پس باید تیم های تخصصی پایشی با همکاری مدیریت شهری در امتداد نظارت و صیانت از آن بصورت مستمر و پیوسته پایش آنرا انجام دهند تا نگذاریم حجم بیشتری از بار آلایندگی و ورودی های جدید از آلاینده ها به این دو رودخانه زرجوب و گوهر رود وارد شود.

این کارشناس محیط زیست شهری با اشاره به این که باید بصورت جد به دنبال آن باشیم که تصفیه خانه شهر رشت راه اندازی شود و همه قسمت ها با ظرفیت کامل وارد مدار شوند، اظهار داشت: این کار سرعت پالایش رودخانه ها را بیشتر می کند و بمنظور حفظ اکوسیستم مناطق و نواحی صنعتی شهر رشت علاوه بر این که تمام واحدهای صنعتی باید فاضلاب و پساب های خودرا بطور کامل پیش تصفیه را انجام دهند، این پروسه باید با نظارت کامل ناظران زیست محیطی و مطابق با استانداردهای محیط زیست انجام گیرد.
وی افزود: سیستم تصفیه خانه با رعایت کامل ملاحظات زیست محیطی تکمیل شود تا بتوان این پساب و فاضلاب که حجم بالایی از انواع آلودگی را به همراه دارد مدیریت کرد و سروسامان داد.
مطالبی با اعلان اینکه تمام مراکز بیمارستانی نیز باید با کمک ناظران زیست محیطی و کارشناسان محیط زیست برمبنای ضوابط و استانداردهای محیط زیست سیستم تصفیه خودرا اصولی انجام دهند اظهار داشت: ساز و کارها باید مبتنی بر حفظ محیط زیست باشند و با این رویه گامی مؤثر در تصفیه کامل پساب های خود داشته باشند.
این کارشناس محیط زیست با تاکید بر این که همه ما باید در صیانت از محیط زیست و نگهبانی از آن کوشا باشیم، اضافه کرد: تاریخ ما را قضاوت می کند نباید فرصت ها را در گیلان و شهر رشت بسوزانیم باید احساس مسٸولیت نماییم و همه با هم مشارکت نماییم برای اینکه اینجا سرزمین ماست و همه در این شهر بزرگ شدیم و رشد پیدا کردیم و خاطراتمان و زندگی مان وابسته با این شهر و دیار است پس مراقب باشیم تا این بحران و این تهدید ما را از بین نبرد و امانت دارهای خوبی برای نسل آینده باشیم.
با گذشت حدود شش ماه از سفر رییس جمهور و هیئت دولت به استان گیلان و تاکید بر تسریع در روند ساماندهی دو رودخانه گوهر رود و زرجوب با وجود اختصاص اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومان اما تا حالا اقدام عملی دراین زمینه انجام نشده و باتوجه به تغییرات مکرر مدیریت شهری در رشت همچنان مردم این شهرباید منتظر زمانی باشند تا کسی اقدام عملی برای ساماندهی وضعیت این دو رودخانه انجام دهد.

1401/05/26
22:26:30
5.0 / 5
211
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است