پیام تبریك كنوانسیون بازل برای ایران

پیام تبریك كنوانسیون بازل برای ایران

لوازم حیوان خانگی: دبیرخانه كنوانسیون بازل به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد اجرایی شدن این كنوانسیون در صفحه رسمی خود، پیام تبریكی برای جمهوری اسلامی ایران منتشر نمود.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، دبیرخانه كنوانسیون های بازل، استكهلم و روتردام، به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد اجرایی شدن كنوانسیون بازل توسط جمهوری اسلامی ایران، ضمن انتشار پیام تبریكی در صفحه اصلی سایت كنوانسیون به نشانی http: //www.basel.int/default.aspx، بر لزوم تداوم اجرای كنوانسیون به منظور زندگی با پسماندی كمتر تاكید كرده است.
در پی تدوین قوانین زیست محیطی در كشورهای توسعه یافته جهت محدود نمودن پسماندهای خطرناك، هزینه امحاء آنها بمیزان چشمگیری افزایش پیدا كرد. تاجران مواد سمی به دنبال یافتن راهی كم هزینه تر، انتقال پسماندهای خطرناك به كشورهای در حال توسعه را در پیش گرفتند. از این رو و در پاسخ به نگرانیهای عمومی و بین المللی در ۲۲ مارس سال ۱۹۸۹ به منظور كنترل حمل و نقل برون مرزی پسماندهای خطرناك و دفع اصولی آنها توسط برنامه زیست محیطی سازمان ملل (UNEP) معاهده موسوم به كنوانسیون بازل به تصویب كشورهای عضو رسید و در ۵ می سال ۱۹۹۲ لازم الاجرا شد. جمهوری اسلامی ایران هم در سال ۱۳۷۱ با تصویب كنوانسیون مربوطه در مجلس شورای اسلامی به عضویت كنوانسیون بازل در آمد.
كنوانسیون بازل شامل ۲۹ ماده و ۹ الحاقیه بوده و شاكله آن بر این اصل استوار است كه كلیه انتقالات برون مرزی پسماندهای خطرناك مشمول مفادكنوانسیون بازل فقط در بین كشورهای عضو و با رعایت مفاد آن و تنها در صورت وجود مدیریت صحیح زیست محیطی پسماندهای مربوطه در كشور مقصد (پذیرنده پسماند های مذكور) امكان پذیر است.
این كنواسیون با هدف تولید یك حاكمیت جامع برحمل و نقل و امحاء پسماندهای خطرناك و سایر انواع پسماندها به منظورحفاظت از سلامت انسان و محیط زیست در برابر اثرات سوء و یا مدیریت غیر اصولی آنها تدوین و برای كشورهای عضو لازم الاجرا شده است.

1397/01/27
16:25:12
5.0 / 5
5619
تگهای خبر: زیست محیطی , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است