سلاجقه:

گسترش صنایع در دشت ممنوعه ساوه توجیه ندارد

گسترش صنایع در دشت ممنوعه ساوه توجیه ندارد

به گزارش لوازم حیوان خانگی، مرکزی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان صیانت از محیط زیست اظهار داشت: گسترش صنایع ساوه در دشت ممنوعه که با پدیده فرونشست زمین مواجهند، توجیه ندارد.


علی سلاجقه پنجشنبه ۱۷ آذرماه ۱۴۰۱ در آخر سفر به ساوه و زرندیه که به منظور بازدید از مشکلات زیستی محیطی این منطقه انجام شد در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: معضلات زیست محیطی موجود در ساوه و زرندیه سبب شد تا با حضور در این دو شهرستان به صورت میدانی بررسی ها انجام و برای حل آن تصمیم گیری شود.
وی ضمن اشاره به استقرار قریب به نیمی از صنایع استان در ساوه و زرندیه افزود: این دیدگاه در این دو شهرستان وجود داشت که هم صنایع و هم دستگاههای اجرایی و دولت وظایف خود را به نحو احسن در این منطقه انجام داده اند و مردم از یک رفاه مناسبی در حوزه زیرساختی محیط زیست برخوردار باشند اما آنچه مشاهده شد وجود مشکلات زیست محیطی در حوزه منابع آب و خاک، بوی نامطبوع که گاها احساس می شود و... در شهرستان هایی است که نرخ بیکاری در آنها منفی است و صنایع با کمبود نیروی کار مواجهند.
معاون رئیس جمهور در ادامه به توسعه دامداری ها در این دو شهرستان اشاره نمود افزود: مشخص نیست توسعه دامداری ها در سطح وسیع از ۲۰ هزار تا ۴۰ هزار راس دام در مجاورت روستاهای منطقه با چه مجوزی انجام شده است. روستاهای با تراکم بالای جمعیت و هم نزدیکی به یکدیگر و از طرفی جهت وزش باد غالب منطقه سبب شده که بوی نامطبوع در محیط و مسیر پیمایش منتشر و نارضایتی هایی را در زندگی روزمره مردم و برای گردشگران ایجاد نماید که این مورد را در سطح ملی بررسی می نماییم و دستگاههای متولی اجرایی و سرمایه گذاران هم مکلفند به تکالیف قانونی خود عمل کنند و یقین بدانند که محیط زیست اجازه نخواهد داد منجر به رنجش بیشتر مردم شود و برخورد قانونی در این حوزه صورت خواهد گرفت.
وی به مزیت صنعتی و کشاورزی ساوه اشاره نمود افزود: صنایع این منطقه با وجود توسعه ای که داشته نتوانستند به مسئولیت های اجتماعی خود به خوبی عمل کنند و باید هر چه سریعتر به تکلیف قانونی و مسئولیت های اجتماعی خود بویژه در حوزه محیط زیست عمل کنند.
سلاجقه به وضعیت نامناسب فاضلاب ساوه اشاره نمود و گفت: تصفیه خانه با حدود هشت میلیارد تومان هزینه راه اندازی و رها شده است که باید وزارت نیرو به تکالیف قانونی خود برای اجرای کامل شبکه فاضلاب و انتقال به تصفیه خانه عمل کند.
وی به وقوع پدیده فرونشست زمین در ساوه اشاره نمود و افزود: گسترش صنایع ساوه در دشت ممنوعه که با پدیده فرونشست زمین مواجهند و هدر رفت فاضلاب و پساب که به باطل آب تبدیل گردد توجیهی ندارد و از نظر شرعی، قانونی و علمی پذیرفتنی نیست. باید وزارت نیرو به تکالیف قانونی خود عمل کند و پساب بازچرخانی شده به سمت صنعت و کشاورزی هدایت شود و در نتیجه بهره برداری از چاه های آب برای مصارف کشاورزی و صنعتی متوقف شود.
رییس سازمان محیط زیست کشور به راه اندازی دو کارخانه سیمان خاکستری و سفید در زرندیه هم اشاره نمود و افزود: در کنار این دو کارخانه سیمان راه اندازی کارخانه سوم سیمان با صدور مجوز فعالیت شروع شده که سبب بروز نارضایتی هایی در منطقه شده است. قرار گرفتن صنایع مختلف به صورت تجمیعی سبب بروز آلایندگی خواهد شد که در این بازدید میدانی مقرر شد ارزیابی مجدد محیط زیستی این صنایع توسط دفتر ارزیابی سازمان انجام و ظرف دو هفته آتی با حضور دستگاههای متولی امر جلسه ای برگزار شود و در صورتی که با تبعات زیست محیطی مواجه باشد، هر چه سریعتر دستور توقف و خاتمه کار کارخانه سوم سیمان صادر خواهد شد، البته اداره کل صمت استان در گذشته دستور توقف تا تعیین تکلیف نهایی را صادر کرده است.
وی افزود: آلایندگی هوا و منابع آبی و رودخانه ها، آسیب به جاده های منطقه، ترابری و... نشانگر آن است که این صنعت جدید الاحداث به تکالیف قانونی خود عمل نکرده و زیرساخت های شهرستان را با مشکل مواجه کرده است.
سلاجقه ضمن اشاره به کمبود نیروی انسانی در محیط زیست استان مرکزی اشاره کرد: در مجموعه محیط زیست کشور کمبود نیروی انسانی وجود دارد اما با این وجود تلاش خواهیم کرد در کوتاهترین زمان ممکن تأمین نیروی انسانی استان مرکزی را از سهمیه ۳۵۰ نفری سال آینده انجام دهیم.
معاون رئیس جمهور در مورد مازوت سوزی نیروگاه های کشور هم گفت: در سفر رئیس جمهور به استان مرکزی موضوعات محیط زیستی مورد تاکید بوده است و در جلسه ای که با حضور مقامات استانی در سازمان محیط زیست کشور تشکیل شد، مقرر شد وزارت خانه های نفت و نیرو نسبت به مصوبات جلسه جامه عمل بپوشانند.
وی افزود: با اجرای مصوبات این جلسه مبحث مازوت سوزی در استان مرکزی بویژه نیروگاه شازند به صورت چشمگیری کاهش پیدا خواهد نمود و میتوان به مردم قول داد که بخشی از تاکیدات رئیس جمهور در سفر به استان مرکزی عملیاتی خواهد شد.
وی بیان نمود: وزارت نفت در مبحث کیفی سازی و بهینه سازی سوخت گام های بلندی برداشته و رویکرد دولت سیزدهم رویکرد بسیار مناسبی در تأمین زیرساخت های محیط زیستی دارد.
وی افزود: برخورداری از زیرساخت های حداقلی در نیروگاه شازند در سایه انجام تهاتر با حمایت وزارت نفت یک ضرورت است و وزارت نفت متعهد شده است در بازه زمانی چهار ساله هیچ سولفوری در سوخت وجود نداشته باشد که یک اتفاق مبارکی در دولت سیزدهم است و مردم شاهد مازوت سوزی نخواهند بود.
وی افزود: سازمان محیط زیست به عنوان ضابط قضایی و یک دستگاه حاکمیتی به وظایف خود در این حوزه عمل خواهد نمود و دولت و قوه قضاییه پیگیر مبحث هستند و در صورتی که کوتاهی صورت گیرد از طریق قانونی برخورد خواهد شد.


 


منبع:

1401/09/17
23:37:57
5.0 / 5
279
تگهای خبر: آب , ارزیابی , حفاظت , حمایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است