رهنما اعلام كرد؛

برگزاری هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم

برگزاری هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم

به گزارش لوازم حیوان خانگی، رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، از برگزاری هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم اطلاع داد.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، مهدی رهنما دبیر علمی هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم، از برگزاری این کنفرانس بین المللی توسط سازمان هواشناسی کشور با مشارکت پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور و همکاری دیگر نهادهای مرتبط علمی و اجرایی داخلی و بین المللی در ایام ۹ و ۱۰ بهمن ماه سالجاری در تهران اطلاع داد. وی اظهار داشت: در سالهای اخیر خیلی از مناطق جهان تحت تاثیر نتایج تغییرات اقلیم قرارگرفته اند بگونه ای که این پدیده یکی از بزرگترین چالش های اجتماعی-اقتصادی عصر حاضر در نیل به توسعه پایدار می باشد. ازاین رو لزوم اقدامات و همکاریهای ملی و بین المللی در زمینه شناخت پیامدها و روش های سازگاری و کاهش اثرات آن بدیهی است. رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور اضافه کرد: مخاطرات ناشی از گرمایش جهانی، نوسانات اقلیمی و تغییر اقلیم و همینطور راهکارهای سازگاری با آن هنگامی قابل شناسایی و برنامه ریزی است که آخرین یافته های علمی در رابطه با مبحث در زمینه کاربردها و پیشبینی های اقلیمی از راه نشست های علمی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. دبیر علمی هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم خاطرنشان کرد: سازمان هواشناسی کشور بعنوان مرجع ملی هیئت بین الدولی تغییر اقلیم در ایران با مشارکت پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور بعنوان بازوی علمی و پژوهشی این سازمان طی سالهای اخیر اقدام به برگزاری شش دوره کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم طی سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۸ نموده است که مورد اقبال خیلی از اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. رهنما اضافه کرد: به همین جهت هفتمین دوره آن با هدف بحث و تبادل نظر و عرضه راهکارهای سازگاری کاهش پیامدها در حالی برگزار می شود که جهان افزایش بیشتر از یک درجه سانتیگراد دما نسبت به دوران قبل از انقلاب صنعتی را تجربه می کند. وی اظهار داشت: در این کنفرانس تلاش ما بر اینست تا فضایی فراهم نمائیم که تجربیات بین المللی، منطقه ای و ملی توسط محققین عرصه های در رابطه با تغییر اقلیم مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد. دبیر علمی هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم در مورد محورهای مهم این کنفرانس اضافه کرد: کنفرانس مذکور بر روی سه محور اصلی پیشبینی مخاطرات وضع هوا و پیش آگاهی های اقلیمی، تغییر اقلیم و نتایج آن و توسعه پایدار؛ توان اقلیمی، سازگاری، تاب آوری و کاهش آثار زیان بار تاکید دارد و همینطور در نظر داریم در قسمت جنبی این کنفرانس بین المللی، کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی در رابطه با این محورها را با سخنرانی اساتید مدعو داخلی و خارجی برگزار نمائیم.
رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در مورد موضوعات مقالات ارسالی به این کنفرانس اظهار داشت: پژوهشگران و دانشجویان می توانند مقالات علمی خویش را با موضوع هایی از قبیل مدلهای پیشبینی اقلیمی از فصلی تا دهه ای (دینامیکی، آماری و …)، ناهنجاری های اقلیمی، مدل سازی پیشبینی تغییرات اقلیمی، گازهای گلخانه ای، تکنولوژی های جدید در مطالعات تغییر اقلیم، شواهد شناخت تغییر اقلیم، اثرات گرمایش جهانی، تغییر اقلیم و کشاورزی، تغییر اقلیم و منابع آب، تغییر اقلیم و محیط زیست (خاک، حیات وحش، کیفیت هوا، دریاچه ها، رودخانه ها و تالاب ها و…)، تغییر اقلیم و انرژی، تغییر اقلیم و سلامت، تغییر اقلیم و نتایج اقتصادی-اجتماعی، تغییر اقلیم و مخاطرات فرین (حدی)، تغییر اقلیم و حمل و نقل، برنامه عمل، نقش رسانه، توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب آوری در امنیت ملی، توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب آوری در امنیت غذایی، توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب آوری در سکونتگاه های کشور، سیاست های ملی و منطقه ای در کاهش اثرات تغییر اقلیم و سازگاری با آن، گزارش های ملی تغییر اقلیم، آموزش عمومی و تخصصی در تغییر اقلیم، اقدامات اقتصادی در جهت کاهش مصرف سوخت های فسیلی و صرفه جویی در مصرف انرژی تهیه و به دبیرخانه این کنفرانس ارسال نمائید. وی در مورد خصوصیت های این کنفرانس بین المللی اظهار داشت: از خصوصیت های ممتاز برگزاری هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم میتوان به مشارکت و حمایت معتبرترین نهادهای بین المللی همچون سازمان هواشناسی جهانی معروف به WMO و هیأت بین الدولی تغییر اقلیم سازمان ملل متحد معروف به IPCC، عرضه سخنرانی های راهبردی و علمی، انعکاس مستقیم نتایج کنفرانس در سطوح عالی تصمیم گیری کشور، حضور چهره های سرشناس ملی و بین المللی و همینطور چاپ مقالات منتخب در مجلات علمی-پژوهشی طرف همکاری اشاره نمود. رهنما در انتها اضافه کرد: پژوهشگران و علاقمندان به این موضوعات می توانند جهت ارسال مقالات خود و همینطور کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای دبیرخانه این کنفرانس به نشانی http: //iccc۷.ir رجوع نمایند.


منبع:

1402/08/22
08:53:32
5.0 / 5
124
تگهای خبر: آب , آموزش , اقلیم , تالاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است