در آستانه روز درختكاری

فرسایش خاك و افزایش آلودگی هوا خاك از نتایج كاهش درختان است

فرسایش خاك و افزایش آلودگی هوا خاك از نتایج كاهش درختان است

لوازم حیوان خانگی: افزایش نرخ بیابان زایی، فرسایش خاك، به راه افتادن سیلاب ها بعد از بارندگی، افزایش آلودگی هوا و از دست دادن چشم اندازهای زیبا در كوچه ها همچون نتایج كاهش درختان كشور در اراضی جنگلی است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، پانزدهم اسفند در كشور ما، بعنوان روز درختكاری نامیده شده است كه آغاز هفته منابع طبیعی هم هست.
درباره ی درخت و فواید بی شمار و نقش آن در بوم سازگان و چرخه ی حیات، بسیار سخن گفته شده و می گردد و هم اكنون می توان ادعا كرد كه با عملكرد تقریباً خوب رسانه ها و شبكه های اجتماعی، دانش آموزان هم مانند بقیه اقشار جامعه در این باره آگاهی های قابل توجهی كسب كرده اند كه جای بسی خرسندی است. زیرا لازمه ی اقدام بهنگام و موثر در هر زمینه ای، كسب دانش و آگاهی پیرامون مبحث مورد نظر است.
از فواید بارز و بسیار مهم درختان، می توان به موارد زیر اشاره كرد:
- جذب دی اكسیدكربن، انتشار اكسیژن، كاهش آلودگی هوا
- جلوگیری از بروز سیل، فرسایش و جابجایی خاك، بیابان زایی
- تولید میوه و مواد خوراكی مورد نیاز انسان و حیوانات
- مواد اولیه ی داروها
- كاهش دمای هوا و سایه گستری
- زیستگاه خیلی از جانوران همچون حشرات و پرندگان
ایجاد مناظر زیبا و بدیع كه باعث طراوات، شادمانی و نشاط انسان و همه ی زیستمندان است.
از منظر آموزه های دینی و همینطور باورهای سنتی و دیرین ایرانیان، گیاهان، درختان و سایر جلوه های طبیعت، نعمت و موهبت الهی محسوب می شوند و در آیات قرآن كریم و روایات بزرگان دین مبین اسلام، به اهمیت بهره برداری خردمندانه از مواهب طبیعی و مراقبت از آنها اشارات فراوان شده و توجه به این موضوع، بخش مهمی از سلوكِ فرهنگی و مذهبی مردم است. در تایید موضوع، از پیامبر اسلام (ص) نقل قول است كه فرموده اند:
«هر كس درخت خرما یا سدری را آب دهد، گویا مؤمن تشنه ای را سیراب كرده است.»
متون ادبی و دیوان شعرا هم با حضور درختان، گل ها و گیاهان، پر از صفحات رنگارنگ و زیباست. ابیاتی از شعر بسیار معروف وحشی بافقی، شاعر قرن دهم هجری، به زیباییِ تمام اشاره بر عشق، علاقه و توجه مهرآمیز ایرانی ها به درخت دارد:
ما چو پیمان با كسی بستیم دیگر نشكنیم
گر همه زهرست چون خوردیم ساغر نشكنیم
ما درخت افكن نه ایم، آنها گروه دیگرند
با وجود صد تبر، یك شاخ بی بر نشكنیم
درختان بخش مهمی از منابع طبیعی و جزو ثروت های ملی هر كشوری به شمار می آیند كه حفاظت و نگهداری از آنها، وظیفه ای ملّی و همگانی است. به رغم اهمیت فراوان حفاظت از درختان و سایر منابع طبیعی، امروزه در نقاط مختلف دنیا بخصوص در كشور ما، در كمال تاسف با ادامه ی روند تخریب جنگل ها و قطع درختان، به سرعت درحال از بین بردن این میراث گرانبها و سرمایه های ملی هستیم و افزون بر عدم مراقبت كافی از جنگل ها و مراتع، در سطح شهرها و سكونتگاه های خود نیز، با كمبود قوانین یكپارچه و متولیان آگاه، مسوول و دلسوز كه نظارت كافی بر عملكرد آنها وجود ندارد، روبرو هستیم و از این رو شاهد كاهش روزافزون تعداد درختان در خیابان ها، معابر و باغ های شهری و جایگزین شدن ساختمان ها و ناسازه های دیگر بجای آنها هستیم.
ادامه ی این روند خطرناك، تبعات اجتناب ناپذیری بدنبال دارد كه افزون بر نسل فعلی، نسل های آینده هم با آن مواجه خواهند بود.
هدف اصلی این نوشتار در این مجال كوتاه، بیان لزوم حفظ درختان و همچنین، كاشت درختان جدید است، چون كه بدون شك همه ی ما از عوارض كاهش شمار درختان كشور در اراضی جنگلی و شهری، و نتایج ناشی از آن یعنی افزایش نرخ بیابان زایی، فرسایش خاك، به راه افتادن سیلاب ها بعد از بارندگی، افزایش آلودگی هوا و از دست دادن چشم اندازهای زیبا در كوچه ها، خیابان ها و در شهر و كشور خود با خبریم.
درختكاری نیازمند ورود مردم و افزایش نرخ مشاركت های اجتماعی است
دولت در سال های اخیر، در راه توسعه ی فضای سبز، بیابان زدایی و جنگل كاری اقداماتی انجام داده و فعالیت هایی در دستوركار دارد اما درختكاری و گسترش فضای سبز و حفاظت از آنها، فرایندی نیست كه تنها توسط دولت، روستاییان و یا باغداران قابل انجام باشد و مانند هر اقدام ملی، نیازمند ورود مردم به صحنه ی عمل و افزایش نرخ مشاركت های اجتماعی است. اگر هر فرد ایرانی در باغچه ی كوچك خانه ی خود، یا مقابل مغازه و در كنار كوچه و خیابان، با عنایت به شرایط آب و هوایی و اقلیم جغرافیایی تنها یك درخت بكارد، میلیون ها درخت بر شمار درختان این مرز و بوم افزوده خواهد شد و آیندگان هم از این میراث پرارزش و حیاتی بهره خواهند برد.
پانزدهم اسفند، روز درختكاری و آغاز هفته ی منابع طبیعی را خدمت تك تك ایرانی ها كه همگی دوستدار طبیعت و محیط زیست كشورشان هستند، تبریك گفته و امیدواریم كه هر یك از ما، طلایه دار حفاظت از طبیعت، منابع طبیعی و محیط زیست خود باشیم و انجام هر كار پسندیده ای در این سمت و سو را «از خودمان آغاز نماییم.»

1396/12/15
14:14:24
5.0 / 5
4707
تگهای خبر: آب , آلودگی , جنگل , درختان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است