سردبیر فصل نامه پازن:

وضعیت جانورشناسی در كشور

وضعیت جانورشناسی در كشور

به گزارش لوازم حیوان خانگی سردبیرمجله پازن با اشاره به اینكه جانورشناسان در كشور ما وضع مناسبی ندارند، عنوان كرد: جانورشناسی كاری بنیادین است، اما در كشور ما صبر و حوصله ای برای كارهای بنیادین وجود ندارد.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، كاوه فیض اللهی در همایش رفتارشناسی حیواناتِ پستاندار در جهت حفاظت بیشتر از این سرمایه پنهان كه در سالن اجتماعات دانشكده علمی كاربردی اداراه ورزش و جوانان برگزار شد، عنوان كرد: بیش از یك هزار گونه مهره دار در كشور وجود دارد. ایران در یك چهارراه جغرافیایی قراردارد؛ به صورتی كه بخشی از جانوارن كشورهایی چون آفریقا، هند، آسیانه میانه و اروپا در كشور ما مشاهده شده است.
وی ادامه داد: متاسفانه خیلی از این جانوران ناشناخته به شمار می آیند، به صورتی كه بیش از 200 گونه پستاندار در ایران وجود دارد ولی مجموع اطلاعاتی كه به زبان فارسی در مورد آن ها موجود است، كمتر از قطر كتاب كلیدر است.
فیض اللهی در مورد اطلاعات موجود درمورد گونه های جانوری، عنوان كرد: به صورت مثال هیچ اطلاعاتی درباره جانوران دوره زمین ناسی میوسن وجود ندارد، این در شرایطی است كه درباره گونه ی انسان اطلاعات بسیاری موجود است.
سردبیرفصل نامه پازن مطرح كرد: در دهه های اخیر، آزمایشگاه زیست شناسی دانشگاه فردوسی توانسته است چندین گونه جدید جونده كشف و نام گذاری كند كه ما از وجود این جانوران اطلاعاتی در دست نداریم. خیلی از این جانوران پیش از اینكه متوجه شویم وجود دارند، منقرض می شوند.
وی ادامه داد: منابع آبی را تمام كرده ایم، هوا را آلوده كرده ایم، مساحت جنگل ها هر روزه كاهش می یابد؛ برآورد شده كه حیات وحش در دهه های گذشته 90 درصد كاهش پیدا كرده است. منابع طبیعی غیرزنده را می توان فكری به حالشان كرد اما منابع طبیعی زنده اگر از دست برود، برای همیشه آن را از دست داده ایم. بنابراین منابع طبیعی زنده فوق العاده مهم محسوب می شوند.
فیض اللهی با اشاره به اینكه مطالبه درستی از سازمان محیط زیست نداریم، عنوان كرد: ما هستیم كه كشور خودمان را می سازیم. اگر سازمان محیط زیست ما كارایی لازم را ندارد، شاید دلیل بر این است كه مطالبه درستی از این سازمان نداریم؛ به صورت مثال برای آزار و اذیت قرار گرفتن یك سگ، پشت وانت حدود 200 نفر در سازمان حفاظت از محیط زیست جمع می شوند، اما برای پلنگ كه از رتبه حفاظتی بالایی برخوردار می باشد و همینطور در خطر انقراض است، 15 نفر در سازمان محیط زیست جمع می شوند.
سردبیرفصل نامه پازن در مورد یكی از بخش های این فصل نامه مطرح كرد: یكی از بخش های این مجله ثبت مشاهدات و اطلاعات نوعی است كه توسط مردم جمع آوری می شود، به صورتی كه مردم برای ما اطلاعات خویش را ارسال می كنند و بعد از بررسی و تایید توسط كارشناسان، این اطلاعات ثبت و منتشر می شوند. تابحال توانسته ایم از 20 استان كشور توسط مردم اطلاعات جدیدی را ثبت نماییم و متوجه شدیم برخی از نقشه های اطلس جانورشناسی منسوخ شده است.


 

1396/10/16
23:07:11
5.0 / 5
5192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است