۱۵ سپتامبر؛ روز جهانی پاكسازی زمین

ایران جزو 20 کشور اول دنیا در تولید زباله پلاستیکی

ایران جزو 20 کشور اول دنیا در تولید زباله پلاستیکی

لوازم حیوان خانگی: در صورتیکه تولید پسماند در کشور بالاتر از میانگین جهانی است، توجه به راه های مدیریت پسماند و پاکسازی زمین از اهمیت زیادی برخوردارست. طرفداران و فعالان پاکیزگی محیط زیست هر سال در «روز جهانی پاکسازی زمین» به خیابان ها، اماکن عمومی شهرها، فضاهای سبز، سواحل رودخانه و دریا می روند تا با جمع آوری زباله سهمی حتی کوچک در پاکیزه سازی زمین داشته باشند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، روز جهانی پاکسازی زمین World Cleanup Day یک رویداد جهانی محیط زیستی است که هرساله ۱۵ سپتامبر در بیش از ۱۵۰ کشور جهان و با حضور حدود ۱۸ میلیون داوطلب بمنظور پاکسازی کره زمین از زباله ها و با هدف معطوف کردن توجه به خطرات ناشی از انباشت زباله و ارتقای سطح حس مسئولیت پذیری انسان ها درباره ی مسئله پسماند انجام می شود. پسماند و مدیریت آن در دنیای امروز یکی از بزرگترین چالش های پیش روی محیط زیست است بطوریکه زمین با انوع پسماندها از پسماندهای غذایی گرفته تا پسماندهای الکترونیک و در سالهای اخیر با پسماندهای کرونائی دست و پنجه نرم می کند این در حالیست که با مدیریت پسماندهای تولیدی می توانیم به سرمایه گذاری در محیط زیست بپردازیم.

به گفته شینا انصاری - مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران - زمین به سبب انواع مخاطرات و آلودگی هایی که بشر ایجاد کرده است، در وضعیت ناسالمی به سر می برد که این وضعیت وظیفه انسان را در مقابل حفظ و حراست از تنها سکونتگاه بشر بیش از پیش پررنگ می کند. بدین جهت روز جهانی پاکسازی زمین فرصت مغتنمی برای بسط آگاهی دراین زمینه است.

انصاری در ادامه اظهار می کند: منابع طبیعت فرصتی برای انسان است و برای استمرار زیست و زندگی بشر لازم است اما امروزه این فرصت باارزش به دست خود انسان ها در معرض نابودی قرار گرفته است. استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف و تولید زباله های پلاستیکی موجب آلودگی زمین شده، بطوریکه در سالهای اخیر تولید زباله بیش از پیش بالا رفته است.

او روز جهانی پاکسازی زمین را تلنگری می داند تا بیش از پیش به موضوع پر اهمیت حفظ و حراست از زمینی که تنها مأمن و پناهگاه انسان محسوب می شود، پرداخته شود و این فرصت را در اختیار انسان ها قرار می دهد تا برای حیات سیاره ای که روی آن زندگی می کنند، کاری کنند. بدین جهت بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان با شرکت در برنامه های پاکسازی طبیعت در این روز نمادین بر خطرات نابودی زمین توسط پسماندها به ویژه پسماندهای سمی صنعتی و پسماندهای پلاستیکی تاکید می کنند. ابتکار عمل های گوناگون فعالان محیط زیست با تاثیر بر ارتقای آموزش عمومی در مورد خطرات در رابطه با پراکنده شدن زباله در طبیعت می تواند در بین مدت اثرات نامطلوب پلاستیک و پسماند را در طبیعت کم کند.

ایران جزو ۲۰ کشور اول دنیا در تولید زباله پلاستیکی است. سالانه ۴ میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می شود که نیم میلیون تن از آن مربوط به کیسه های پلاستیکی است. هر ایرانی روزانه بطور متوسط سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند که ۹۶درصد از آنها مستقیم وارد سطل زباله می شود.بر اساس آمار world Population Review (سازمانی که داده های آماری جمعیتی به روز را درباره ی تمامی کشورها ارائه می دهد) در سال ۲۰۲۱ ایران رتبه ۱۷ در تولید زباله را داشت همین طور به نقل از اطلس کلانشهر تهران هر فرد بطور متوسط سالانه شش برابر وزن خود زباله تولید می کند. متوسط سرانه زباله تولید شده در تهران ۳۲۰ کیلوگرم است. از طرف دیگر در صورتیکه سرانه تولید زباله در جهان حدود ۱۱۰ کیلوگرم در سال و سرانه روزانه در مقیاس جهانی ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم است، این رقم در ایران ۶۰۰ گرم و در شمال شهر تهران ۱۲۰۰ گرم است.

همچنین تکثر کیسه های پلاستیکی در تفکیک پسماندها و بازیافت آنها از اهمیت بالایی برخوردارست. برمبنای آمار جهانی، ایران جزو ۲۰ کشور اول دنیا در تولید زباله پلاستیکی است. سالانه ۴ میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می شود که نیم میلیون تن از آن مربوط به کیسه های پلاستیکی است. هر ایرانی روزانه بطور متوسط سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند که ۹۶درصد از آنها مستقیم وارد سطل زباله می شود.

با آموزش و تشویق شهروندان به استفاده از کیسه های پارچه ای بجای کیسه های پلاستیکی این آمار پایین خواهد آمد و فرهنگ استفاده از کیسه های قابل شست وشو نیز در کشور ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید: «آشغال های دوست داشتنی»؛ تفکیک پسماند را جدی بگیریم

به گفته محمد الموتی - کارشناس حوزه پسماند - در رابطه با جایگاه محیط زیست در موضوع مدیریت پسماند، وقتی فاکتور محیط زیست را در مسئله مدیریت پسماند بررسی می نماییم، متوجه می شویم که به هیچ وجه اهمیتی به محیط زیست داده نشده است. در کشور ما به سبب نبود مدیریت سیستماتیک پسماند، در بیش از ۸۰ درصد روستاها نقطه ای وجود دارد که پسماند دپو و سوزانده می شود و تولید شیرابه می کند. جانمایی ۳۷ هزار نقطه دپوی زباله درست انجام نشده است و شیرابه حاصل از این پسماند بطور مستقیم وارد منابع آب زیرزمینی و به تبع آن وارد آب کشاورزی می شود. همین طور این وضعیت موجب می شود تا آب دارای فلزات سنگین شود و جانمایی نادرست برخی محل های دپوی زباله سبب شده تا شیرابه آن به آبخوان ها نشت کند.

این کارشناس حوزه پسماند اضافه می کند: وقتی تفکیک پسماند به درستی مدیریت نشود، در مرحله انتقال نیز به سبب استفاده از وسایل حمل و نقل غیراستاندارد مسیر انتقال مملو از زباله خواهد شد و این مساله سبب ایجاد گازهای مختلف می شود که آلودگی هوا را در پی خواهند داشت. متاسفانه مسئولان مدیریت پسماند تصور می کنند که مدیریت پسماند تنها برداشتن زباله از جایی و انتقال بجای دیگر و در نهایت سوزاندن آنست.الموتی با اشاره به موضوع پسماندهای پلاستیکی و تجدیدناپذیر می گوید: دستورالعمل های ناقصی برای مدیریت، رسیدگی و نظارت بر پسماندهای پلاستیکی وجود دارد اما همان ها نیز اجرا نمی گردد. ما نیازمند نهادینه کردن موضوع مدیریت پسماند، مدیریت پاکیزگی و مدیریت زندگی سالم برای تولید پلاستیک در خانواده ها هستیم. باید سبک زندگی سالم زیست محیطی در کشور ما تبدیل به ارزش و هنجار شود.

بیشتر بخوانید: با کاهش تولید پسماند، در محیط زیست سرمایه گذاری کنید

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، اطلاع رسانی در رسانه ها و رسانه های اجتماعی می تواند راهی مناسب برای فرهنگ سازی بیشتر در راستای کاهش تولید پسماند و شیوه های صحیح دفع آن باشد اما همه اینها زمانی ممکن می شود که آنان اقناع شوند که نفع نهایی این اقدامات به خود آنها برمی گردد. اگر مردم تاثیر تفکیک پسماند یا رعایت دیگر ملزومات زیست محیطی را در زندگی روزمره خود ببینند حتما خودشان برای این کارها پیش قدم می شوند.

منبع:

1401/06/25
08:10:18
5.0 / 5
212
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است