هرگونه برداشت زالو باید با اجازه محیط زیست صورت گیرد

هرگونه برداشت زالو باید با اجازه محیط زیست صورت گیرد

لوازم حیوان خانگی: مدیر كل حفاظت سازمان محیط زیست با اشاره به وضعیت ناخوشایند برداشت زالو از طبیعت اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست متولی قانونی صدور مجوز صادرات، واردات و پرورش زالو در كشور است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، علی تیموری با اشاره به وضعیت ناخوشایند برداشت زالو از طبیعت با هدف روشهای سنتی درمان بیماری ها و همینطور صادرات این حیوان به سایر كشورها اظهار داشت: زالو یك نوع كرم حلقوی آبزی بوده كه گونه های بومی ایران با نامهای علمی Hirudo orientallis و Hirudo medicinalis شناخته می شوند.
وی اضافه كرد: یكی از كاربردهای زالو در طب سنتی، خارج كردن خون آلوده یا اضافی از مویرگهای برخی نقاط بدن با استفاده از مكیدن آن توسط این حیوان است كه هم اكنون به اهدافی همچون اشتغالزایی و كسب درآمد و جایگزینی طب سنتی به جای علم پزشكی تخصصی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
تیموری با اشاره به اینكه هر روزه بر تعداد علاقه مندان به كسب درآمد از زالو افزوده می شود، اظهار داشت: البته كشف كاربردهای جدید از این جانور كه عموماً در كشورهای دیگر شناخته شده اند را نباید از قلم انداخت.
زالو مشمول مقررات حفاظت از گونه های حیات وحش
مدیر كل حفاظت و مدیریت شكاروصید سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان كرد: نكته حایز اهمیت شناخت و به عبارت صحیح تر یادآوری جایگاه زالو در مقررات حفاظتی است.
تیموری با اشاره به اینكه زالو در اصل متعلق به زمین ها و نقاط بسیار مرطوب و از ابتدای خلقت آن تا كنون محل زیستش طبیعت بوده است و یك حیوان وحشی به حساب می آید، تصریح كرد: طبق نص صریح ماده یك قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست كه بیان می دارد «حفاظت و بهبود و بهسازی و پیشگیری و ممانعت از هرنوع آلودگی و هر اقدام مخربی كه به باعث برهم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست می شود، همینطور كلیه امور مربوط به جانوران وحشی و آبزیان آبهای داخلی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است».
وی تصریح كرد: علاوه بر آن زالوی بومی ایران جزء ضمائم ∏ سایتیس ( CITES) یا همان كنوانسیون تجارت بین المللی گونه های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض و نابودی بوده كه به منظور ورود و خروج آنها، مستلزم موافقت سازمان محیط زیست و نماینده اجرایی كنوانسیون مذكور مستقر در این سازمان است.
مدیر كل حفاظت و مدیریت شكاروصید سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان كرد: بر مبنای موارد یاد شده كه تنها بخشی از ضوابط مورد استناد است، سازمان حفاظت محیط زیست متولی قانونی صدور مجوز صادرات و واردات و همینطور احداث واحدهای تكثیر و پرورش زالوی طبی در كشور می باشد و هرگونه برداشت این جانور از طبیعت با هر هدف و یا تولید مراكز تكثیر می بایست با اجازه سازمان حفاظت محیط زیست صورت گیرد.
وی اضافه كرد: علاوه بر آن برای وارد كنندگان و خارج كنندگان جانوران وحشی علاوه بر شامل شدن مجازات قوانین و مقررات محیط زیستی، به مجازاتهای بیان شده در قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز هم محكوم خواهند شد.
مردم درصورت مشاهده اعمال غیر قانونی به نزدیكترین واحد حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی كنند
تیموری در ادامه به دیگر صدمات برداشت غیر حرفه ای و غیر كارشناسانه و فعالیت غیر اصولی مرتبط با تكثیر زالو اشاره نمود و اظهار داشت: تخریب زیستگاههای طبیعی در اثر جستجوهای افراد برای صید آنها، انتقال ژن این گونه از یك منطقه به منطقه ای دیگر در اثر رها سازی غیر اصولی و همینطور از بین بردن چرخه اكولوژیك زیست بومها را در اثر برداشت بی رویه از طبیعت همچون صدمات برداشت غیر حرفه ای و تكثیر زالو است.
وی با اشاره به ارزش درمانی و بهداشتی استفاده از زالو، اظهار داشت: به همه هم میهنان ارجمند سفارش می گردد درصورت مشاهده اعمال غیر قانونی همچون برداشت زالو از طبیعت، خرید و فروش، نقل و انتقال آنها و تكثیر و پرورش این جانور، مراتب را به نزدیكترین واحد حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی كنند.
سازمان حفاظت محیط زیست در صورت درخواست متقاضیان در خصوص تكثیر و پرورش زالو، در اسرع وقت نسبت به بررسی و صدور مجوزهای لازم اقدام می كند.

1397/02/19
13:28:28
5.0 / 5
5169
تگهای خبر: آب , جانور , حفاظت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است