مدیر كل مركز امور جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی:

لایروبی ناجی خلیج گرگان است

لایروبی ناجی خلیج گرگان است

لوازم حیوان خانگی: مدیر كل مركز امور جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی كاهش تراز دریای خزر و رسوب گذاری را مهمترین عوامل خشكی خلیج گرگان دانست و اظهار داشت: اگر لایروبی خلیج گرگان انجام نشود؛ خیلی طول نمی كشد كه این منطقه به صورت كامل خشك شود.بهزاد لایقی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به روند كاهش تراز دریای خزر از سال ۷۴ تاكنون، اظهار نمود: در این بازه زمانی در بعضی مواقع شاهد افزایش تراز دریای خزر بودیم اما تراز این دریاچه در كل روند كاهشی داشته است.

وی با اشاره به اینكه كمترین تراز دریای خزر در سال ۱۳۵۷ ثبت شده است، اظهار داشت: در شرایط حاضر تنها یك متر مانده تا به كمترین ترازی كه در ۵۰ سال قبل تجربه كردیم؛ برسیم و اگر به آن عدد برسیم ممكن است حتی بنادر حاشیه دریای خزر دچار مشكل شوند.

مدیر كل مركز امور جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی در مورد دلایل خشكی خلیج گرگان و تالاب میانكاله اظهار نمود: یكی از مهمترین عوامل در وضعیت كم آبی خلیج گرگان، كاهش تراز آبی دریای خزر است كه به صورت طبیعی اتفاق می افتد و خیلی امكان مقابله با آن وجود ندارد البته یك موافقت نامه همكاری با كشورهای حاشیه خزر منعقد كرده ایم كه به امضای وزرا و روسای جمهور و مجالس پنج كشور حاشیه خزر رسیده است. اصلی ترین كار این مجموعه پایش و پیش بینی نوسانات آب دریای خزر است.
آورد رسوبی از رودخانه های محلی عامل مهم در خشكی خلیج گرگان
لایقی همینطور با اشاره به اینكه عامل مهم دیگر در خشكی و كم آبی خلیج گرگان، آورد رسوبی از رودخانه های اطراف این خلیج است، خاطرنشان كرد: رسوبات رودخانه های محلی وارد خلیج گرگان شده و این خلیج را دچار مشكل كرده است كه همین وضعیت برای بندر انزلی هم وجود دارد چون نقطه ورود رودخانه های محلی به دریا هستند؛ با چنین مشكلی مواجه می شوند.

این نماینده سازمان هواشناسی در كمیته ملی احیای خلیج گرگان و تالاب میانكاله تصریح كرد: اگر رسوب های شكل گرفته در خلیج گرگان، لایروبی نشود به تدریج سبب كم عمقی و در نهایت از بین رفتن خلیج می گردد.

وی در مورد مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با لایروبی خلیج گرگان اظهار داشت: پس از لایروبی، رسوب ها نباید در هر نقطه ای از دریا تخلیه شوند، واضح است كه اگر رسوبات در عمق ۲۰ یا ۳۰ متری دریا تخلیه شود؛ مشكلی جابه جایی مجدد رسوبات پیش نمی آید و این مورد به نحوه عملیات لایروبی برمی گردد.
تخریب جنگل ها رسوبات خلیج گرگان را تشدید كرده است
مدیر كل مركز امور جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی با تاكید بر اینكه رسوبات خلیج گرگان بیش از اندازه معمول افزایش یافته است، اظهار نمود: آنچه سبب تشدید رسوبگذاری ها شده؛ تخریب جنگل های بالادست خلیج گرگان است چراكه با وقوع بارش و طغیان رودخانه ها رسوب بیش از اندازه معمول وارد رودخانه ها و خلیج گرگان شده است.

لایقی با اشاره به اینكه در شرایط حاضر دو راهكار برای مقابله با خشكی خلیج گرگان داریم، اظهار داشت: اول اینكه در عرصه های بالاتر از خلیج و رودخانه ها حفاظت كافی صورت گیرد و از تخریب دامنه كوه ها و جنگل ها جلوگیری شود. راهكار دوم لایروبی رودخانه ها و خلیج گرگان است كه حتما باید صورت گیرد.

وی تصریح كرد: آورد رسوبی از رودخانه ها موضوعی است كه حتما باید به آن پرداخته شود و لایروبی اقدامی است كه می توان برای برداشت این رسوبات انجام داد و این كار در نقاط مختلف جهان انجام می گردد.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، این اظهارات مدیر كل مركز امور جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی در شرایطی مطرح می گردد كه سازمان محیط زیست بارها اعلام نموده كه لایروبی سبب احیای خلیج گركان و تالاب میانكاله نمی شود. شهرام فداكار- مدیركل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست - نیز در مورد لایروبی خلیج گرگان به ایسنا اظهار داشته بود: اگر هدف از لایروبی، رساندن آب به خلیج گرگان است، هیچ اتفاق مثبتی در وضعیت خلیج در نتیجه لایروبی رخ نمی دهد و تراز خلیج با لایروبی بالا نمی آید. به همین علت كمیته تخصصی معتقد می باشد كه لایروبی هیچ فایده ای ندارد و صرفا عمق كانال دسترسی دریای خزر به خلیج گرگان عمیق تر می گردد و قایق ها می توانند راحت تر تردد كنند.
1396/12/02
13:35:20
5.0 / 5
5038
تگهای خبر: آب , تالاب , جنگل , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است