خشك شدن 69 چاه عمیق و نیمه عمیق در كوهدشت و رومشكان

خشك شدن 69 چاه عمیق و نیمه عمیق در كوهدشت و رومشكان

لوازم حیوان خانگی: عضو كمیسیون كشاورزی اتاق بازرگانی لرستان اظهار داشت: بزرگترین چالش شهرستان رومشكان بحران كم آبی است.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، مهندس «محمدی‎فر» با بیان این كه در ۱۵ سال اخیر سطح آب های زیرزمینی در شهرستان رومشكان هشت درصد كاهش پیدا كرده و چنانچه تدبیری اتخاذ نشود با فرونشست زمین مواجه خواهیم بود و باید منتظر فاجعه انسانی و زیست محیطی در این منطقه باشیم، اضافه كرد: اصلاح الگوی كشت و اصلاح الگوی آبیاری و انتقال آب از سد سیمره به شهرستان رومشكان از راهكارهای برون رفت این شهرستان از بحران آب است.

خشك شدن 69 چاه عمیق و نیمه عمیق در شهرهای كوهدشت و رومشكان
محمدی‎فر با بیان این كه برای كشتی های بی حركت موج ها تصمیم می گیرند، اظهار داشت: مردم و مسئولان و مجمع نمایندگان لرستان باید برای رفع بحران در شهرستان رومشكان گام های اساسی را بردارند، در سال های اخیر ۷۰ درصد چشمه های لرستان خشك شده و ۶۹ چاه عمیق و نیمه در شهرهای كوهدشت و رومشكان هم خشك و از مدار خارج شده اند.
وی اضافه كرد: بیش از ۹۰ درصد آب های زیرزمینی در شهرستان رومشكان در بخش كشاورزی استفاده می گردد و پنج درصد در بخش شرب و مابقی در سایر بخش ها استفاده می گردد.
عضو كمیسیون كشاورزی اتاق بازرگانی لرستان اظهار نمود: راندمان آب در بخش كشاورزی در شهرستان رومشكان ۳۰ درصد است و ۷۰ درصد آب در حوزه كشاورزی هدر می رود.
محمدی فر اظهار داشت: تبدیل اصلاح الگو آبیاری از سنتی به مكانیزه از راهكارهای مقابله با بحران آب شهرستان رومشكان است.

لرستان دومین استان مهاجرفرست به تهران
وی اضافه كرد: برای جوانان شهرستان رومشكان صنعت و كارخانه تولید نكرده ایم، حداقل آب كشاورزی شان را تأمین نماییم تا مجبور نشوند برای یافتن كار به تهران و دیگر شهرها رجوع كنند.
عضو كمیسیون كشاورزی اتاق بازرگانی صنایع و معادن لرستان با بیان این كه مطابق آمارها بعد از استان البرز، لرستان دومین استان مهاجرفرست به تهران است، جوانان ما از یافتن كار در شهر و استان خود مأیوس و ناامید شده اند و ترك دیار كردند، تصریح كرد: اجرای مصوبه هیئت وزیران در سال ۱۳۹۲ مبنی انتقال سالانه ۲۰۰ میلیون متر مكعب از سد سیمره به شهرستان رومشكان امری لازم و ضروری می باشد.

عدم اجرایی شدن مصوبه هیئت وزیران درباره انتقال آب به شهرستان رومشكان
وی با طرح این پرسش كه چرا مصوبه هیئت وزیران در 21 خرداد 92 برای انتقال آب به شهرستان رومشكان اجرایی نمی گردد، تصریح كرد: مسئولان و مردم و مجمع نمایندگان استان باید برای حل بحران آب در شهرستان رومشكان حركت كنند و از وزارت نیرو مطالبه كنند كه هر چه سریع تر آب را از سد سیمره به این شهرستان منتقل كنند.
محمدی فر با اشاره به این كه چنانچه آب از سد سیمره به دشت بزرگ رومشكان منتقل شود این منطقه می تواند به قطب تولید محصولات كشاورزی در لرستان تبدیل گردد و اقتصاد كشاورزی استان را متحول كند، اضافه كرد: با تحقق این مهم حتی كشاورز رومشكان می تواند محصولات كشاورزی خویش را به كشورهای هدف صادراتی صادر كند.

نیاز مبرم مردم كوهدشت و رومشكان آب است
عضو كمیسیون كشاورزی اتاق بازرگانی صنایع و معادن لرستان خاطرنشان كرد: اگر برای حل بحران آب در شهرستان رومشكان تدبیری اندیشیده نشود در آینده شاهد فاجعه خشكسالی در این شهرستان خواهیم بود و مردم این دیار مجبور به مهاجرت از شهر و دیار خود خواهند شد و منشاء ریزگردهای جدید این دفعه در شهرستان رومشكان شكل خواهد گرفت.
وی خاطرنشان گرد: مردم رومشكان از مسئولان استان و كشور بام شهر و پارك های مجهز و بیمارستان نمی خواهند، باآنكه همه اینها مطالبه به حق مردم رومشكان است، اما امروز نیاز مبرم این مردم آب است، چون برای كشاورزی و شرب نیازمند آب هستند، تا مردم فرهیخته این دیار برای تأمین آب شرب دنبال تانكرهای آب نیفتند و شأن و شخصیت آن ها خدشه دار نشود.1397/03/15
20:03:13
5.0 / 5
4638
تگهای خبر: آب , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است