فرسایش سالانه ۲ میلیارد تن خاك در ایران، 55 درصد مساحت كشور سیل خیز است

فرسایش سالانه ۲ میلیارد تن خاك در ایران، 55 درصد مساحت كشور سیل خیز است

لوازم حیوان خانگی: حدود ۵۵/۵ درصد مساحت كشور معادل ۹۱ میلیون هكتار از عرصه حوزه های آبخیز كشور سیل خیز است همینطور این عرصه ها در تولید هرز آب های سطحی كه به سرعت از دسترس خارج می شوند، نقش دارند و در تشدید فرسایش و تولید سیلاب های مخـرب موثر هستند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، فشار انسان بر جنگل، مرتع، خاك و زمین، روند روزافزون شهرنشینی و توسعـه سطوح غیر قابـل نفوذ هر روز احتمال سیل خیزی در مناطق مسكونی را بالا می برد. از این رو آبخیزداری ضرورتی اجتناب ناپذیر است. بنابر پیش بینی سازمان ملل تا سال ۲۰۲۵ ایران در لیست كشورهایی قرار می گیرد كه با كمبود آب مواجه خواهد شد. از این رو اجرای پروژه های آبخیزداری از مهمترین اقداماتی است كه می تواند با كاهش خسارات سیل و فرسایش خاك باعث تغذیه آبخوان ها و تولید مواد غذایی شود و ما را از این نگرانی رهایی بخشد.

حدود ۹۰ تا ۹۵ میلیون هكتار از مساحت كشور را مناطق كوهستانی و شیب دار و حدود ۶۹ تا ۷۴ میلیون هكتار را مناطق كم شیب و دشت ها تشكیل می دهند.

بر اساس گزارش سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری میزان فرسایش خاك در ایران حدود ۲ میلیارد تن در سال برآورد شده است(حدود ۱۶/۷ تن در هكتار) كه با شاخص جهانی ۵ تا ۶ تن در هكتار، فاصله بسیار زیادی دارد. اثرات این میزان فرسایش خاك بالغ بر ۲۳۶ میلیون متر مكعب رسوب گذاری در مخازن پشت سدها و به میزان حدود ۵۰۰ میلیون متر مكعب رسوب گذاری در شبكه های آبیاری و زهكشی مدرن و سنتی و از دسترس خارج شدن هزاران هكتار اراضی مزروعی است.

اهمیت اقدامات آبخیزداری زمانی بیشتر مشخص می گردد كه بدانیم در وضعیت فعلی حدود ۲۵۵ شهر معادل ۴۱/۵ درصد كل شهرهای كشور، ۸۶۵۰ پارچه آبادی معادل ۱۲/۷ درصد آبادی های كشور و حدود یك میلیون هكتار از اراضی زراعی شامل باغات، اراضی آبی و دیم واقع در دشت ها و حاشیه رودخانه ها، ۲۰ هزار رشته قنات و بخش قابل ملاحظه ای از جاده ها و راه های ارتباطی در معرض خطر سیل قرار دارد.

همچنین هـر ۱۵۰ هـزار هكتار فعالیت آبخیزداری می تواند به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد خطر سیل گیری یك شهر، ۲۰ روستا و ۲۰۰۰ هكتار اراضی زراعی و بخش قابل توجهی از جاده ها و راه های ارتباطی و سایر تأسیسات زیر بنایی را كم كند.

چالش های مدیریتی در مدیریت آبخیزهای كشور

عواملی مانند فقدان آمایش سرزمین، بهره برداری بیش از توان زادآوری(تولید) به پوشش گیاهی، وقوع دوره های خشكسالی متوالی و عدم تناسب اعتبارات تخصیصی با حجم فعالیت مورد انتظار همچون عوامل چالش های مدیریتی در مدیریت آبخیزهای كشور است. همینطور فشارهای روزافزون افراد غیر متخصص بر اجرای پروژه ها و عدم تمركز بر فعالیت های جامع و یكپارچه، فقدان تحقیقات كاربردی بخصوص در امر ارزیابی میزان موفقیت طرح ها و ناهماهنگی بین دستگاه های اجرایی منطقه برای اجرای فعالیت های جامع آبخیزداری همچون عوامل دیگر چالش های مدیریتی در این حوزه می باشد.
1397/03/03
21:26:35
5.0 / 5
4773
تگهای خبر: آب , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است