اهم اقدامات معاونت آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست

از اجرای چالش بی زباله تا آموزش محیط بانان

از اجرای چالش بی زباله تا آموزش محیط بانان

لوازم حیوان خانگی: معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گزارش عملكرد خویش را در نیمه دوم سال ۹۶ منتشر نمود كه تدوین دستورالعمل برآورد خسارت ناشی از آلودگی هوا جهت تدوین آیین نامه لایحه هوای پاك، آموزش سه گانه محیط بانان وتدوین و اجرای طرح بی زباله همچون مهمترین اقدامات است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گزارش عملكرد شش ماه خویش را در سطح ستاد مركزی و استان ها منتشر نمود. توسعه فرهنگ رفتار گروهی، روحیه همكاری و همگرایی و حركت برنامه محور، تهیه و تدوین برنامه صد روزه حوزه آموزش و پژوهش و اجرای آن در سطح ملی و استانی با حدود ۱۰۰۰ فعالیت و اقدام، تدوین و اجرای طرح بی زباله و انعكاس آن در چالش بی زباله كه با موج همراهی خیلی از فعالان محیط زیست، سیاستمداران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضاء هیات دولت، شورای اسلامی شهرها، شهرداران، هنرمندان و... رو به رو شد، مهمترین اقدام در معاونت آموزش و پژوهش است كه طی ماه های گذشته صورت گرفته است.

طراحی رصدخانه ملی اطلاعات

طراحی مركز رصدخانه ملی اطلاعات و اطلس محیط زیست ایران اقدامی در جهت مدیریت دانش، توسعه و ارتقای نظام تولید، پردازش، رصد و انتشار اطلاعات است كه در همه بخش ها به صورت یكپارچه انجام شده است و منجر به تسهیل در تصمیم گیری و افزایش شفافیت و آگاهی های زیست محیطی در همه سطوح (عمومی و حاكمیتی) خواهد شد. در این راستا و در گام نخست كلیه اطلاعات آماری در سطح سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات كل محیط زیست استان ها جمع آوری شده در حال بارگذاری در سامانه ملی است. در همین راستا كارگاه آموزشی با مبحث آشنایی كارشناسان استان ها با چگونگی ورود اطلاعات به سامانه آمار برگزار شده است.

در حوزه آموزشی، این معاونت اقدام به آموزش یك میلیون و ۶۹۰ هزار و ۷۳۶ نفر ساعت در سراسر كشور به مخاطبان تأثیرگذار اجتماعی (كودكان و دانش آموزان، زنان و جوامع محلی، كاركنان سازمان ها و ادارات، صنعت و خدمات، ائمه جمعه و جماعات، شوراهای اسلامی شهر وروستا، دهیاران و..... ) كرده است كه این آموزش ها با استفاده از برگزاری كارگاه های آموزشی، مراسم ها، جشنواره ها و..... در سراسر كشور بوده است.

آموزش ۵۰۰ محیط بان در حال اجراست

همچنین تدوین و اجرای برنامه آموزش مأمورین اجرایی محیط زیست (محیط بانان) در سه بخش آموزش تخصصی محیط زیست، امور انتظامی و آموزش میدانی و اجرایی صورت گرفته و هم اكنون این آموزش ها برای۵۰۰ نفراز محیط بانان در حال برگزاری است. افزون بر این آموزش ۲۰۵۰۰۰ نفر ساعت به كاركنان سازمان در سطوح مختلف با برگزاری كارگاه های آموزشی در سراسر كشور طی ماه های گذشته انجام شد.

تربیت مربیان یگان حفاظت محیط زیست

افزون بر این، تدوین برنامه آموزشی و تربیت مربی از بین محیط بانان و كارشناسان حایز شرایط با هدف تولید یگان مربیان آموزش یگان حفاظت سازمان یكی از مهمترین برنامه های معاونت آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست است.

در زمینه جلب مشاركت های مردمی اجرای نظام مدیریت سبز در ۴۲۰ مدرسه در سراسر كشور با همكاری آموزش و پرورش و سازمان های مردم نهاد محیط زیستی از برنامه های مهم معاونت آموزش و پژوهش محیط زیست است كه با تاكید بر اجرای برنامه هایی نظیر تفكیك زباله در مدارس، برگزاری نمایشگاه كاردستی با دورریختنی ها و نمایش فیلم های مرتبط انجام می گردد.

تعیین سهم اقتصاد سبز در ایران و تهیه مفاهیم و كاربردهای اقتصاد سبز و برگزاری یك كارگاه آموزشی در مورد اقتصاد سبز و مشاغل سبز در اتاق بازرگانی ایران و آلمان، به روزرسانی ارزش های ۲۱ منطقه از مناطق ارزشگذاری شده و تهیه گزارش، به روزرسانی اولویت های پژوهشی و فناوری سازمان در سطوح ستادی و استانی از دیگر برنامه های این معاونت در سازمان محیط زیست است كه از ابتدای دولت دوازدهم مورد توجه قرار گرفته است.

پاكسازی ۱۳۶ منطقه گردشگری

با توجه به اجرای برنامه ۱۰۰ روزه در معاونت آموزش و پژوهش با محوریت پسماند، پاكسازی ۱۳۶ منطقه از محورها و مناطق گردشگری با همكاری سازمان های مردم نهاد محیط زیستی و استفاده از ظرفیت های ستاد تسهیلات نوروزی، برگزاری تعداد ۷۲ مراسم نمادین محیط زیستی با محوریت مبحث پسماند انجام شد.

تهیه آئین نامه دستورالعمل برآورد خسارت ناشی از آلودگی هوا

با توجه به تصویب لایحه هوای پاك در مجلس شورای اسلامی در سال گذشته، معاونت آموزش و پژوهش در همین راستا و بر مبنای وظایف به تدوین دستورالعمل برآورد خسارت ناشی از آلودگی هوا به منظور تهیه آیین نامه لایحه هوای پاك اقدام نمود.

تدوین و تصویب محتوای آموزشی محیط زیستی ویژه مربیان پیش دبستان با همكاری وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، برگزاری ۳۸ دوره آموزشی برای كاركنان سایر دستگاه های اجرایی با مبحث پسماند (شوراهای شهر، دهیاران، مدیران و كاركنان صنایع، معلمان و...)، برگزاری استارت آپ مدیریت پسماند با همكاری مركز مدیریت محیط زیست، شهرداری تهران، تولید ۹عنوان محتوای آموزشی، ۲۰ عنوان اینفوگرافیك و ۴۵ عنوان فكت شیت آموزشی با مبحث مدیریت پسماند برای انتشار در پرتال سازمان و كانال آموزشی در فضای مجازی، برگزاری ۹ دوره آموزشی تخصصی، ۵ دوره آموزشی عمومی مجازی و ۸ دوره زنگ آموزش برای كاركنان ستادی سازمان همچون سایر اقدامات آموزشی معاونت آموزش و پژوهش است كه عموما با محوریت پسماند انجام شده است.

بازنگری كتاب انسان و محیط زیست

یكی از مهمترین اقدامات طی ماه های گذشته در جهت اهداف نظام آموزش رسمی محیط زیست، بازنگری محتوای آموزشی كتاب درسی «انسان و محیط زیست» است؛ كتابی كه برای دانش آموزان پایه یازدهم تحصیلی طراحی شده است. نتایج این بازنگری به سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش برای سال تحصیلی جدید (۱۳۹۷-۱۳۹۸) ارسال شده است.

برنامه ریزی و اقدام برای دستیابی به "شهر بدون كیسه پلاستیكی " با همكاری اصناف، شهرداری ها و سازمان های مردم نهاد محیط زیستی در ۳۶۳ مراكز خرید، برگزاری ۳۵ برنامه زنگ آموزش (سخنرانی - پخش فیلم ) در محل ادارات كل محیط زیست استان ها با اولویت مبحث پسماند با اطلاع رسانی عمومی برای شركت علاقه مندان، برگزاری ۱۴۸ نشست با سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استانی در سراسر كشور با مبحث پسماند و طرح مباحث و موضوعاتی نظیر چگونگی آموزش چهره به چهره با مردم برای استقبال از بهار و... برنامه هایی است كه در جهت آموزش مدیریت پسماند مورد توجه قرار گرفته است.

اجرای ۲۳ دوره آموزشی برای كاركنان ادارات كل حفاظت محیط زیست استانی با مبحث پسماند و برگزاری كارگاه آموزشی با مبحث پسماند برای نیروهای خدماتی سازمان، برگزاری ۱۱ مسابقه كتابخوانی برای كاركنان ادارات حفاظت محیط زیست استانی با اولویت مبحث " پسماند " با استفاده از منابع اطلاعاتی تولید شده توسط نویسنده های بومی استان های آذربایجان غربی، اصفهان، بوشهر، فارس و... و تولید بخش چالش بی زباله در پورتال دفتر آموزش محیط زیست برای رصد و سنجش برنامه های آموزشی اجرا شده از دیگر اقدامات آموزشی در جهت مدیریت پسماند است.

برگزاری مراسم معرفی و تقدیر از پژوهشگران و فناوران برتر سازمان (ستاد) و ادارات كل استانی، معرفی اپلیكیشن های تخصصی محیط زیستی، تهیه گزارش تطبیق برنامه ششم توسعه پایدار با اهداف ۱۷ گانه توسعه پایدار، تولید و توسعه ژئوپورتال سازمان محیط زیست، تدوین شرح خدمات نظام آموزش كاركنان سازمان و پیش نویس درخواست عرضه پیشنهاد دوره مدیرت اجرایی محیط زیست (RFP) برای تربیت مدیران محیط زیست، برگزاری رویداد رونمایی از كتاب با همكاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، قرار دادن لینك پژوهشنامه های چهارم و پنجم بر روی پورتال سازمان و كتابخانه مركزی و برگزاری نشست های خبری، برنامه های نمایشی، آموزش و اطلاع رسانی با استفاده از رسانه های دیداری - شنیداری، نوشتاری و تابلوهای دیجیتالی سطح شهر و اطلاع رسانی با استفاده از فضای مجازی نظیر وب سایت ادارات كل، كانال های آموزشی، تولید اینفوگراف و... به تعداد ۵۰۵ مورد نمونه های دیگر از برنامه های معاونت آموزش و پژوهش طی ماه های گذشته است.

نمونه ای از اقدامات انجام شده در ادارات كل استان ها

علاوه بر اقدامات ستادی معاونت آموزش و پژوهش، در ادارات كل محیط زیست استان ها هم برنامه هایی طراحی و اجرا شده است كه اجرای ۴ دوره تسهیل گری ویژه زنان روستایی به میزان ۷۲۰ نفر ساعت در استان اصفهان، آموزش ۴۵۰ خانوار دامدار حاشیه مناطق جهت پیشگیری از بیماری های مشترك در استان ایلام، برگزاری جلسات حلقه خوانش زیست محیطی و گفتمان سبز با حضور سمن ها، دانشگاهیان و رسانه های استان بوشهر همینطور برگزاری سلسله جلسات هفتگی هوشیارسازی شهروند سبز در دفتر هر سمن در شهرستان های استان همچون این برنامه ها است.

همچنین ادامه روند فعالیت كمپین پیشگیری از اسراف مواد غذایی با همكاری سمن های محیط زیستی استان اصفهان، برگزاری كارگاه آموزشی كمپوست ویژه شوراهای روستای پیشوای استان تهران، راه اندازی گشت مشترك پسماند با سازمان مدیریت پسماند جهت پایش وضعیت پسماند شهر مشهد در فیلد عملیاتی و تكمیل بانك اطلاعات رقومی استان خراسان رضوی و اجرای طرح شهر تكانی با همكاری سازمان مردم نهاد، شهرداری ها و سایر دستگاه ها با محوریت طرح بی زباله استان خراسان شمالی اقدامات دیگری است كه از جانب محیط زیست استان ها انجام شده است.

افزون بر اینها، اجرای كارگاه های آموزشی محیط زیستی ویژه فرماندهان پاسگاه های مرزی استان خراسان جنوبی و پیگیری اجرای طرح مدیریت معضل زباله گردها با همكاری انجمن پشتیبانی از محیط زیست استان و دفتر امور اجتماعی استانداری، اجرای برنامه كتابخوانی و مقاله نویسی با محوریت پسماند در مدرسه نمونه دولتی حضرت معصومه (س) استان سیستان و بلوچستان، تهیه برنامه های رادیویی با مبحث اخلاق و محیط زیست به مدت ۱۵۰ دقیقه و موضوعات در رابطه با جلوگیری از آلودگی زمین در منابع دینی استان قم و برگزاری جشنواره باران مهر با مبحث نقاشی محیط زیست و جشنواره عكس درنا برای دانش آموزان پایه یازدهم متوسطه استان فارس صورت گرفته است.

تجهیز كتابخانه ۲۰ مدرسه ابتدایی با ارسال كتاب های سبز محیط زیستی در جهت ترویج فرهنگ محیط زیستی در میان دانش آموزان استان كرمانشاه، جذاب سازی ورودی ها و خروجی های شهرهای استان گلستان به وسیله تبلیغات محیطی با مبحث پسماند و تفكیك زباله از مبداء با همكاری تمامی سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی استان و برگزاری كارگاه آموزشی پسماند در شهرستان بندرتركمن و بندرگز و پاكسازی زباله های شناور در تالاب بندر انزلی استان گیلان انجام شد.

همچنین طی ماه های گذشته، پیگیری عدم استفاده از خودرو و ظروف یكبار مصرف درمناطق گردشگری طبیعی با همكاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و مسئولین تورهای طبیعت گردی مناطق غرب استان مازندران، توزیع كیسه زباله تجدید پذیر، توزیع كیسه پارچه ای در شهرستان ساوه استان مركزی و اجرای نمایش با مفاهیم آموزشی محیط زیست برای خردسالان در مهد كودك و دبستان و اجرای نمایش خیابانی محیط زیستی با اولویت مبحث پسماند استان هرمزگان از جانب ادارات كل محیط زیست استان ها در زمینه جلب مشاركت های مردمی انجام شد.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، با استعفای كاوه مدنی از معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست، سرنوشت تعدادی از برنامه ها و طرح های كلیدخورده در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. ضمن اینكه هنوز فردی برای تصدی این پست منصوب نشده است.
1397/02/12
19:10:25
5.0 / 5
5599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است