تمام اسب های وحشی جهان منقرض شده اند

تمام اسب های وحشی جهان منقرض شده اند

لوازم حیوان خانگی: بر مبنای یك مطالعه كه به طور غیرمنتظره ای شجره اسب ها را طبق تجزیه و تحلیل تازه ای از DNA اجداد این گونه بازنویسی كرده مشخص شد كه تمامی اسب های وحشی جهان منقرض شده اند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، این مطالعه كه در مجله ساینس انتشار یافته نشان داده است اسب های "شوالسكی" (تاخی) كه پیشتر تصور می شد آخرین گونه از اسب های وحشی باقی مانده روی زمین است در واقع اسب های اهلی بوده اند كه از چنگ صاحبان خود فرار كرده بودند.

این مطالعه بر مبنای عملیات دیرینه شناسی در دو منطقه شمالی قزاقستان به نام های "بوتای" و "كراسنیی" كه نخستین شواهد از اهلی كردن اسب ها در بیش از پنج هزار سال قبل در آنجا بدست آمده بود، صورت گرفت. برای دستیابی به اطلاعات دقیق تر، محققان بین المللی توالی یابیِ ژنوم های ۲۰ اسب از بوتای را بر مبنای دندان ها و استخوان های كشف شده از این مناطق و هم ۲۲ اسب از سراسر اوراسیا را انجام دادند. سپس ژنوم های این اسب های باستانی را با ژنوم های ۱۸ اسب باستانی كه از قبل انتشار یافته بود و ۲۸ اسب جدید مقایسه كردند.

بر این اساس محققان متوجه شدند كه اسب های شوالسكی از اسب های رام شده ای كه حدود پنج هزار سال پیش توسط مردم بوتای در شمال قزاقستان نگهداری می شوند، هستند. این بدین مفهوم است كه این اسب هایی كه مردم تصور می كردند اسب هایی وحشی هستند در واقع اسب های شكاری بودند كه از چنگ صاحبان شان فرار كرده بودند.

اسب های شوالسكی هم اكنون توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) بعنوان گونه در معرض خطر انقراض در نظر گرفته شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یك استاد زیست شناسی تكامل و بوم شناسی از دانشگاه كالیفرنیا در سانتاكروز گفته باآنكه اكنون از این اسب ها بعنوان اسب های شكاری و نه اسب های وحشی یاد می گردد ولی همچنان ما باید از آنها بعنوان جمعیت اسب های وحشی حفاظت نماییم.
1396/12/06
14:36:16
5.0 / 5
5529
تگهای خبر: حفاظت , شكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است