دوچرخه سواری بهترین روش برای كاهش صدمات زیست محیطی

دوچرخه سواری بهترین روش برای كاهش صدمات زیست محیطی

لوازم حیوان خانگی: امروز سوم ژوئن مصادف با ۱۳ خرداد روز جهانی دوچرخه است. بی توجهی به دوچرخه سواری در میان شهروندان مبحث قابل بررسی است كه بر مبنای نتایج تحقیقات شلوغی شهر، كمبود فضای سبز، حمایت ناكافی از حمل و نقل فعال (پیاده روی و دوچرخه سواری) و عدم ایمنی پیاده روی و دوچرخه سواری از مهمترین عوامل عدم استقبال از حمل و نقل پرتحرك است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، پیاده روی و دوچرخه سواری دو فعالیت مهم، ارزان و در دسترس همگان هستند. دوچرخه سواری فعالیتی هوازی و بسیار سالم می باشد كه كمترین فشار را بر مفاصل وارد می آورد و از این رو برای افراد با سنین و درجات مختلف آمادگی مفید می باشد. به نظر می رسد پیاده روی برای مسیرهای ۲.۵-۲ كیلومتر (۲۵-۲۰ دقیقه) و دوچرخه سواری برای مسیرهای ۷-۵ كیلومتر (۲۵-۲۰ دقیقه) مفید باشد.

طراحی محل زندگی نقش موثری در ترغیب مردم به فعالیت های ورزشی و در نتیجه بهبود سلامت آنان دارد. ضروری می باشد انسان هایی كه در شهرها زندگی می كنند به فضاهای ورزشی و پارك دسترسی آسانی داشته باشند. تحقیقات زیادی نشان داده اند كه مردم در صورت دسترسی ساده به باشگاه ها و اماكن ورزشی، فعالیت بدنی انجام می دهند. این مورد در پژوهش ها هم به اثبات رسیده است كه هر چه اماكن ورزشی در شهری كمتر باشد، مشكلات اجتماعی مانند جرائم، مواد مخدر و غیره افزایش خواهد یافت.

محیط سازگار با فعالیت چه محیطی است؟

طراحی محیط تولید شده از قبیل طراحی خیابان ها، كاربری زمین، سیستم حمل و نقل، جانمایی اماكن تفریحی، پارك ها و ورزشگاه ها از عواملی است كه افراد را به فعالیت بدنی ترغیب می كنند یا از آن باز می دارند. تحقیقات زیادی نشان داده اند افرادی كه در محیط های سازگار با فعالیت (activity friendly enviroment) زندگی می كنند تمایل بیشتری به فعالیت بدنی در محیط خویش نشان می دهند. محیط سازگار با فعالیت، محیطی است كه امكان فعالیت بدنی را با استفاده از فعالیت های روزمره و یا ورزش های برنامه ریزی شده برای افراد فراهم می كند. مواردی چون پیاده روهای عریض و تمیز، مسیرهای دوچرخه سواری، مكان های ورزشی از قبیل زمین های فوتبال یا بسكتبال، محیط های طبیعی و زیبا در شكل گیری این محیط و افزایش تمایل شهروندان به فعالیت موثر هستند.

موانع فعالیت بدنی

در تحقیقی نشان داده شده كه فعالیت بدنی ارتباط مثبتی با دسترسی به محیط و اماكن ورزشی، استخرهای شنا و زمین های تنیس دارد. در سوی دیگر تراكم و شلوغی شهر، كمبود فضای سبز، حمایت ناكافی از حمل و نقل فعال (پیاده روی و دوچرخه سواری)، اولویت ندادن به وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و مترو، حركت خودروها با سرعت زیاد و نبود ایمنی برای پیاده روی و دوچرخه سواری و عدم جذابیت و زیبایی محله ها از موانع فعالیت بدنی به شمار می روند.

دوری از اماكن ورزشی و عدم دسترسی ساده به آن ها هم از موانع فعالیت بدنی شناخته شده است. همینطور تحقیقات نشان داده است كه نزدیك بودن امكان ورزشی به محل سكونت شهروندان و همینطور آگاهی مردم از اینكه برنامه ورزشی چه موقع، كجا و با چه هزینه ای برگزار می شود، مشاركت آنها را بالا می برد. نزدیكی به اماكن ورزشی و تفریحی، پارك ها، محل كار یا فروشگاه ها با افزایش فعالیت بدنی ارتباط دارد.

بر اساس كتاب ورزش و محیط زیست، پیاده روی و دوچرخه سواری دو فعالیت مهم، ارزان و در دسترس برای همگان هستند. دوچرخه سواری فعالیتی هوازی و بسیار سالم می باشد كه كمترین فشار را بر مفاصل وارد می آورد و از این رو، برای افراد با سنین و درجات مختلف آمادگی مفید می باشد. به نظر می رسد پیاده روی برای مسیرهای ۲.۵-۲ كیلومتر (۲۵-۲۰ دقیقه) و دوچرخه سواری برای مسیرهای ۷-۵ كیلومتر (۲۵-۲۰ دقیقه) مفید باشد.

بر اساس مطالعه ای كه در كانادا انجام شده، هر شهروند كانادایی به صورت میانگین سالانه ۲۰۰۰ سفر كمتر از سه كیلومتر دارد. اگر این سفرها با خودرو انجام گیرند، آثار بسیار مخربی دارد و باعث آلودگی هوا و آلودگی صوتی می گردد زیرا حركت خودرو در مسیرهای كوتاه و شلوغ شهر، با ترافیك و توقف های زیاد همراه است ازاین رو انتخاب پیاده روی یا دوچرخه سواری بهترین روش برای افزایش فعالیت و كاهش صدمات زیست محیطی است.

كپنهاگ پایتخت دوچرخه ها

در خیلی از شهرهای اروپایی استفاده از حمل و نقل فعال به جای خودرو رواج زیادی دارد. در كپنهاگ - پایتخت دانمارك - ۳۰ درصد سفرها با دوچرخه صورت می گیرد. كپنهاگ را «پایتخت دوچرخه ها» می نامند. حدود ۵۴۴ هزار نفر از شهروندان كپنهاگی از دوچرخه بعنوان اصلی ترین وسیله رفت و آمد استفاده می نمایند و مسئولان شهر كپنهاگ، مراكزی را برای كرایه دوچرخه به شهروندان بوجود آورده اند كه با بازگرداندن دوچرخه، ودیعه ۲۰ كرونی به آن ها بازگردانده می گردد علاوه بر تعبیه چراغ های راهنمایی ویژه دوچرخه سواران، در بعضی مناطق شهری كپنهاگ، ورود خودرو به كلی ممنوع می باشد و فقط دوچرخه سواران حق تردد دارند.

ترونهیم نروژ تنها شهر دارنده بالابر ویژه دوچرخه در جهان است. در مسیری شیب دار و سربالا كه امكان دوچرخه سواری در آن دشوار است. دوچرخه سوار كافی است كه یكی از پاهای خویش را روی برآمدگی خط بالابر قرار دهد تا به همراه دوچرخه به انتهای مسیر سربالایی برود.

پكن از سال ۲۰۰۸ تمركز روی دوچرخه را آغاز كرد

پس از برگزاری المپیك ۲۰۰۸، مسئولان پكن تلاش كردند تا شیوه های سالم تری برای حمل و نقل در این شهر جایگزین كنند. بنابراین اكنون هزاران نفر از شهروندان چینی از دوچرخه برای رفتن به محل كار و بازگشت به خانه استفاده می نمایند و مسیرهای ویژه ای برای دوچرخه و چراغ های راهنمایی ویژه دوچرخه سواران طراحی شده است.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، اخیرا سوم ژوئن در سازمان ملل متحد بعنوان روز جهانی دوچرخه انتخاب و مصوب شده است. دولت ها از این پس موظف می باشند بسترهای لازم برای دوچرخه سواری ایمن را برای شهروندان خود فراهم نمایند همینطور هر یك از دولت ها باید اقدامات خود در زمینه ترویج دوچرخه سواری به سازمان ملل گزارش كنند.
1397/03/13
19:19:09
5.0 / 5
4601
تگهای خبر: آلودگی , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است