پایش آلودگی مناطق تهران با پهنه بندی

پایش آلودگی مناطق تهران با پهنه بندی

به گزارش لوازم حیوان خانگی طی ماه های گذشته همزمان با تجربه روزهای پی به دنبال آلوده و ناسالم در تهران موضوعی با عنوان «متوسط گیری یا ماكزیمم گیری شاخص كیفیت هوای تهران» عنوان شد كه با طرح دیدگاه های مختلف همراه بود. یك كارشناس حوزه آلودگی هوا ماكزیمم گیری معتقد می باشد ماكزیمم گیری تحت شرایط خاصی باید اعمال شود و در صورت پیاده سازی این طرح تعداد بیشتری از شهروندان از خطرات ناشی از آلودگی هوا مصون خواهند ماند.یوسف رشیدی -استاد دانشگاه شهید بهشتی- در گفت وگو با ایسنا، در مورد ماكزیمم گیری شاخص كیفیت هوای تهران به جای متوسط گیری اظهار نمود: برای اعلام شاخص ماكزیمم كیفیت هوا باید ایستگاه هایی محور قرار گیرند كه بتوانند نماینده هوای كل شهر باشند و در نتیجه ایستگاه های پایش آلودگی هوا باید در نقاطی مستقر باشند كه بتوانند وضعیت عمومی شهر را نشان دهند.

وی با اشاره به اینكه این طور نیست كه در همه كشورها ماكزیمم شاخص كیفیت هوا، مبنای عمل قرار گیرد، اظهار داشت: شهرهای مختلف دنیا با عنایت به موقعیت متفاوتی كه دارند از دستورالعمل مشخصی تبعیت می كنند.

این استاد دانشگاه با تاكید بر لزوم توجه به محل استقرار ایستگاه های پایش آلودگی هوا خاطرنشان كرد: اگر ایستگاه پایش آلودگی هوا در كنار یك پایانه مسافربری مستقر باشد، طبیعی است كه غلظت ذرات معلق ثبت شده بسیار بالا خواهد بود ازاین رو نمی توان داده های این ایستگاه را برای كل شهر محور قرار داد؟ یا وقتی ایستگاهی در یك منطقه دور از ترافیك و آلودگی مستقر است، باز هم نمی توان داده های این ایستگاه را به سایر نقاط شهر تسری داد.
شرط لازم برای ماكزیمم گیری شاخص آلودگی هوا
به گفته رشیدی، اگر ایستگاه های پایش آلودگی هوا در نقاط مناسب استقرار یابند و بتوانند در اعلام شاخص كیفیت هوای شهر نماینده خوبی باشند در این صورت می توان با محور قرار دادن ماكزیمم شاخص كیفیت هوا، تمهیداتی را اتخاذ نمود كه از جان و سلامت تعداد زیادی از شهروندان حفاظت نماییم، ازاین رو اگر ایستگاه ها در مناطق درستی از شهر قرار گیرند، ماكزیمم گیری شاخص كیفیت هوا فاقد اشكال است.
راهكاری برای پایش دقیق وضعیت آلودگی مناطق مختلف تهران
این كارشناس حوزه آلودگی هوا در ادامه در سایر كشورها هم این طور نیست كه ماكزیمم یا مینیمم محور تصمیم گیری برای شهر قرار گیرد بلكه مجموعه ای از روش های مدل سازی وجود دارد كه با استفاده از آن طیفی از غلظت گرد و غبار مورد توجه قرار می گیرد. چون عدد ثبت شده در یك ایستگاه صد متر آن طرف تر تغییر می كند، در نتیجه لازم است پهنه بندی آلودگی سطح شهر به شكل نقشه های رنگی صورت گیرد.

وی تصریح كرد: راه درست این است كه مناطق مختلف شهر را با استفاده از ایستگاه های اندازه گیری و مدل سازی ها، به صورت دقیق پهنه بندی نماییم و بر مبنای این پهنه بندی بگوییم كه كدام مناطق آلوده تر هستند و برای این مناطق جداگانه تصمیم گیری شود.

رشیدیگفت: این نقشه نشان داده است كه در كدام مناطق آلودگی هوا بالا و در كدام مناطق، آلودگی پایین است. اتخاذ تمهیدات به منظور كاهش صدمه های ناشی از آلودگی هوا تنها با استفاده از نصب ایستگاه میسر نیست و در این حوزه نیازمند ابزارهای پیشرفته هستیم.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، شینا انصاری - مدیر كل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست - پیش از این در گفت وگویی با ایسنا در این باره اظهار نمود: «در همه كلانشهرهای ایران حداكثر شاخص كیفیت هوا مبنای تصمیم گیری ها قرار می گیرد و بر مبنای آن تمهیدات برای كاهش صدمه های ناشی از تلفات اتخاذ می گردد اما تهران از این مورد مستثنی است چون وسعت بالای این شهر مانع می گردد كه بر اساس بیشینه شاخص كیفیت هوا برای آن تصمیم گیری شود و بنابراین در تهران میانگین شاخص كیفیت هوا مبنا قرار می گیرد. »

همچنین محمدعلی احترام -عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی- نسبت به محوریت عدد میانگین كیفیت هوای تهران هم انتقاد كرد و به ایسنا اظهار داشت: «در همه جای دنیا بر مبنای ماكزیمم (بیشینه) شاخص كیفیت هوا برای شهر تصمیم گیری می گردد اما برای تهران با این توجیه كه وسعت شهر زیاد است؛ میانگین شاخص كیفیت هوا در مناطق مختلف مبنای عمل قرار می گیرد. »

وی اضافه كرد: تهران نمی تواند از كل جهان مسثنی باشد بلكه برای این شهر هم باید بر اساس بالاترین عدد كیفیت هوا تصمیم گیری و تمهیدات لازم برای كاهش خسارت های جانی و مالی ناشی از آلودگی هوا در نظر گرفته شود.

روز گذشته هم وحید حسینی-مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران- در اعلام شاخص میانگین كیفیت هوای تهران اظهار نمود: این تصمیمی است كه در سازمان حفاظت محیط زیست در دولت های قبل گرفته و به شركت كنترل كیفیت هوای تهران هم ابلاغ گردیده است و در صورتی كه روش محاسبات از متوسط گیری به حداكثرگیری تغییر كند و توسط سازمان حفاظت محیط زیست به ما ابلاغ شود، به راحتی نحوه محاسبات خویش را تغییر می دهیم و شاخص حداكثر را اعلام می نماییم.

وی با اشاره به اینكه برای تهران لازم است ماكزیمم شاخص كیفیت هوا محور تصمیم گیری قرار گیرد، به ایسنا اظهار داشت: این مورد را بارها به سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت اعلام نموده ایم، البته نظر وزارت بهداشت به ماكزیمم گیری است و نظر سازمان حفاظت محیط زیست به متوسط گیری اما اگر قرار بر تغییر محاسبات شد حتما از این تصمیم تبعیت می نماییم.


 

1396/10/11
21:04:19
5.0 / 5
4798
تگهای خبر: آلودگی , حفاظت , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است