دبیركل كانون سراسری مرغ تخمگذار ایران هشدار داد؛

خسارت های جبران ناپذیر اقتصادی در اثر شكار غیرقانونی پرندگان

خسارت های جبران ناپذیر اقتصادی در اثر شكار غیرقانونی پرندگان

دبیركل كانون سراسری مرغ تخمگذار ایران، گفت: تخلفات گسترده در زمینه صید و كشتار غیرقانونی پرندگان مهاجر، علاوه بر پیامدهای محیط زیستی، خسارت های جبران ناپذیر به اقتصاد كشور می زند.فرزاد طلاكش در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن ابراز تاسف از افزایش تعداد كانون های بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان امسال اظهار داشت: از آغاز مهر تاكنون، بیش از ۱۷۰ كانون آلوده به ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در كشور شناسایی شده كه تقریباً ۹۰ درصد از آن مربوط به واحدهای صنعتی است و حذف حدود ۹. ۵ میلیون قطعه مرغ طی این هشتاد روز، انجامیده. در حالی كه سال قبل در همین تاریخ، حدود ۲۰ كانون بیماری در كشور شناسایی ودر آخر دوره ۶ ماهه از بیماری به حذف حدود ۱۲ میلیون قطعه مرغ منجر شده بود.
وی درباره خسارات شیوع این ویروس در سال گذشته، اضافه كرد: حذف این ۱۲ میلیون قطعه مرغ در سال گذشته، هزار و پانصد میلیارد تومان خسارت به صنعت مرغداری كشور وارد كرد. به علاوه فقط عملیات معدوم سازی این ۱۲ میلیون مرغ،، ۲۰ میلیارد تومان هزینه برای سازمان دامپزشكی كشور به همراه داشت غیر از اینكه خسارت نهاده های معدوم شده مرغداریها هم بایستی پرداخت شود.
دبیركل كانون سراسری مرغ تخمگذار ایران، عامل اصلی شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را پرندگان مهاجر كه اغلب ناقل این ویروس هستند دانست و خاطرنشان كرد: این نگرانی وجود دارد كه ممكن است از پرندگان مهاجر كه وارد كشور می شوند، تیپ جدیدی از آنفلوآنزای فوق حاد وارد كشور شود كه این مسئله ما را با چالش جدیدی مواجه خواهد نمود و با عنایت به افزایش تعداد كانون های آلوده به این بیماری، خسارت های جبران ناپذیری به همراه خواهد آورد. هم اكنون نگرانی ما این است كه استان های اصلی و قطب های تولید در كشور مانند قم، اصفهان، خراسان و سمنان درگیر این بیماری شوند.
طلاكش ضمن انتقاد از تخلفات گسترده در زمینه صید، كشتار و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجروتوزیع و فروش افسار گسیخته پرندگان محلی و یا صید شده در بازارچه های محلی استانهای شمالی و بدنبال آن در استانهای دیگر اظهار داشت: می بایست برای مهار این تخلفات تدبیری اساسی اتخاذ شده و اقداماتی قاطع صورت گیرد. در غیر این صورت، علاوه بر پیامدهای محیط زیستی در سطح بین المللی، شاهد خسارت های جبران ناپذیر به اقتصاد كشور خواهیم بود.
 

1396/09/25
13:43:08
5.0 / 5
5242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است